O ponad 5,5 mln zł więcej miała wydać kancelaria prezydenta za czasów Bronisława Komorowskiego niż w pierwszej kadencji Andrzeja Dudy. Tak pokazywała grafika, którą na Twitterze w czasie kampanii wyborczej umieściła Kancelaria Prezydenta RP. Tylko że zestawiono na niej nierówne okresy obu prezydentur - grafika wprowadzała więc w błąd.

Trwała kampania wyborcza, gdy na twitterowym koncie Kancelarii Prezydenta RP ukazała się grafika, na której porównano wydatki tego urzędu w okresie prezydentury Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego. Komentarz w poście brzmiał: "Budżet Kancelarii Prezydenta RP". Liczby pokazywały, że więcej pieniędzy wydała kancelaria za czasów prezydentury Komorowskiego.

Uważni czytelnicy tego tweeta zauważyli, że porównanie dotyczyło jednak innych okresów: całej kadencji Komorowskiego i niepełnej jeszcze kadencji Dudy.

Pod tytułem: "Porównanie wydatkowania w latach 2010-2020" pokazano na jednej planszy "wydatki w okresie prezydentury Bronisława Komorowskiego" i ów okres: 6 sierpnia 2010 roku do 5 sierpnia 2015; na drugiej planszy pokazano "wydatki w okresie prezydentury Andrzeja Dudy" i okres: od 6 sierpnia 2015 roku do 30 kwietnia 2020. Te pierwsze (852 667 tys. zł) miały stanowić 0,05 proc. "całości budżetu państwa", a te drugie (847 151 tys. zł) - 0,04 proc. Obok tych wartości w żółtym kółku wybito strzałkę w dół i wartość 20 proc.

Zgodnie z grafiką, w okresie kadencji Bronisława Komorowskiego wydano 5,5 mln zł więcej.

Na fakt, że grafika kancelarii prezydenta zestawia wydatki w nieporównywalnych okresach, zwrócili uwagę internauci. "Ale proszę nie oszukiwać, to są wydatki za zupełnie inne okresy czasu" - napisał jeden z nich. "Brakuje 4 miesięcy w rozliczeniu. Czy za maj-sierpień 2020 nie będzie wydatków"? - pytał inny uczestnik dyskusji.

Poprosiliśmy Kancelarię Prezydenta RP o podanie wydatków kancelarii za prezydentury Andrzeja Dudy w takim samym okresie, jaki przyjęto dla Bronisława Komorowskiego - czyli od 6 sierpnia 2015 roku do 30 kwietnia 2020.

Na odpowiedź czekaliśmy dwa miesiące.

Porównajmy porównywalne

Grafika na twitterowym profilu Kancelarii Prezydenta RP pojawiła się 17 czerwca - czyli 11 dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. W czerwcu w mediach pojawiały się materiały dotyczące wydatków urzędu. Chodziło m.in. o głosy posłów lewicy, którzy zarzucali prezydentowi wykorzystanie pieniędzy publicznych w kampanii wyborczej.

17 czerwca wystąpiliśmy do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o udostępnienie jednej liczby: wartości wydatków kancelarii od 6 sierpnia 2010 roku do 30 kwietnia 2015. Tak, by móc je porównać z okresem przyjętym w grafice dla Andrzeja Dudy.

Poprosiliśmy kancelarię o pilną odpowiedź, powołując się na przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Po dwóch tygodniach otrzymaliśmy odpowiedź biura prasowego kancelarii: tłumaczyło, że nie może podać wskazanej liczby ze względu na "wprowadzone w urzędzie obostrzenia sanitarne w związku z epidemią COVID-19". Autor odpowiedzi napisał, że część pracowników pracowała zdalnie, co uniemożliwiało dostęp do akt i spowodowało zawieszenie terminów odpowiedzi na zapytania prasowe. Poinformował nas o wydłużeniu terminu realizacji wniosku.

Po kolejnych monitach odpowiedź otrzymaliśmy 18 sierpnia. "Zgodnie z prowadzoną ewidencją księgową jednostki, łączne wydatki budżetowe we wskazanym w zapytaniu okresie, w części budżetowej 01 – Kancelaria Prezydenta RP wyniosły 809.188 tys. zł" - brzmiała.

Porównując tę wartość z wysokością wydatków kancelarii Andrzeja Dudy w takim samym  okresie (podanym na grafice), widać, że te drugie były o 37 mln 963 tys. zł wyższe.

19 sierpnia poprosiliśmy Kancelarię Prezydenta RP o podanie jej wydatków już za pełny okres pierwszej kadencji Andrzeja Dudy (czyli do 5 sierpnia) - czekamy na odpowiedź.

Wydatki Kancelarii Prezydenta rosną od czterech lat

O wydatkach Kancelarii Prezydenta RP pisaliśmy już w Konkret24 - ostatnio w maju tego roku. W 2015 roku wyniosły 163,5 mln zł. W 2016 - pierwszym pełnym roku kadencji prezydenta Andrzeja Dudy - wzrosły o ok. 0,7 mln zł. W 2017 roku wyniosły 167 mln zł.

Wydatki Kancelarii Prezydenta RP w latach 2011-2020
Wydatki Kancelarii Prezydenta RP w latach 2011-2020 Foto: Konkret24 / MF

Kolejny rok przyniósł już znaczący wzrost wydatków kancelarii prezydenta - o 23,4 mln zł, co tłumaczono m.in. kosztami organizacji uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości. W 2019 roku kancelaria prezydenta wydała 196,6 mln zł. Według planów na ten rok zamierza wydać 199,3 mln zł.

Jak było w poprzednich latach? Za prezydentury Bronisława Komorowskiego w 2011 roku wydatki budżetowe kancelarii prezydenta wyniosły 170 mln zł (wzrost o 13,9 mln zł wobec 2010 roku). W 2012 roku urosły do 178 mln zł. W latach 2012-2015 malały - do 163,5 mln zł.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Damian Noga/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)/Twitter

Pozostałe

Hołownia, Biedroń, Kosiniak-Kamysz i inni przegrani: ile wydali na wybory?

Najwięcej spośród komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, którzy startowali w tegorocznych wyborach prezydenckich, wydał na kampanię komitet Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – ponad 7,8 mln zł. W dodatku kandydatka KO w wyborach 28 czerwca nie startowała. Komitet Szymona Hołowni wydał prawie 7,5 mln zł, a Władysława Kosiniaka-Kamysza – ponad 5,2 mln zł. Konkret24 przeanalizował sprawozdania finansowe ośmiu komitetów wyborczych.

"Takie zaangażowanie korpusu dyplomatycznego powtarza się co roku"? Tak, list 50 ambasadorów nie jest precedensem

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, pytany o list 50 ambasadorów w sprawie praw osób LGBTI, stwierdził: "takie zaangażowanie części korpusu dyplomatycznego powtarza się co roku". To prawda: list nie jest precedensem. Ambasadorowie od siedmiu lat w takich pismach wyrażają poparcie dla działań uświadamiających problemy, z jakimi styka się środowisko LGBT.

Komitet Kaczyńskiego: powinien nadzorować czy koordynować? Wyjaśniamy

Zapowiedź wejścia Jarosława Kaczyńskiego do rządu jako wicepremiera i szefa nowego komitetu nadzorującego Ministerstwo Sprawiedliwości, MSWiA oraz MON wywołała pytania o podstawę prawną takiej roli. Prawo tworzenia komitetów daje ustawa o Radzie Ministrów. Obecnie są cztery takie komitety. Żaden nie nadzoruje jednak resortów.

Ustawa bezkarność plus: jak pozwoli urzędnikom uniknąć odpowiedzialności

Za błędną decyzję związaną z przeciwdziałaniem pandemii urzędnik nie uniknie odpowiedzialności - ale za słuszną, tylko podjętą z naruszeniem procedur, owszem. Takie ma być przesłanie tzw. ustawy o bezkarności, o którą walczy PiS. Zdaniem prawników nie ma w tym ani logiki, ani zgodności z prawem, jest za to próba rozmydlania działań urzędników.

Rzecznik rządu: gdy premier wydał decyzję Poczcie Polskiej, obowiązywało częściowe głosowanie korespondencyjne. Wyjaśniamy: przez dwa dni

Komentując wyrok sądu uchylający decyzję premiera o zleceniu Poczcie Polskiej przygotowania korespondencyjnych wyborów prezydenckich 10 maja, rzecznik rządu Piotr Mueller stwierdził, że "w tym czasie obowiązywały przepisy o częściowym głosowaniu korespondencyjnym". Tylko że właśnie je zmieniano - za czym kilka dni wcześniej głosował sam Mateusz Morawiecki.