Prezydent Andrzej Duda nie prowadzi zbiórki podpisów osób popierających wyjście Polski z Unii Europejskiej. Grafika sugerująca taką akcję zyskuje popularność na Twitterze, lecz jest przerobioną wersją ilustracji opublikowanej w mediach społecznościowych przez szefa kancelarii premiera, Michała Dworczyka.

Wpisy sugerujące, że prezydent Andrzej Duda zbiera podpisy osób popierających wyjście Polski z Unii Europejskiej, pojawiły się w niedzielę 9 stycznia na Twitterze. Towarzyszy im grafika z wizerunkiem prezydenta, a obok jego zdjęcia znajduje się komunikat: "Wesprzyj Prezydenta w zbiórce podpisów! Potrzebujemy Twojego zaangażowania!". W górnym lewym rogu grafiki umieszczono logotyp Prawa i Sprawiedliwości z podpisem "Okręg Wałbrzych", a u góry ilustracji hasło "#PolExit".

"Ruszyła zbiórka podpisów pod Polexit" - pisał, prezentując te grafikę, autor anonimowego konta na Twitterze.

Kolejny tweet, również anonimowego internauty i wykorzystujący tę samą grafikę, był podawany z komentarzem: "Doktór Andrzej rusza ze zbiórką podpisów pod Polexit" (pisownia oryginalna).

Podpisy poparcia dla kandydatury Dudy

Oryginalna grafika nie dotyczy jednak zbiórki podpisów poparcia dla wyjścia Polski z UE, tylko kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy. Została opublikowana 9 lutego na Facebooku i Twitterze na profilach należących do Michała Dworczyka - posła Prawa i Sprawiedliwości z okręgu wałbrzyskiego oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wpisy polityka i towarzysząca im grafika miały zachęcać mieszkańców okręgu wałbrzyskiego do podpisywania list poparcia dla kandydatury Andrzeja Dudy na prezydenta. Na spotkaniu z mieszkańcami Lubartowa 5 lutego 2020 roku prezydent oficjalnie potwierdził, że będzie się starał o reelekcję.

"Kampania prezydencka ruszyła - przed nami najważniejsze wybory po 1989 roku. Pokażmy, że okręg wałbrzyski potrafi stanąć na wysokości zadania i zbierzmy jak najwięcej podpisów dla Prezydenta Andrzej Duda w rekordowym czasie! Czeka nas duże wyzwanie organizacyjne, dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia" - zaapelował na Facebooku poseł Dworczyk.

"W okręgu wałbrzyskim zaczynamy intensywną zbiórkę podpisów!" - pisał z kolei na swoim twitterowym koncie polityk PiS. Tweetowi również towarzyszyła grafika.

Michał Dworczyk potwierdził Konkret24, że 9 stycznia br. opublikował na swoich kontach na Facebooku i Twitterze wpisy zachęcające do włączenia się w kampanię prezydenta Dudy, ilustrując je grafiką. Później została ona uzupełniona przez internautów hasłem "#PolExit".

leftright

Komentarza w sprawie zmanipulowanej grafiki udzielił Konkret24 Marcina Kędryna, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP. - Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał, że cieszy się z faktu, że Polska jest w Unii Europejskiej i nie ma planów, by to w przyszłości zmieniać - powiedział.

Kandydat musi zebrać co najmniej 100 tys. podpisów

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Natomiast ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 24 maja.

Od momentu publikacji kalendarza wyborczego w "Monitorze Polskim" kandydaci mogli formalnie rozpocząć kampanię wyborczą.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym kandydat na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej musi zebrać i przedstawić w swoim zgłoszeniu co najmniej 100 tys. podpisów poparcia od obywateli posiadających czynne prawo wyborcze.

Art. 296. Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Zgłoszenie musi być poparte podpisami zgłaszających.

Kodeks Wyborczy, Rozdział 2 - Zgłaszanie kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej

Kantar: Polacy chcą zostać w Unii

O północy z 31 stycznia na 1 lutego br. brexit stał się faktem - Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Rozpoczął się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym mają się odbyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji między Zjednoczonym Królestwem a UE.

Czy Polacy także chcą wyjścia z Unii Europejskiej? Z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadzonego pod koniec stycznia 2020 roku wynika, że większość Polaków nie chce polexitu - 89 proc. respondentów stwierdziło, że kraj powinien pozostać w UE. Tylko 6 proc. ankietowanych uznało, że Polska powinna opuścić Unię. Odpowiedzi "nie wiem/ trudno powiedzieć" udzieliło 5 proc. respondentów.

Czy Polska powinna opuścić Unię Europejską?
Czy Polska powinna opuścić Unię Europejską? Foto: tvn24 / Kantar

Sondaż telefoniczny dla "Faktów" TVN i TVN24 zrealizowany przez Kantar został przeprowadzony na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie tysiąca pełnoletnich osób.

CBOS: rekordowe poparcie dla członkostwa Polski w UE w 2019 roku

Z kolei jak wynika z badania CBOS "15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej", przeprowadzonego w marcu 2019 roku, akceptacja społeczeństwa dla obecności Polski w UE wynosiła 91 proc. Był to rekordowy poziom poparcia dla naszego członkostwa w UE od 2004 roku. Przeciwko było 5 proc. ankietowanych.

Aprobatę dla członkostwa Polski w UE wyraziło 98 proc. zdeklarowanych wyborców Platformy Obywatelskiej, 92 proc. sympatyków Kukiz'15 oraz 90 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości.

78 proc. respondentów stwierdziło, że obecność w UE przynosi Polsce więcej korzyści niż strat. 10 proc. uważało, że korzyści i straty się równoważą, a 7 proc. - że przeważają straty.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, Rzeczpospolita, CBOS; Zdjęcie: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe

"Durnia mamy za prezydenta" - czyli sprawa znanego cytatu Lecha Wałęsy

Mężczyzna trzymający na spotkaniu z Andrzejem Dudą transparent określający prezydenta "durniem" usłyszał prokuratorski zarzut. Słowa na kartonie były cytatem z Lecha Wałęsy, który tak wyraził się o prezydencie Lechu Kaczyńskim. Sprawa Wałęsy została prawomocnie umorzona.

Czyje poparcie zyskali członkowie nowej KRS?

Jędrzej Kondek i Maciej Mitera to członkowie nowej KRS, których poparło najwięcej sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości. Najwięcej sędziów awansowanych przez Zbigniewa Ziobrę podpisało listy Teresy Kurcyusz-Furmanik i Leszka Mazura. Przeanalizowaliśmy podpisy na listach poparcia wszystkich 15 członków KRS.

Kto zyskuje, a kto traci na poprawkach do budżetu? Sprawdzamy

Beneficjentami przyjętych przez Sejm poprawek do budżetu są kancelaria premiera, Agencja Wywiadu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wydatki na obie służby specjalne zwiększono o kwotę dwukrotnie wyższą niż 10 mln zł, które przeznaczono dodatkowo na Narodową Strategię Onkologiczną.

Ilu sędziów z ministerstwa na listach poparcia do KRS?

Jedna trzecia wszystkich podpisów na listach poparcia 15 kandydatów, którzy zasiedli w nowej KRS, należy do co najmniej 50 sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości. Spośród wszystkich sędziów podpisujących listy, niektórzy udzielili poparcia dziewięciu kandydatom.

Prezydent "inicjuje w kampanii wyborczej" odebranie odznaczenia Grossowi? Sprawdzamy

W sieci pojawiły się informacje o zainicjowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę odebrania państwowego odznaczenia Janowi Tomaszowi Grossowi. Kancelaria Prezydenta miała wystąpić do MSZ w tej sprawie. Część internautów wpisała to w toczącą się obecnie kampanię prezydencką. Informacja jednak pochodzi z początku 2016 roku. Jak ustaliliśmy, do tej pory MSZ nie przesłał opinii w tej sprawie, ponieważ czeka na decyzję prokuratury.

Jak wysoko karze TSUE? Nawet 57 mln euro na pół roku

Najczęściej karanym finansowo członkiem Unii Europejskiej za nieprzestrzeganie unijnego prawa jest Grecja. Najwyższą kwotę łącznych kar na podstawie orzeczeń Trybunału Europejskiego otrzymały Włochy. Postępowanie w sprawie Polski jest w toku.