Polska

Fundacje spółek Skarbu Państwa: ile dostają, ile i na co wydają

Fundacje charytatywne największych spółek Skarbu Państwa wspierają potrzebujących, ochronę zdrowia, działalność edukacyjną czy kulturalną. A także szeroko rozumiany obszar tradycji. Na przykład fundacja Orlenu przekazała Reducie Dobrego Imienia środki na wykrywanie zniesławień Polski i Polaków, a fundacja KGHM - na badania Fundacji Lux Veritatis dotyczące postaw Polaków podczas drugiej wojny światowej.

Nie, to nie żołnierz Wojska Polskiego trzymał parasol nad ojcem Rydzykiem

"Dlaczego PiS tak bardzo chce poniżyć i zniszczyć polską armię?" - pytała posłanka KO, udostępniając w sieci zdjęcie z uroczystości zorganizowanych w Toruniu przez Rodzinę Radia Maryja. Parasol nad ojcem Tadeuszem Rydzykiem trzymał mężczyzna w mundurze i zielonym berecie. Politycy opozycji i internauci byli oburzeni faktem, że takie zadanie zlecono żołnierzowi. Jak sprawdziliśmy - nie był to żołnierz.

Karta Lokalizacji Pasażera: dane osobowe zbierane niezgodnie z procedurami

Pasażerowie samolotów, wypełniając formularz zwany Kartą Lokalizacji Pasażera, nie wiedzą, gdzie trafiają ich dane oraz kto nimi administruje. Sam formularz jest niezgodny z przepisami RODO. Załogi samolotów często źle informują pasażerów bądź nie informują wcale, komu przekazują karty.

Nie, to nie jest aktualne zdjęcie ujścia Wisły zanieczyszczonego ściekami

Popularność w sieci zyskuje fotografia przedstawiająca ujście Wisły do Bałtyku. Wbrew opisom, które internauci dołączają do zdjęcia, ciemny kolor rzeki nie jest spowodowany obecną awarią oczyszczalni ścieków w Warszawie. Fotografia pochodzi z 2010 r. i została wykonana w czasie, gdy rzeką przechodziła fala powodziowa niosąca muł i zanieczyszczenia.

Nie, to zdjęcie nie pokazuje zanieczyszczonej Wisły po awarii Czajki

Fotografie, na których widać niebieskie wody Narwi łączące się z żółto-brązowymi wodami Wisły, są udostępniane w internecie jako obraz skutków awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie. Uwierzył w to nawet minister środowiska. Tymczasem takie zjawisko występuje w tamtym miejscu często, a zdjęcia powstały przed awarią.