Minister Ścigaj: Komisja Europejska zarzuca Polsce brak wsparcia NGO. Nie, wskazuje istotny problem


Według minister Agnieszka Ścigaj w raporcie Komisji Europejskiej wspomina się o zarzucie, że "polskie państwo nie wspiera organizacji pozarządowych, które świadczą pomoc". O takim zarzucie nie ma jednak mowy - KE pokazała tylko problem dotyczący dostępu niektórych NGO do funduszy publicznych.

Minister do spraw integracji społecznej Agnieszka Ścigaj przyznała 29 sierpnia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że byłaby skłonna zgodzić się na zmiany w ustawach o sądownictwie, które zaakceptowałaby Komisja Europejska. A właśnie od zgody na korektę tych reform KE uzależnia wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Prowadzący rozmowę Konrad Piasecki dopytywał o płynące z rządu lekceważące sygnały dotyczące KPO. "Mam trochę wątpliwości, czy naprawdę Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej zależy na tym, żeby w Polsce wzmocnić przedsiębiorczość, czy na przykład chronić środowisko i wspierać uchodźców" - stwierdziła minister Ścigaj. Zasugerowała, że KE mogłaby przekazać środki bezpośrednio organizacjom samorządowym czy samorządom.

"Jesteśmy w bardzo wyjątkowej i trudnej sytuacji, a Komisja Europejska wyszukuje jakby pewnych elementów" - kontynuowała Ścigaj. "W ostatnim raporcie o praworządności zaskoczył mnie naprawdę element związany z tym, że jednym z takich zarzutów już pojawiających się było, że polskie państwo nie wspiera organizacji pozarządowych, które świadczą pomoc. Absolutnie dla mnie absurd. Tyle grantów, które poszły dla organizacji pozarządowych. Teraz robię przegląd. Na żadną inną sytuację takich grantów nie zostało tyle przekazanych. To są takie rzeczy ważne, które potem zapalają lampki, że może nie do końca o praworządność chodzi". Chwilę później powtórzyła ten argument mówiąc o "zaskakującym elemencie, że jakby Polska nie pomaga uchodźcom".

Agnieszka Ścigaj o raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządności
Agnieszka Ścigaj o raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządnościtvn24

Zajrzeliśmy do wspomnianego przez minister Ścigaj raportu Komisji Europejskiej - chodzi o sprawozdanie na temat praworządności z 2022 roku. W dokumencie nie wspomniano o zarzutach wobec państwa polskiego, jakoby nie wspierało organizacji pozarządowych - tylko o wątpliwościach dotyczących sprawiedliwego podziału środków krajowych i unijnych - w tym finansowania NGO. Raport nie sugeruje, że Polska nie pomagała uchodźcom.

Wyjaśniamy, co napisała KE.

Sprawozdanie na temat praworządności: "rząd ułatwił wybranym organizacjom..."

13 lipca Komisja Europejska opublikowała coroczny raport na temat praworządności. Przedstawiła - po raz pierwszy w tego rodzaju dokumencie - rekomendacje dla każdego z 27 krajów członkowskich i ocenę ich działań od lipca 2021 roku. "Publikacja raportu pojawia się w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która pokazała znaczenie przestrzegania wartości demokratycznych, praw człowieka i rządów prawa" - zauważono. Sprawozdanie dotyczy czterech obszarów: systemu wymiaru sprawiedliwości; ram antykorupcyjnych; wolności i pluralizmu mediów; instytucjonalnych mechanizmów kontroli i równowagi.

W części dotyczącej Polski Komisja wyraziła "poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa". Wspomniano o zastrzeżeniach określonych w procedurze z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej zainicjowanej przez KE, a także o obowiązkach wynikających z orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W tekście znalazła się również wzmianka o zobowiązaniach podjętych w ramach KPO i odnoszących się do systemu sądownictwa.

KE wydała zalecenia dla Polski. Znajdują się w raporcie dotyczącym praworządności
KE wydała zalecenia dla Polski. Znajdują się w raporcie dotyczącym praworządnościtvn24

Natomiast we fragmencie poświęconym organizacjom pozarządowym KE wręcz chwali polski rząd za współpracę z tymi organizacjami po rosyjskiej napaści na Ukrainę. "Rząd ułatwił proces przekazywania darowizn finansowych wybranym organizacjom pozarządowym w tym kontekście i przeznaczył około 10 mln EUR na rzecz organizacji pozarządowych zajmujących się sytuacją na miejscu" - czytamy w raporcie.

Jednak w kolejnym zdaniu jest odniesienie do zgłaszanych przez organizacje trzeciego sektora problemów związanych z finansowaniem ich działalności. Komisja przywołuje oświadczenie grupy 40 organizacji, które wyraziły zaniepokojenie o podział dodatkowych funduszy unijnych przeznaczonych na pomoc w kryzysie uchodźczym. "Apelujemy o to, aby Komisja Europejska uwzględniła organizacje pozarządowe przy podziale tych środków. Z tego, co wiemy na dziś, środki mają iść przede wszystkim przez rząd, marszałków. Boimy się, że dojdzie do sytuacji, w której organizacje pozarządowe zostaną pominięte w tym rozdaniu" - mówiła w marcu w radiu Tok FM Ewa Owerczuk z Salam Lab.

"Ponadto nie podjęto żadnych działań mających na celu wyeliminowanie problemów zgłaszanych przez organizacje pozarządowe dotyczących ich dostępu do funduszy publicznych" - opisuje raport. Chodzi o poruszoną już w sprawozdaniu z 2021 roku kwestię Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który odpowiada za podział środków rządowych i unijnych między organizacje pozarządowe. "Przedstawiciele tych organizacji stanowią mniejszość w procesie decyzyjnym instytutu, któremu przewodniczy członek rządu" - zauważała wówczas KE. Powołała się na opinię Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która stwierdziła, że rząd wydaje się mieć decydujący wpływ na zarządzanie Narodowym Instytutem Wolności i jego funkcjonowanie.

"Utrudniona" przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego

Komisja oceniła, że w Polsce "przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego uległa dalszemu pogorszeniu". Autorzy raportu zwracają uwagę na brak działań przeciwdziałających stałemu pogarszaniu się sytuacji w zakresie swobód obywatelskich. Polską przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego nazywają "utrudnioną". W tym kontekście wspominają między innymi "inicjatywy ustawodawcze wymierzone przeciwko osobom LGBTIQ i działającym na ich rzecz organizacjom pozarządowym". Wspominają o przedstawionym 30 marca tego roku projekcie ustawy mającej na celu zapewnienie "transparentności organizacji pozarządowych".

Chodzi o ustawę, która zakładała stworzenie rejestru podmiotów finansowanych z zagranicznych źródeł - wywołała ona szereg zastrzeżeń organizacji pozarządowych.

Solidarna Polska chce prześwietlić NGO
Solidarna Polska chce prześwietlić NGOtvn24

W głównej części raportu również nie znaleźliśmy wzmianki o rzekomym niewspieraniu przez Polskę stowarzyszeń, czy fundacji. Polski dotyczyło tylko jedno zdanie: "W Polsce nastąpiło dalsze pogorszenie przestrzeni społeczeństwa obywatelskiego, a dodatkowo negatywny wpływ na tę sytuację mogły wywrzeć niedawne projekty ustawodawcze". W zaleceniach Komisji jest tylko ogólna uwaga o konieczności poprawienia ram funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich - z uwzględnieniem europejskich standardów.

Podsumowując: w ostatnim sprawozdaniu Komisji Europejskiej o praworządności napisano o wątpliwościach dotyczących sprawiedliwego podziału środków krajowych i unijnych między różne organizacje pozarządowe. Wbrew słowom minister Agnieszki Ścigaj w dokumencie nie zarzucono Polsce braku wsparcia organizacji samorządowych. Nie ma tam też zarzutu, jakoby Polska nie pomagała uchodźcom.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, Tvn24; zdjęcie: Jakub Włodek/Agencja Gazeta

Pozostałe wiadomości

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24