NAJNOWSZE

Nielimitowane dodatki nie tylko w kancelarii premiera. Kogo dotyczy drugie rozporządzenie?

Decyzją Mateusza Morawieckiego nie tylko pracownicy kancelarii premiera mają od stycznia nielimitowane dodatki do pensji - z końcem grudnia premier podpisał bowiem dwa rozporządzenia. To drugie pozwala na wypłatę dodatków kierownikom państwowych jednostek budżetowych. Zdaniem prawników chodzi o kadrę kierowniczą np. części agend rządowych.

"Jest mniej wiatru w Europie"? Tezy ministra Naimskiego a rzeczywistość

Już nie tylko Donald Tusk, Rosja i Unia Europejska są odpowiedzialni za podwyżki cen energii - zdaniem ministra Piotra Naimskiego winien jest też wiatr, którego w Europie "jest statystycznie mniej". Jak sprawdziliśmy, tezy pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej nie mają pokrycia w danych.

Jacek Kurski, COVID-19 i procedury. Pytania bez odpowiedzi

Ewentualna choroba COVID-19 prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego i jego wyjazd do Paryża jest tematem mediów od trzech tygodni. Z tym że nie chodzi o przebieg choroby, lecz o zastosowanie wobec szefa TVP procedur, na które zwykły pacjent raczej liczyć nie może - i co do których eksperci, z którymi rozmawialiśmy, nie znajdują podstaw prawnych.

Żeby znać skalę pandemii, "musimy testować". Jak robi to Polska, a jak Europa?

Nie będziemy w stanie wychwycić prawdziwej liczby nowych zakażeń w Polsce, jeśli nie będzie wykonywane więcej testów - ostrzegają eksperci przed nadchodzącą piątą falą pandemii. Resort zdrowia obiecuje, że w razie potrzeby liczba testów wzrośnie. Dane dla Europy pokazują, że Polska wciąż jest pod tym względem na szarym końcu.

Kaczyński: nadzór nad inwigilacją mamy "najbardziej rygorystyczny w Europie". Nie mamy

"Najbardziej rygorystyczny w Europie" – tak prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenia obowiązujący w Polsce system nadzoru nad inwigilacją obywateli. "Najbardziej zacofany w Europie" – to z kolei opinia byłego szefa Agencji Wywiadu. Jak sprawdziliśmy, polskiemu systemowi nadzoru daleko do rygorów obowiązujących w niektórych państwach europejskich.

Zgony w 2021 roku: najwięcej od sześciu lat. Tragiczny grudzień

W 2021 roku zmarło w Polsce 520 921 osób - o ponad 41 tysięcy więcej niż w 2020. Grudzień był najtragiczniejszym miesiącem roku: w trzech województwach zmarło o ponad 20 procent więcej mieszkańców niż przed rokiem, a w jednym aż o ponad 40 procent więcej.

"Orły w zielonych mundurach rozbiły rosomaka na drzewie"? Sprawdziliśmy

Zdjęcie wzięte z facebookowej relacji o tym, co się dzieje przy granicy z Białorusią, na Twitterze zyskało drugie życie - ale z innym przekazem. Wojskowy pojazd na skraju drogi jest zdaniem twitterowicza dowodem, że polscy żołnierze "rozbili rosomaka na drzewie". A oto jak było naprawdę.