Polska

Szczepić nie mogą się osoby przyjmujące leki? Noszenie mokrej maseczki może wywołać infekcję? Odpowiada "Koronawirus Konkret24"

Zaszczepienie osób zdrowych nie doprowadzi do poważniejszych problemów niż pozwolenie na przejście choroby. Szczepionka jest produktem, który chroni nas przed powikłaniami określonych chorób zakaźnych – zapewnił w programie "Koronawirus Konkret24" doktor Paweł Grzesiowski. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się także do fałszywych mitów wokół szczepionki przeciwko koronawirusowi, w tym - że manipuluje ona ludzkim DNA.

Co z wnioskami o delegalizację ONR? Prokuratura: "gromadzone są materiały"

Od ponad trzech lat krakowscy prokuratorzy nie zajęli stanowiska w sprawie wniosków o delegalizację prawicowego Stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny. Jak dowiedział się Konkret24, postępowanie jest wciąż na etapie "gromadzenia materiałów". A tymczasem rośnie liczba umarzanych przez prokuratury spraw dotyczących propagowania faszyzmu i mowy nienawiści.

"Mandat za gwiazdki na karoserii". Ukarany opowiada, jak było

"Policja zatrzymała samochód, spisała kierowcę, wlepiła mandat za *gwiazdki na karoserii" - ten twitterowy post wywołał w niedzielę falę oburzenia w social mediach. Powodem kary dla kierowcy miał być wymalowany na aucie, składający się z ośmiu gwiazdek, symbol hasła uderzającego w PiS. Konkret24 dotarł do mężczyzny, który jechał tym samochodem.

Marcin Horała: co by się działo, jakby rząd od teraz oceniał praworządność samorządców? Ocenia od dawna

Co by było, gdyby polski rząd zaczął teraz oceniać praworządność działań samorządowców i od tego uzależniał wypłaty dotacji? - taki temat wywołał na Twitterze wiceminister Marcin Horała. Wyjaśniamy: rząd kontroluje praworządność samorządowców na mocy odpowiednich ustaw. Na ich podstawie nie może karać finansowo - ale może sięgnąć po inne metody, np. ograniczać subwencje.

Tęczowy św. Mikołaj zatrzymany za obrazę uczuć religijnych? Jest dementi

"Tęczowy Mikołaj z Łodzi został aresztowany za obrazę uczuć religijnych" - przekazują sobie internauci, komentując krążące w sieci zdjęcia św. Mikołaja w tęczowych szatach stojącego obok policjanta przy radiowozie. Informację zdementował sam zainteresowany. Wypowiedziała się też policja.