"Może Rada Języka Polskiego zatwierdzi nową pisownię" - żartował jeden z internautów, komentując rozpowszechniane w sieci zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego, który rzekomo przemawiał na tle hasła z błędem ortograficznym. Oryginalna fotografia jest jednak inna.

Internauci żartują z Jarosława Kaczyńskiego z powodu hasła, na którego tle rzekomo miał przemawiać - a dowodem na to jest rozsyłane na Twitterze słabej jakości zdjęcie prezesa PiS stojącego przed dużym ekranem. Na ekranie, na biało-czerwonym tle, widać hasło napisane z błędem ortograficznym: "Prowadź nas i bąć naszym sterem !!!". Słowo "bąć" zakreślono na zdjęciu na żółto.

"Okrętem i żeglarzem" - skomentował jeden z użytkowników Twittera, który 21 kwietnia opublikował zdjęcie. Tweet polubiło szybko 1,2 tys. internautów, a ponad 160 udostępniło dalej.

Tweet z przerobionym zdjęciem
Tweet z przerobionym zdjęciem Foto: Konkret24 / Twitter.com

"Analfabeci przejęli władzę"; "Jaki pan taki kram. Dla mnie nie bądź sterem i okrętem. Idź na emeryturę i sadź kwiatki w ogródku"; "Dno"; "Czego się po nich spodziewać skoro nawet z prostym bądź co bądź słowem mają problem"; "Może Rada Języka Polskiego zatwierdzi nową pisownię..." - pisali twitterowicze oburzeni błędem (pisownia wpisów oryginalna).

Niektórzy jednak wątpili, czy zdjęcie jest prawdziwe. "To się nie wydarzyło! Nie miało prawa!"; "To fake?!" - pisali.

Zdjęcie z 2020 roku, ale przerobione

Krążąca teraz na Twitterze fotografia to przeróbka - w dodatku pojawiła się w sieci dużo wcześniej. Zdjęcie krążyło bowiem w polskim internecie latem 2021 roku. Pisał wtedy o nim portal Demagog.

Oryginalne zdjęcie wykonał fotograf Mateusz Marek 27 maja 2020 roku - jest dostępne w archiwum Polskiej Agencji Prasowej. Jarosław Kaczyński został sfotografowany podczas wygłaszania oświadczenie po spotkaniu liderów Zjednoczonej Prawicy. Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i szef Porozumienia Jarosław Gowin także byli wówczas obecni w sali. Politycy rozmawiali o terminie wyborów prezydenckich. Dzięki oryginałowi zdjęcia i nagraniom z konferencji wiemy, że w popularnej przeróbce wykorzystano lustrzane odbicie fotografii, dodając tekst rzekomego hasła z błędem.

Oryginalne zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego wykorzystane w fotomontażu
Oryginalne zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego wykorzystane w fotomontażu Foto: Mateusz Marek/PAP / fotobaza.pap.pl

Wydarzenie było transmitowane na stronie PiS na Facebooku. Ponad sześciominutowe nagranie dostępne jest też na kanale PiS w serwisie YouTube (opublikowane 28 maja 2020 roku). Nagrania potwierdzają, że na ekranie za Kaczyńskim wyświetlano wyłącznie flagę Polski.

Jak wyjaśniał serwis Demagog, fotomontaż zdjęcia pojawił się w reakcji na ponowny wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa PiS 3 lipca 2020 roku podczas kongresu partii. Kaczyński był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: TVN24/Twitter

Pozostałe

Polski generał na spreparowanych plakatach - akcja wymierzona w polskie wojsko

Według informacji przekazywanej w mediach społecznościowych - polskich, rosyjskich, czeskich - na warszawskich ulicach zawisły plakaty z wizerunkiem generała Jarosława Miki i hasłem "Czas przypomnieć sobie historię". To kolejna odsłona szerokiej akcji dezinformacyjnej wymierzonej w polskie wojsko.

Według BBC "Polska przygotowuje armię do inwazji na Ukrainę"? To sfałszowane wideo

Nagranie z logo i obrandowaniem BBC News rozpowszechniane w internecie informuje, że Polska przygotowuje się do wysłania wojsk na Zachodnią Ukrainę, by skonfrontować się z Rosją. Wideo rozsyłane jest z komentarzami po polsku, rosyjsku, włosku, turecku czy po czesku. BBC dementuje, że jest jego autorem i przestrzega, że to fake news.