Ruch Szymona Hołowni stworzył koło poselskie. Co mu to daje?


Możliwość przedstawienia swojego stanowiska na forum Sejmu, prawo wnoszenia poprawek do projektów ustaw czy korzystanie z przestrzeni sejmowej - takie między innymi uprawnienia ma każde koło poselskie. Ruch Polska 2050 zyska więc szansę na lepsze miejsce w parlamentarnej debacie - o ile będzie potrafił ją wykorzystać.

Parlamentarzystów potrzebujemy, żeby mieć koło. I to koło właśnie dzisiaj udało się sformować" - powiedział w "Kropce na i" w TVN24 w poniedziałek 15 lutego Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050. Kilka godzin wcześniej do jego ruchu dołączyła bowiem dotychczasowa posłanka Koalicji Obywatelskiej Paulina Hennig-Kloska.

Ten transfer sprawił, że Polska 2050 ma w Sejmie już troje posłanek, a także jednego przedstawiciela Senatu. Wcześniej do Hołowni dołączyły Hanna Gill-Piątek (wcześniej Lewica) i Joanna Mucha (wcześniej KO) oraz dotychczasowy senator KO Jacek Bury. Jak podkreślił ruch Polska 2050 w wydanym 15 lutego komunikacie, "jednym z najważniejszych celów bieżących Ruchu Polska 2050 było powołanie koła w Sejmie, aby móc znacząco zwiększyć nasze możliwości działania". I dalej: "W bieżącym tygodniu zakończymy realizację tego celu".

We wtorek, 16 lutego posłanki Polski 2050 złożyły w Sejmie wniosek o rejestrację koła. Tego samego dnia Szymon Hołownia powiedział w "Onet rano", że "naturalną kandydatką na przewodniczącą koła jest Hanna Gill-Piątek".

W środę, 17 lutego na sejmowej stronie w zakładce "Kluby i koła" zamieszczona została informacja potwierdzająca powstanie koła poselskiego Polski 2050.

Mogło powstać, ponieważ zgodnie z regulaminem Sejmu potrzeba do tego minimum trzech posłów. Jakie polityczne korzyści może to przynieść ruchowi Szymona Hołowni i jakie da mu możliwości?Pierwsza próba nieudanaDo tej pory w Sejmie istniały cztery kluby parlamentarne i dwa koła poselskie, te ostatnie to: Konfederacja (z 11 posłami) i Kukiz'15 (z pięcioma).Szymon Hołownia już wcześniej, gdy współpracę z nim zadeklarowały dwie posłanki i jeden senator, podjął próbę założenia koła parlamentarnego. Nie powiodło się. Lider Polski 2050 uważał, że w takim składzie koło parlamentarne powołać można, ale wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki mówił, że do założenia takiego koła potrzeba co najmniej trzech posłów lub trzech senatorów.O rozbieżności między obowiązującymi przepisami a sejmową praktyką pisaliśmy w Konkret24. Teraz nie ma już tych wątpliwości prawnych.

Przejście Hennig-Kloski do Ruchu Polska 2050 oznacza możliwość utworzenia koła poselskiego ugrupowania w Sejmie
Przejście Hennig-Kloski do Ruchu Polska 2050 oznacza możliwość utworzenia koła poselskiego ugrupowania w Sejmietvn24

Udział w sejmowych debatach

Na podstawie regulaminu Sejmu koło poselskie ma kilka uprawnień.

Przedstawiciele kół mogą (razem z przedstawicielami klubów) w ramach limitów czasowych brać udział w sejmowych debatach na podstawie art. 181 regulaminu Sejmu. Taka debata może być prowadzona w formie oświadczeń w imieniu klubów i kół. W takim przypadku klub lub koło decyduje, czy w jego imieniu w ramach przysługującego mu limitu czasowego wystąpi jeden czy też więcej posłów.

- Nie zawsze jest tak podczas sejmowych debat, że każdy poseł może w nich zabrać głos - wyjaśnia w rozmowie z Konkret24 dr hab. Joanna Juchniewicz, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dlatego z chwilą założenia koła sejmowego jego przedstawiciele mają pewność, że będą mogli swoje stanowisko na forum Sejmu wygłosić.

Przed posiedzeniem Sejmu prezydium ustala, ile czasu będzie przysługiwać klubom i kołom podczas sejmowej debaty. Na stronie izby niższej parlamentu jest tabelka określająca podział czasu między obecne kluby i koła (jest zależny od łącznego czasu trwania debaty oraz liczebności klubu/koła). Maksymalny łączny czas przeznaczony dla klubu Konfederacji to 14 minut, a dla Kukiz'15 - 10 minut. Największy klub - Prawo i Sprawiedliwość - ma do dyspozycji maksymalnie 173 minuty przy najdłuższych debatach.

Przedstawiciele kół mają też rezerwowany czas w przypadku omawiania poszczególnych punktów porządku obrad. Wówczas mają go tyle samo i kluby, i koła. Na przykład podczas ostatniego posiedzenia Sejmu 21 stycznia wynosił on od 90 sekund do 5 minut.

- Myślę, że to będzie dla ruchu Polska 2050 najistotniejsze: jego przedstawiciele będą mieli możliwość zabrania głosów na forum Sejmu w imieniu koła - ocenia dr hab. Joanna Juchniewicz.

Hennig-Kloska: nie taką Koalicją Obywatelską byłam zainteresowana i nie taką tworzyłam
Hennig-Kloska: nie taką Koalicją Obywatelską byłam zainteresowana i nie taką tworzyłamtvn24

Wnoszenie poprawek do projektów ustaw

Według art. 45 regulaminu Sejmu przewodniczącemu koła będzie przysługiwać prawo wnoszenia poprawek do projektów ustaw w czasie drugiego czytania na równi z wnioskodawcą, komisją do spraw petycji, grupą co najmniej 15 posłów oraz Radą Ministrów.

Składanie wniosków o uzupełnienie porządku obrad

Regulamin Sejmu stanowi, że koła mogą zgłaszać wnioski o uzupełnienie porządku obrad na równi z klubami oraz grupami co najmniej 15 posłów. Przedstawia się je marszałkowi Sejmu w formie pisemnej do godziny 21 dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia posiedzenia Sejmu.

Wstęp na Konwentu Seniorów? Z tym będzie problem

Na podstawie art. 15 regulaminu Sejmu przedstawiciele kół parlamentarnych mogą wchodzić w skład Konwentu Seniorów - organu opiniotwórczego Sejmu. Pod warunkiem jednak, że w dniu rozpoczęcia kadencji Sejmu reprezentowali osobną listę wyborczą. Ruch Szymona Hołowni tego warunku nie spełnia. Nie brał udziału w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Jak zauważa dr Juchniewicz w rozmowie z Konkret24, ruch Hołowni będzie mógł być reprezentowany na obradach konwentu, ale tylko wtedy, gdy porozumie się z dowolnym klubem parlamentarnym lub innym kołem. - Regulamin stanowi, że w skład Konwentu Seniorów wchodzą także przedstawiciele porozumień między klubami i kołami - wyjaśnia konstytucjonalistka.

Takie samo zdanie ma w tej sprawie prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. - Być może ktoś byłby zainteresowany, żeby z ruchem Szymona Hołowni taką wspólną reprezentację w Konwencie Seniorów stworzyć - mówi w rozmowie z Konkret24

Potencjalnie "dobry przyczółek", ale bez przełomu

- Możliwości, jakie stwarza dla kół regulamin Sejmu, są proporcjonalne do liczby członków koła (poniżej 15 osób, ponieważ większa liczba to już klub, a nie koło) - ocenia prof. Piotrowski. Jego zdaniem jeżeli koło sejmowe Polski 2050 będzie miało potężne zewnętrzne wsparcie eksperckie i będzie składało się z posłów gotowych do pracy i którzy mają coś do powiedzenia, to posiadanie koła jest "dobrym przyczółkiem" i daje duże możliwości. - Trzeba też pamiętać, że przedstawiciele koła będą mieli do dyspozycji przestrzeń sejmową. Będą mogli na przykład organizować konferencje, seminaria - wymienia konstytucjonalista.

Zdaniem prof. Rafał Matyi, politologa i historyka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, stworzenie przez Polskę 2050 koła "to dość rozsądna strategia szukania ludzi, z którymi Hołownia się zwiąże i którzy nie będą zgłaszali akcesu na miesiąc czy dwa przed wyborami, targując się o miejsce i wcześniej nie pracując na ten szyld". "Krótkoterminowo nie postrzegałbym tego jak jakieś wielkie wydarzenie. To daje trochę szansę w Sejmie na lepsze miejsce w parlamentarnej debacie. To jest jakieś spektakularne pokazanie, że: 'No dobrze. Dorobiliśmy się trójki', ale tak naprawdę nie tu będzie źródło sukcesu lub porażki Hołowni. Nie traktowałbym utworzenia koła jako jakiegoś przełomu" - podsumował prof. Matyja 15 lutego w "Faktach po faktach" w TVN24.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Już po wyborach samorządowych nowa krakowska rada miejska przedstawi kolejny projekt strefy czystego transportu. Poprzednią uchwałę uchylił sąd administracyjny. W przekazie Konfederacji takie strefy są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Źródło:
Konkret24

Patrzeć na ręce politykom i nie lekceważyć roli sztucznej inteligencji. Fact-checkerzy i eksperci opisujący dezinformację dyskutują o największych wyzwaniach mediów i edukacji. Komentują również drugą edycję raportu "Dezinformacja oczami Polaków. Edycja 2024". Do serwisów fact-checkingowych apelują o lepszą komunikację, a do całego społeczeństwa o stawianie na edukację medialną.

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

Źródło:
Konkret24

Po wyborach samorządowych politycy podają różne dane o tym, w ilu miastach kandydaci poszczególnych partii zostali burmistrzami lub prezydentami. Sprawdziliśmy więc, jak poradzili sobie w I turze w dużych i średnich miastach przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

"Zazdrość", "czas na nas" - użytkownicy serwisu X entuzjastycznie reagują na wpisy o rzekomym odrzuceniu konkordatu przez czeski parlament. Tyle że, przynajmniej w ostatnim czasie, nikt w Czechach nie usiłował doprowadzić do podpisania umowy z Watykanem. Wyjaśniamy.

"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem"? Nic nowego

"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem"? Nic nowego

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Warszawy dla wszystkich mieszkańców stolicy znalazłyby się miejsca schronienia na wypadek zagrożenia. Ale wcześniejszy raport NIK mówił o miejscach ukrycia dla dwóch trzecich warszawiaków. Poza tym nie ma przepisów, jak te miejsca powinny wyglądać.

Trzaskowski: jest wystarczająca liczba miejsc schronienia dla wszystkich warszawiaków. Ale brakuje przepisów

Trzaskowski: jest wystarczająca liczba miejsc schronienia dla wszystkich warszawiaków. Ale brakuje przepisów

Źródło:
Konkret24

Czy to prezydent Andrzej Duda "zablokował" ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, czy to rząd Donalda Tuska "opóźnia leczenie" w ramach tej sieci? W tym sporze politycznym padają ostre słowa typu "podłość", "kłamstwo", "manipulacja". Wyjaśniamy, kto ma rację.

Kto "zablokował" sieć onkologiczną. Prezydent, rząd czy wspólnie PO i PiS? 

Kto "zablokował" sieć onkologiczną. Prezydent, rząd czy wspólnie PO i PiS? 

Źródło:
Konkret24

Według wiceministry edukacji to Prawo i Sprawiedliwość tak wyznaczyło datę wyborów samorządowych, by zdemobilizować młodych i wpłynąć na frekwencję. Tyle że to nieprawda.

Joanna Mucha: PiS wyznaczył taką datę wyborów, żeby zdemobilizować młodych. To nie PiS wyznaczał

Joanna Mucha: PiS wyznaczył taką datę wyborów, żeby zdemobilizować młodych. To nie PiS wyznaczał

Źródło:
Konkret24