Polska

Zgony z COVID-19 na milion mieszkańców: Polska piąta w Unii Europejskiej

Mimo mniejszej śmiertelności pandemii w maju Polska wciąż jest w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem tygodniowej średniej liczby zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców. Zajmujemy piątą pozycję - przed nami są tylko Chorwacja, Łotwa, Grecja i Węgry. Na świecie w tym niechlubnym rankingu jesteśmy w trzeciej dziesiątce.

Stępka bez kontraktu, 10 milionów nierozliczonej zaliczki, 4 miliony za konsultacje - promu nie ma, są koszty

Koszty związane z planami budowy promu pasażerskiego wyniosły według Ministerstwa Infrastruktury 12,5 mln zł. Ale według Najwyższej Izby Kontroli - nawet 14 mln. Izba zarzuca autorom projektu brak zapewnienia finansowania, położenie stępki bez kontraktu, nierozliczenie 10 mln zaliczki, wydanie 4 mln na obsługę prawną i konsultacje. W dodatku ustalone parametry promu uniemożliwiają zbudowanie go w stoczni szczecińskiej.

Zgony według wieku w województwach rok do roku. Gdzie zmarło więcej 30-latków, gdzie 40-latków, gdzie 60-latków

Największy przyrost zgonów w Polsce rok do roku - o 65,7 proc. - odnotowano w kwietniowych tygodniach wśród 60-latków. Wśród 20-latków zmarło o jedną czwartą więcej, wśród 30-latków - o blisko jedną trzecią, wśród 40-latków - o blisko połowę, a w grupie 70+ o ponad połowę. Natomiast w województwach mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim największe przyrosty zgonów były wśród 40-latków.