Polska

Jarosław Kaczyński w masce, Donald Tusk bez. Tak, w różnych czasach

W pierwszym dniu obowiązywania nakazu noszenia maseczek profil PiS Lubuskie na Twitterze opublikował zestawienie aktualnego zdjęcia Jarosława Kaczyńskiego w masce na twarzy i archiwalnego zdjęcia Donalda Tuska bez maski. Internauci szybko wykryli manipulację. Lokalne władze Prawa i Sprawiedliwości odcinają się od profilu i wskazują, że nie jest on autoryzowany przez PiS.

Mniej testów w święta nie tylko w Polsce. Jak wyglądają statystyki

W okresie świątecznym w Polsce wykonywano codziennie mniej testów na koronawirusa niż wcześniej. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło, że podobnie było w innych krajach Europy. Oficjalne statystyki m.in. w Czechach, Wielkiej Brytanii czy Włoszech pokazują, że rzeczywiście raportowano mniej. Po świętach liczba wykonywanych testów rośnie. Zgodnie ze stanem na 16 kwietnia, w Polsce wykonano 4402 testy na 1 mln mieszkańców.

"Szwedzi nie będą leczyć starszych ofiar koronawirusa"? Sprawdzamy

W Szwecji starzy lub ciężko chorzy na COVID-19 pacjenci nie mogą otrzymać pomocy lekarskiej; pacjenci powyżej 80. roku życia mogą nie zostać przyjęci na OIOM, a nawet z niego usunięci, by zwolnić miejsce - takie tezy krążą w polskim internecie. Powstały po upublicznieniu instrukcji ze sztokholmskiego szpitala, czytanej wybiórczo.

Nie, to nie "dezynfekcja po olsztyńsku". To wideo z Rosji

Polska strona na Facebooku opublikowała film, na którym widać ekipę mającą zdezynfekować klatkę schodową. Jeden z mężczyzn pozoruje mycie, drugi robi mu zdjęcia - po czym wychodzą. "Dezynfekcja klatek schodowych po olsztyńsku" - opisano wideo. Ale to ani nie Olsztyn, ani nie Polska - scenę nagrano w Moskwie.

Dwa murale z Jarosławem Kaczyńskim i koronawirusem? Nie, to grafiki komputerowe

Mural w Bydgoszczy miał powstać "w ciągu jednej nocy". Gdański miał natomiast sprawić, że "kamienica Pod Zrębem 3 zyskała nowe życie". Oba murale łączy treść – prezes PiS Jarosław Kaczyński z różnymi przedstawieniami koronawirusa – oraz fakt, że oba powstały w programie graficznym, a nie w rzeczywistości.