Polityka

"Chyba reasumpcję trzeba będzie zrobić". Jak często powtarzano głosowania w Sejmie?

"Nie ma tu się co doszukiwać czegoś nadzwyczajnego" - tak wicerzecznik PiS Radosław Fogiel skomentował reasumpcję głosowania po tym, jak PiS nie uzyskał większości w sprawie nowelizacji ustawy o zapewnieniu kadr medycznych w pandemii. Lecz choć posłowie często chcą powtórzenia głosowania, na forum Sejmu dochodzi do tego rzadko. W tej kadencji zdarzyło się to pierwszy raz.

Adam Bielan przypomina "miażdżące opinie" prawników o mechanizmie praworządności. Są już nieaktualne

Krytykując plany uzależnienia wypłaty unijnych środków od praworządności, europoseł Adam Bielan stwierdził, że już dwa lata temu "miażdżącą opinię" o takim mechanizmie wydali prawnicy Rady Europejskiej i Europejski Trybunał Obrachunkowy. To prawda, ich opinia była krytyczna. Lecz uwagi uwzględniono i nie odnoszą się do nowej wersji mechanizmu praworządności.

Dlaczego Wielka Brytania może już szczepić na COVID-19? Michał Dworczyk: "To wynik wyjścia z UE". Nieprawda

Politycy brytyjskiej partii rządzącej - a także niektórzy politycy PiS - twierdzą, że to dzięki brexitowi Wielka Brytania może już rozpocząć szczepienia na COVID-19. Jednak brexit nie ma z tym nic wspólnego. Na Wyspach wykorzystano procedurę awaryjną dopuszczoną w unijnym prawie, z której może skorzystać każde państwo członkowskie. Planują to zrobić także Węgry.

Fundusz Odbudowy "zasadniczo konstruowany z kredytu"? Sprawdzamy słowa Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki powiedział na spotkaniu z internautami, że unijny Fundusz Odbudowy "zasadniczo jest konstruowany z kredytu". W rzeczywistości ma się składać także z bezzwrotnych dotacji - które będą stanowić jego większą część. Sam premier Morawiecki w maju chwalił się, że to dzięki jego zabiegom część grantowa w Funduszu Odbudowy będzie znaczna.