Polska

Nie ma wyborów – Sąd Najwyższy nie ma o czym orzekać

Jeżeli 10 maja nie odbędą się wybory prezydenckie, Sąd Najwyższy nie będzie miał podstaw do orzeczenia o ważności bądź nieważności wyborów - bo nie będzie ich wyniku. W opiniach dla Konkret24 prawnicy-konstytucjonaliści przestrzegają, że Sąd Najwyższy nie będzie miał ani formalnych, ani merytorycznych podstaw do jakiegokolwiek rozstrzygnięcia.

Nie. Agata Kornhauser-Duda nie składała przyłbic z matowego plastiku

Zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy montującej plastikowe oprawki do przyłbic wywołało złośliwe komentarze internautów. Komentowali, że przyłbice są z "nieprzeźroczystego plastiku" i że przez nie "nie będzie nic widać". Producent przyłbic wyjaśnia dla Konkret24, dlaczego te na zdjęciu są matowe.

"Przyczyną suszy są wały przeciwpowodziowe"? Nie - ale mogą ją pogłębiać

"Przyczyną suszy są wały przeciwpowodziowe: woda, miast rozlać się i wsiąknąć w ziemię, odprowadzana jest do morza" - poinformował na Twitterze poseł Janusz Korwin-Mikke. Część komentujących internautów się z nim zgodziła. Eksperci w dziedzinie hydrologii - nie. Lecz działania człowieka takie jak budowanie wałów przeciwpowodziowych przyczyniają się do pogłębiania zjawiska suszy.

Policja wyprowadziła wiernych z kościoła? Tak, we Francji w 2016 r.

Na jednym z profili na Twitterze pojawiło się zdjęcie przedstawiające policyjną interwencję w kościele. Zgodnie z opisem fotografii, miała ona przedstawiać wydarzenia związane z działalnością służb w czasie epidemii koronawirusa. W rzeczywistości sytuację zarejestrowano cztery lata temu w Paryżu.

"Węgiel z Kolumbii? Mało mamy swojego?" Takiego mało

"Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego importujemy węgiel z Kolumbii?" - brzmiało jedno z licznych pytań internautów dotyczących informacji, że spółka PGE Paliwa kupiła 123 tys. ton węgla z Kolumbii. Ładunek przypłynął do Gdańska w drugiej połowie kwietnia. Jak się okazuje, mimo dużych zapasów, akurat tego rodzaju węgla mamy mało. A importowany jest tańszy niż wydobywany w kraju.

70 proc. wody zużywają kopalnie i elektrociepłownie? Tak, ale to nie powód kryzysu

Prezydent i minister rolnictwa apelują do obywateli, by oszczędzali wodę z powodu suszy. "Niektórzy mogą pomyśleć, że to nasza wina" - zareagował na to jeden z internautów, dodając, że 70 proc. zasobów wody zużywają kopalnie i elektrociepłownie. Dane GUS, które przeanalizował Konkret24, pokazują, że ponad 72 proc. wody zużywa przemysł. Co nie znaczy, że na co dzień nie trzeba jej oszczędzać.