W trakcie ostatnich czterech wyborów do Sejmu – od 2007 r. - żaden inny komitet poza Prawem i Sprawiedliwością oraz Platformą Obywatelską (Koalicja Obywatelska w 2019 r.) nie zdobył większości głosów w poszczególnych okręgach wyborczych, których jest 41. Z analizy wyników tegorocznego głosowania wynika, że PiS powiększył do 36 liczbę okręgów, w których zdobył największą liczbę głosów. Z kolei trzy ugrupowania opozycji - KO, SLD i PSL - mają łącznie więcej głosów niż PiS w 24 okręgach.

W ostatnich czterech wyborach parlamentarnych - od 2007 r. - "przynależność partyjną", jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Konkret24, zmieniły 22 na 41 okręgów wyborczych.

Popisowa rozgrywka

Gdy pierwszy raz PO wygrała wybory do Sejmu w 2007 r., "objęła w posiadanie" 27 okręgów wyborczych – głównie w środkowej Polsce, Pomorzu, Wielkopolsce, Dolnym i Górnym Śląsku. W pozostałych 14 największą liczbę głosów zdobyło PiS.

Cztery lata później, w 2011 r., układ wyborczych zwycięzców nie uległ zmianie – 27:14 okręgów dla PO. W 17 okręgach pierwsza trójka komitetów z największą liczbą głosów była taka sama: PO, PiS, Ruch Palikota.

PO najlepszy wynik osiągnęła wówczas w okręgu nr 39 - poznańskim - 55,09 proc. głosów, w gdańskim - 52,76 proc. a w okręgu wrocławskim - 50,53 proc.

PiS wygrało w 14 okręgach – na południu, wschodzie i w środkowej Polsce, poza Łodzią, Warszawą i tzw. "obwarzankiem warszawskim".

Wygrani w okręgach wyborczych w wyborach do Sejmu 2011 r.
Wygrani w okręgach wyborczych w wyborach do Sejmu 2011 r.

Najlepszy wynik PiS osiągnął w okręgu nr 14 - nowosądeckim, zdobywając 51,48 proc. głosów w tym okręgu, a kolejne najlepsze wyniki zanotował w okręgu rzeszowskim - 48,03 proc. i krośnieńskim - 44,73 proc.

W 13 okręgach, gdzie wygrywało PiS, na trzecim miejscu - zamiast Ruchu Palikota - było Polskie Stronnictwo Ludowe, co wiązało się z usytuowaniem tych okręgów w regionach typowo rolniczych.

Nieoczekiwana zamiana miejsc

W 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory z PO stosunkiem głosów 37,58 proc. do 24,09 proc. Zwycięża w 33 okręgach wyborczych, odbierając PO 19, w tym dwa najbardziej prestiżowe. W okręgu nr 19 - warszawskim - PiS wygrał "o włos", zdobywając 29,89 proc. głosów, a PO dostała 27,54 proc. Z kolei w okręgu podwarszawskim PiS otrzymało 38,80 proc. głosów, a PO - 25,12. Platformie nie udało się wygrać w żadnym z okręgów, w których cztery lata wcześniej wygrał PiS.

Wygrani w okręgach w wyborach do Sejmu w 2015 r.
Wygrani w okręgach w wyborach do Sejmu w 2015 r.

W 2015 r. PiS powtórzyło najlepszy wynik sprzed czterech lat znów w tych samych okręgach: nowosądeckim - 60,65 proc., rzeszowskim - 56,11 proc. i krośnieńskim - 53,51 proc. I to właśnie nowosądeckie należałoby uznać za "matecznik" Prawa i Sprawiedliwości, bo co wybory PiS ma w tym okręgu najlepsze wyniki.

"Matecznikiem" PO w tych wyborach były okręgi 39 - poznański, w którym PO uzyskała najlepszy wynik - 35,65 proc., oraz dwa okręgi pomorskie - gdański i gdyński z 34,72 i 33,46 proc. głosów. Na rzecz PiS Platforma straciła okręg wrocławski, w którym cztery lata wcześniej uzyskała drugi najlepszy wynik w kraju.

W ośmiu okręgach, w których w 2011 r. na trzecim miejscu było PSL – tym razem pojawił się Kukiz’15. To ugrupowanie w siedmiu innych okręgach przejmuje "spadek" po Ruchu Palikota, zajmując trzecie miejsce po PiS i PO. "Schedę" po Palikocie przejmuje także nowe ugrupowanie na scenie politycznej – Nowoczesna Ryszarda Petru.

PSL natomiast utrzymuje trzecie miejsce w sześciu okręgach.

Koalicja odbija Warszawę

W obecnych wyborach Koalicja Obywatelska "odbija" okręg nr 19 – warszawski. KO zdobywa w tym okręgu ponad 42 proc. głosów, PiS – ponad 27 proc., a trzeci SLD ponad 18 proc.

PiS natomiast jest zdecydowanym zwycięzcą wyborów w 36 okręgach, odbierając PO w porównaniu do wyborów z 2015 r. okręgi wałbrzyski, słupski, pilski i koszaliński.

Wygrani w okręgach w wyborach do Sejmu w 2019 r.
Wygrani w okręgach w wyborach do Sejmu w 2019 r.

Kolejny raz najlepszy wynik w kraju PiS osiągnął w okręgu nowosądeckim - 65,80 proc. oraz krośnieńskim i rzeszowskim.

PO znów z najlepszym wynikiem krajowym w okręgu poznańskim - 45,38 proc. oraz w warszawskim i gdańskim.

W 30 okręgach, głównie tam, gdzie cztery lata temu na trzecim miejscu był Kukiz’15 oraz Koalicja Lewica, teraz jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. PSL utrzymał swoje trzecie miejsce w sześciu okręgach. W czterech kolejnych – nowosądeckim, płockim, krośnieńskim, białostockim, gdzie cztery lata temu trzeci był Kukiz’15 – ludowcy są także na trzecim miejscu, co można wiązać z faktem, że działacze Kukiz’15 znaleźli się na listach PSL.

Moc opozycji

Choć PiS zdobył w tych wyborach największą liczbę głosów w 36 okręgach, to trzy zdecydowanie opozycyjne komitety, których członkowie w wyborach do Parlamentu Europejskiego tworzyli Koalicję Europejską - KO, SLD i PSL - w 24 okręgach mają w sumie więcej głosów niż PiS.

PiS kontra opozycja w okręgach wyborczych w 2019 r.
PiS kontra opozycja w okręgach wyborczych w 2019 r. Foto: tvn24.pl

Opozycja dominuje w tych okręgach, w których osiem lat temu wygrywała Platforma Obywatelska - na całym Pomorzu, Wielkopolsce z wyjątkiem konińskiego, na zachodzie i na Śląsku. Podobnie jak w 2011 r. "opozycyjne" okręgi warszawskie są otoczone okręgami, w których to PiS ma przewagę.

Natomiast w takich okręgach jak chełmski, lubelski, rzeszowski, krośnieński czy piotrkowski, to Prawo i Sprawiedliwość ma w sumie więcej głosów niż te trzy komitety razem.

Poniższe zestawienie map pokazuje jak wyglądała mapa powyborcza w 2011 r. i jak wygląda ta w 2019 r., jeśli uwzględnić PiS oraz wspólnie trzy komitety opozycyjne.

leftright
Autor:  Piotr Jaźwiński
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Patryk Jaki w błędzie - rezolucja Parlamentu Europejskiego bez pomyłek

Europoseł Patryk Jaki opisał na jednym z portali społecznościowych rzekome błędy w treści rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie penalizacji edukacji seksualnej w Polsce. Stwierdził, że niepoprawne miały być informacje o autorze, statusie, treści i celu projektu ustawy "Stop pedofilii". Internauci znaleźli na stronie Europarlamentu treść przyjętej rezolucji i sprawdzili, że zarzuty Jakiego są błędne.

Kto, kiedy i jak łamał parlamentarne zwyczaje? Wzajemne oskarżenia

Pierwsze posiedzenia nowo wybranych izb parlamentu skłoniły polityków zarówno opozycji, jak i partii rządzącej do wzajemnych oskarżeń o łamanie długoletnich zwyczajów parlamentarnych. Dotyczyło to kolejności ślubowań poselskich, a głównie kwestii personalnych - wysuwania kandydatur na marszałków i liczby wicemarszałków obu izb. Nie wszystkie te kwestie są zapisane w regulaminach parlamentu.

Dyskusja o unijnych flagach w Senacie. "Powrót do normalności" czy "hucpa"?

W holu Senatu pojawiły się flagi europejskie. Do niedawna były tam tylko biało-czerwone flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Nowy marszałek Tomasz Grodzki nazwał zmianę "drobnym gestem powrotu do normalności". Wypowiedź spotkała się z reakcją byłego marszałka Stanisława Karczewskiego, który zauważył, że unijne flagi były obecne w Senacie przez cały okres jego kadencji. Sprawdzamy na zdjęciach, czy i gdzie flagi były.

Wbrew zapewnieniom, marszałek Karczewski wyłączał opozycji mikrofony

Nigdy nie ograniczałem czasu, nigdy nie wyłączałem mikrofonów - powiedział po przegranym głosowaniu na stanowisko marszałka Senatu Stanisław Karczewski. Jednak co najmniej dwie takie sytuacje miały miejsce. Było to w czasie najgorętszych debat senackich w poprzedniej kadencji izby, gdy trwały prace nad pakietami ustaw sądowych.