Jarosław Gowin opublikował na Twitterze zdjęcie przedstawiające Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Schetynę podczas spotkań wyborczych. We wpisie zasugerował, że oba zdjęcia zostały wykonane we Wrocławiu. Czujni użytkownicy Twittera szybko zorientowali się, że to nieprawda.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, opublikował na Twitterze zdjęcia przedstawiające Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Schetynę podczas kampanijnych spotkań.

"To samo miasto, a jakby nieco inna mobilizacja... Wrocławskie spotkania @MorawieckiM oraz Grzegorza Schetyny" - napisał Gowin.

Spotkanie z wyborcami i briefing prasowy

Pierwsze ze zdjęć zamieszczonych przez wicepremiera przedstawia Mateusza Morawieckiego podającego ręce uczestnikom spotkania kampanijnego. Twarz premiera jest dobrze widoczna i oświetlona. Widać, że otacza go duża liczba osób. Premier uśmiecha się, podobnie ludzie zgromadzeni wokół niego.

Drugie ze zdjęć przedstawia zupełnie inną sytuację – Grzegorz Schetyna i inni politycy Platformy Obywatelskiej uczestniczą w fotografowanym momencie nie w spotkaniu wyborczym, a w briefingu prasowym. Konferencji przysłuchuje się kilku dziennikarzy i operatorów kamer. Na pierwszym planie widać osoby rozdające ulotki przyglądającym się tej sytuacji z oddalenia. Sceny te rozgrywają się w cieniu.

"To moja ukochana Świdnica"

Czujni użytkownicy Twittera zwrócili uwagę na miejsce, w którym wykonano fotografie udostępnione przez Jarosława Gowina. Przypomnijmy, wicepremier zasugerował, że chodzi o "to samo miasto" i "wrocławskie spotkania". Czytelnicy wpisu szybko jednak odkryli, że stolica Dolnego Śląska nie ma nic wspólnego z żadnym ze zdjęć.

"Żadne zdjęcie nie zostało zrobione we Wrocławiu. Po prawej rynek w Świdnicy. Natomiast powinieneś wiedzieć, że nazwiska Waszych kandydatów na tabliczkach (Zyska, Szwed) są z okręgu wałbrzyskiego. Z pozdrowieniami, zawsze do dyspozycji z dolnośląską mapą i poradą" - napisał w komentarzu Michał Jaros, poseł Platformy Obywatelskiej.

"To moja ukochana Świdnica" - napisał inny internauta. "To mówi Pan, Panie Jarku, że teraz Świdnica to Wrocław?", "Manipulacje zdjęciami w modzie, trzeba walczyć o pozycję" - pisali inni w komentarzach.

Kto się spotkał z kim i gdzie?

Zdjęcie przedstawiające polityków Platformy Obywatelskiej rzeczywiście zostało wykonane w niedzielę w Świdnicy. Widoczna pierzeja świdnickiego rynku z charakterystyczną kolumnadą nie pozostawia wątpliwości, że chodzi właśnie o to miasto.

Tego samego dnia, w niedzielę, Grzegorz Schetyna wziął udział w konwencji wyborczej w Jeleniej Górze, następnie uczestniczył w konferencjach prasowych w Świdnicy, Dzierżoniowie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich. W Świdnicy doszło do przypadkowego spotkania z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w niedzielę Ząbkowice Śląskie, Świdnicę i Trzebnicę. Zdjęcie, które zamieścił na Twitterze Jarosław Gowin zostało wykonane na rynku w Ząbkowicach Śląskich, co zdradzają widoczne na fotografii elementy architektury budynku znajdującego się w tle fotografii.

Autor:  kjab
Źródło:  Konkret24; zdjęcie tytułowe: Jan Karwowski, Aleksander Koźmiński/PAP

Pozostałe

Kilkanaście partii w Sejmie, tylko część może liczyć na subwencje

W tegorocznych wyborach pięć komitetów wyborczych wprowadziło do Sejmu przedstawicieli 17 partii politycznych – wynika z analizy podziału mandatów. Choć zarejestrowany był tylko jeden koalicyjny komitet wyborczy czterech ugrupowań, to na listach czterech pozostałych komitetów partyjnych, których kandydaci weszli do Sejmu, znaleźli się reprezentanci 13 partii politycznych. Tylko kilka z nich może liczyć na subwencje.

Konfederacja piątą siłą w parlamencie. Kim jest jej wyborca?

W wyborach do Sejmu Konfederacja zdobyła 6,81 procent głosów. Przekonała do siebie 1 256 953 osób. Według badania late poll Ipsos, statystyczny wyborca Konfederacji to osoba młoda, wykształcona, pracująca w biurze lub usługach. Zazwyczaj mężczyzna. Z oficjalnych wyników PKW wynika, że największą liczbę głosów partia zdobyła w Warszawie. W jednej z wielkopolskich gmin poparcie dla Konfederacji przekroczyło 16 proc.

Do kogo należą okręgi wyborcze? Zmiany w politycznej geografii

W trakcie ostatnich czterech wyborów do Sejmu – od 2007 r. - żaden inny komitet poza Prawem i Sprawiedliwością oraz Platformą Obywatelską (Koalicja Obywatelska w 2019 r.) nie zdobył większości głosów w poszczególnych okręgach wyborczych, których jest 41. Z analizy wyników tegorocznego głosowania wynika, że PiS powiększył do 36 liczbę okręgów, w których zdobył największą liczbę głosów. Z kolei trzy ugrupowania opozycji - KO, SLD i PSL - mają łącznie więcej głosów niż PiS w 24 okręgach.

Co zapowiedziane, jednak niezrealizowane? Plan Morawieckiego po trzech latach

Statystyki GUS, Eurostatu czy analizy ekonomistów Fundacji Obywatelskiego Rozwoju nie dają podstaw do stwierdzenia, że ogłoszone przed trzema laty podstawowe wskaźniki tzw. planu Morawieckiego zostaną zrealizowane. Dotyczy to m.in. zapowiedzi wzrostu inwestycji, nakładów na badania i rozwój, liczby przedsiębiorstw czy osiągnięcia unijnej średniej Produktu Krajowego Brutto na głowę mieszkańca.

Miało być 300 tysięcy, jest 80 tys. wniosków w programie "Czyste powietrze"

Podczas debaty przedwyborczej "Czas decyzji" w TVN24 poseł PiS Marcin Horała mówił o 27 tys. podpisanych umów w ramach rządowego programu walki ze smogiem "Czyste powietrze". Według danych z połowy września, faktyczna liczba wynosi blisko 35 tys. W pierwszym roku działania programu spodziewano się 300-400 tys. wniosków. Spłynęło 80 tysięcy. Zdaniem ekspertów, jest to dowód na brak skuteczności rządowego programu.

"Czas decyzji: debata" w TVN24. Weryfikujemy wypowiedzi polityków

Pięć dni przed wyborami parlamentarnymi przedstawiciele pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych odpowiadali w debacie TVN24 na pytania dotyczące najważniejszych dla Polek i Polaków kwestii oraz podsumowywali proponowane przez ich ugrupowania programy. Zespół Konkret24 zweryfikował podawane przez nich informacje.

Polityka prorodzinna na wyborczych listach – nie zakazana

Żona, brat, syn, partner – na listach wyborczych kilku komitetów wyborczych znalazły się osoby z rodzinnymi powiązaniami. Jak sprawdził Konkret24, są przypadki, gdy z tego samego komitetu wyborczego do Sejmu kandyduje mąż, a do Senatu żona. Kodeks wyborczy tego nie zakazuje.