Polska

2/3 powiatów postawiło na PiS. Mapa wyborów

W wyborach do europarlamentu zdecydowana większość mieszkańców polskich powiatów i miast na prawie powiatu oddała głosy na Prawo i Sprawiedliwość. Najbardziej PiS wyprzedziło Koalicję Europejską w powiecie limanowskim - aż o 66,3 punktu procentowego.

Wyniki wyborów za granicą. Jak głosowała Polonia?

Według opublikowanych przez PKW oficjalnych wyników, wśród Polonii zwyciężyła Koalicja Europejska, która uzyskała 36,7 proc. głosów. Na drugie Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 29,15 proc. wyborców. Wysokie, dwucyfrowe wyniki zanotowały też Wiosna oraz Konfederacja. Ta ostatnia była drugą siłą na Wyspach.

Sąd nakłada grzywnę na Polską Fundację Narodową

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nałożył grzywnę na finansowaną w całości przez spółki Skarbu Państwa Polską Fundacją Narodową. Zdaniem sądu nie przekazała w terminie skargi obywatelki, która chciała poznać szereg dokumentów organizacji. Postanowienie jest nieprawomocne.

Zbiornik retencyjny ze środków krajowych czy z unijnej dotacji? Premier wprowadzony w błąd

Podczas pobytu w Małopolsce na terenach zalewanych przez powódź, premier Mateusz Morawiecki podkreślał wagę budowy zbiorników retencyjnych, takich jak ten w Bieżanowie. Według premiera, został on wybudowany "w pełni ze środków krajowych". Premier w tej kwestii, jak się później okazało, został wprowadzony w błąd przez przedstawiciela krakowskiego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Premier Morawiecki musiał złożyć oświadczenie dotyczące działalności gospodarczej żony

W ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki w komentarzach do doniesień "Gazety Wyborczej" mówił, że jego żona prowadzi od lat działalność gospodarczą. W związku z tym jako premier powinien złożyć do I Prezesa Sądu Najwyższego oświadczenie o działalności gospodarczej małżonki. Czy wywiązał się z tego obowiązku? Zapytaliśmy o to i Sąd Najwyższy, i Centrum Informacyjne Rządu.