Polska

Co się nie zgadza w artykule poleconym przez prezydenta? Sprawdzamy

Artykuł o emisji CO2 polecony wczoraj przez prezydenta odbił się szerokim echem głównie ze względu na swoją kontrowersyjną drugą część, której Andrzej Duda nie przeczytał. W pierwszej pada jednak dużo liczb, procentów i zestawień. Wyjaśniamy, jak je interpretować.

Czy polskie czołgi były transportowane na Ukrainę?

Informacja o transporcie polskich czołgów na terytorium Ukrainy, dodatkowo podparta materiałem wideo, zaniepokoiła niektórych internautów. W rzeczywistości jednak nie jechały one "z Polski" tylko "do Polski", nie były to czołgi, tylko inne wozy bojowe, a w dodatku Polskie Siły Zbrojne w ogóle nie posiadają tego typu pojazdów.

Jak powstał i jak upadł SKOK Wołomin?

Ponad 2,241 mld złotych wypłacił do tej pory Bankowy Fundusz Gwarancyjny klientom upadłej w 2015 r. Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wołomin". To najwyższa kwota wypłat z BFG poszkodowanym klientom zbankrutowanej instytucji finansowej w Polsce. We wszystkich postępowaniach dotyczących SKOK Wołomin, zarzuty usłyszało kilkaset osób.

Czy w sklepach sprzedają prezerwatywy z symboliką Żołnierzy Wyklętych?

Na kilku stronach internetowych i facebookowych profilach pojawiło się zdjęcie paczki prezerwatyw z nadrukowaną grafiką i napisem "Żołnierze Wyklęci". Wielu internautów oburzyło wykorzystanie symboliki w taki sposób. Pojawiły się też pytania, czy taki przedmiot naprawdę istnieje. Sprawdziliśmy.