Polska

Nie, w Warszawie nie został wprowadzony klimatyczny stan wyjątkowy

Użytkownicy mediów społecznościowych powielają informację o ogłoszeniu przez Warszawę "klimatycznego stanu wyjątkowego". W rzeczywistości chodzi o stanowisko rady miasta wzywające rząd i Sejm do podjęcia uchwał o klimatycznym stanie wyjątkowym i działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Polsce. Choć coraz więcej miast na świecie samodzielnie ogłasza stan wyjątkowy dla klimatu, kroki podjęte przez warszawskich samorządowców wpisują się w globalny ruch "climate emergency". Wyjaśniamy, jakie są jego cele.

By przekazać chleb potrzebującym, trzeba zapłacić podatek? To nieaktualne od 2013 r.

Wpisy ze zdjęciem bochenków chleba, które trafiły do śmietnika, wywołały wiele reakcji w polskich mediach społecznościowych - przede wszystkim oburzenie marnowaniem żywności. Zdjęciu, które zostało zrobione w Luksemburgu, towarzyszyły nieprawdziwe informacje sugerujące, że żywność marnuje się z powodu przepisów niekorzystnych dla firm, które taką żywność mogłyby przekazać potrzebującym. W rzeczywistości w 2013 roku zniesiono opodatkowanie darowizn w formie żywności, jeśli jej rodzaj i cel spełnią odpowiednie wymogi.

Jak ksiądz Bolesław stał się Jarosławem. Fałszywa teczka tajnego współpracownika SB

Zdjęcie teczki pracy tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa z rzekomymi dokumentami Jarosława Kaczyńskiego co jakiś czas pojawia się w polskiej sieci. Mimo że kilka elementów ewidentnie wskazuje, że jest nieautentyczna, ciągle znajdują się osoby, które dają się nabrać. W rzeczywistości teczka o takich numerach należy do kogoś innego.

Czy podlaski proboszcz został komendantem policji?

Na popularnej stronie na Facebooku pojawiła się grafika podająca, że ksiądz został "komendantem posterunku policji" na Podlasiu. Miał dostać wysoką pensję i służbowe auto. Zdjęcie wywołało falę ostrych komentarzy pod adresem Kościoła katolickiego, partii rządzącej oraz polskiej policji. W rzeczywistości na zdjęciu jest inna osoba, posterunek, o którym mowa na grafice nie istnieje, a fotografia dokumentuje spotkanie sprzed czterech lat.

W Polsce od dwóch i pół roku nie oddano ani kilometra nowej autostrady

Internauci nie dowierzają publikowanym w mediach społecznościowych statystykom, które pokazują, że od 2017 r. nie oddano do użytku w Polsce ani kilometra autostrady. Sprawdziliśmy u źródła - w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To prawda. Organizacje przedsiębiorców ostrzegają, że Polska może stracić ponad 4 mld zł unijnego dofinansowania na budowę dróg.

Nie. Polacy nie uciekali w popłochu przed amerykańskimi czołgami

Jeden z polskich portali, znany z podawania nieprawdziwych informacji, doniósł o amerykańskich żołnierzach najeżdżających małą, polską wieś na Mazurach oraz o uciekających przed ślepymi nabojami wojsk USA rolnikach. Nic takiego się w Polsce nie wydarzyło, a tekst to przerobiony artykuł innego portalu, opisującego zdarzenie sprzed kilku dni w... Rumunii.