Jarosław Gowin opublikował na Twitterze zdjęcie przedstawiające Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Schetynę podczas spotkań wyborczych. We wpisie zasugerował, że oba zdjęcia zostały wykonane we Wrocławiu. Czujni użytkownicy Twittera szybko zorientowali się, że to nieprawda.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, opublikował na Twitterze zdjęcia przedstawiające Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Schetynę podczas kampanijnych spotkań.

"To samo miasto, a jakby nieco inna mobilizacja... Wrocławskie spotkania @MorawieckiM oraz Grzegorza Schetyny" - napisał Gowin.

Spotkanie z wyborcami i briefing prasowy

Pierwsze ze zdjęć zamieszczonych przez wicepremiera przedstawia Mateusza Morawieckiego podającego ręce uczestnikom spotkania kampanijnego. Twarz premiera jest dobrze widoczna i oświetlona. Widać, że otacza go duża liczba osób. Premier uśmiecha się, podobnie ludzie zgromadzeni wokół niego.

Drugie ze zdjęć przedstawia zupełnie inną sytuację – Grzegorz Schetyna i inni politycy Platformy Obywatelskiej uczestniczą w fotografowanym momencie nie w spotkaniu wyborczym, a w briefingu prasowym. Konferencji przysłuchuje się kilku dziennikarzy i operatorów kamer. Na pierwszym planie widać osoby rozdające ulotki przyglądającym się tej sytuacji z oddalenia. Sceny te rozgrywają się w cieniu.

"To moja ukochana Świdnica"

Czujni użytkownicy Twittera zwrócili uwagę na miejsce, w którym wykonano fotografie udostępnione przez Jarosława Gowina. Przypomnijmy, wicepremier zasugerował, że chodzi o "to samo miasto" i "wrocławskie spotkania". Czytelnicy wpisu szybko jednak odkryli, że stolica Dolnego Śląska nie ma nic wspólnego z żadnym ze zdjęć.

"Żadne zdjęcie nie zostało zrobione we Wrocławiu. Po prawej rynek w Świdnicy. Natomiast powinieneś wiedzieć, że nazwiska Waszych kandydatów na tabliczkach (Zyska, Szwed) są z okręgu wałbrzyskiego. Z pozdrowieniami, zawsze do dyspozycji z dolnośląską mapą i poradą" - napisał w komentarzu Michał Jaros, poseł Platformy Obywatelskiej.

"To moja ukochana Świdnica" - napisał inny internauta. "To mówi Pan, Panie Jarku, że teraz Świdnica to Wrocław?", "Manipulacje zdjęciami w modzie, trzeba walczyć o pozycję" - pisali inni w komentarzach.

Kto się spotkał z kim i gdzie?

Zdjęcie przedstawiające polityków Platformy Obywatelskiej rzeczywiście zostało wykonane w niedzielę w Świdnicy. Widoczna pierzeja świdnickiego rynku z charakterystyczną kolumnadą nie pozostawia wątpliwości, że chodzi właśnie o to miasto.

Tego samego dnia, w niedzielę, Grzegorz Schetyna wziął udział w konwencji wyborczej w Jeleniej Górze, następnie uczestniczył w konferencjach prasowych w Świdnicy, Dzierżoniowie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich. W Świdnicy doszło do przypadkowego spotkania z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w niedzielę Ząbkowice Śląskie, Świdnicę i Trzebnicę. Zdjęcie, które zamieścił na Twitterze Jarosław Gowin zostało wykonane na rynku w Ząbkowicach Śląskich, co zdradzają widoczne na fotografii elementy architektury budynku znajdującego się w tle fotografii.

Autor:  kjab
Źródło:  Konkret24; zdjęcie tytułowe: Jan Karwowski, Aleksander Koźmiński/PAP

Pozostałe

Marszałek Sejmu nie ogłosiła w terminie nowego dnia wyborów? Tylko że nie ma terminu

Czy 24 maja minął czas dla marszałek Sejmu Elżbiety Witek na ogłoszenie nowego terminu wyborów? Nie, najpierw trzeba opublikować uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o tym, że 10 maja wybory prezydenckie się nie odbyły. A nie jest publikowana, bo obóz rządzący czeka na wejście w życie ustawy, nad którą debatuje Senat. Prawnicy tłumaczą Konkret24 zawiłości prawnych rozgrywek wokół wyborów.

Protesty wyborcze spływają. Sąd Najwyższy jest zobligowany się nimi zająć

Mimo że wybory 10 maja się nie odbyły, rośnie liczba protestów wyborczych składanych do Sądu Najwyższego. Państwowa Komisja Wyborcza nie ustaliła wyniku głosowania, stwierdzając, że głosowanie się nie odbyło – zdaniem prawników Sąd Najwyższy nie ma więc podstaw prawnych ani do stwierdzenia zasadności protestów wyborczych, ani do orzeczenia o ważności wyborów.

Jak mogą być finansowane kampanie w nowych wyborach prezydenckich. Analiza

Czy według nowej ustawy o wyborach prezydenckich kandydat partii zastępujący poprzedniego może skorzystać ze środków zgromadzonych na jego kampanię? Czy darczyńcy, który wsparli kandydatów niezależnych, mogą im pomóc po raz kolejny? Czy dotychczasowe komitety wyborcze mogą wykorzystać 100 proc. limitu środków z poprzednich wyborów i kolejne 50 proc. teraz? Pytani przez Konkret24 prawnicy analizują przygotowywane przepisy.

Religia "przyczyną przemocy wobec kobiet"? O czym mówi konwencja stambulska

Duże emocje wywołał twitterowy wpis wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Stwierdził w nim m.in., że ratyfikowana przez Polskę konwencja stambulska "mówi o religii jako przyczynie przemocy wobec kobiet". Sprawdziliśmy, które przepisy ma na myśli wiceminister i czy je właściwie interpretuje.

Prawne bezpieczniki, które znoszą odpowiedzialność za działania w czasie epidemii. Analiza

Dwa podobne przepisy w tarczach antykryzysowych znoszące odpowiedzialność rządzących. Nowelizacja znosząca obowiązek przetargów publicznych. Przepis znoszący odpowiedzialność karną osób z Polskiego Funduszu Rozwoju. Takie artykuły wprowadzone do polskiego prawa wskazują, że urzędnicy państwowi - tłumacząc się zwalczaniem skutków epidemii - mogą nie ponieść konsekwencji za ewentualne przekroczenie uprawnień czy nadużycia finansowe popełnione w tym czasie.