Polska

"Podwójny rocznik" wychodzi ze szkół. Czy wszyscy znajdą miejsce w szkołach średnich?

W 2019 roku w kolejce do liceów, techników i szkół branżowych ustawią się nie tylko absolwenci gimnazjów, ale także VIII klas szkół podstawowych. Łącznie ponad dwukrotnie więcej kandydatów niż rok wcześniej. Czy wystarczy dla nich miejsc, klas i nauczycieli? Jak do przyjęcia "podwójnego rocznika" przygotowują się szkoły? Raport Konkret24.

"Nie było wtedy żadnej afery w mediach"? Adam Bielan nie ma racji

Gość programu "Kropka nad i" Adam Bielan zasugerował, że w 2014 roku stacja TVN24 niewystarczająco informowała o doniesieniach Pawła Piskorskiego w sprawie rzekomego finansowania Kongresu Liberalno-Demokratycznego przez niemiecką partię CDU. Ten temat był jednak analizowany i komentowany nie tylko w "Faktach" TVN, ale i na antenie TVN24, a wiele innych mediów powoływało się na wypowiedzi, które padły w tych programach.

Stypendia Polskiej Fundacji Narodowej, o których nikt nic nie wie

Ponad osiem miesięcy temu PFN ogłosiła program grantowy dla polskich badaczy specjalizujących się w historii komunizmu w Polsce i jego ofiar. Do tej pory, pomimo wielokrotnych próśb o przekazanie informacji, nie wiadomo, jaki jest koszt programu, ile wynoszą granty, czy i ile osób się zgłosiło, komu zostały przyznane stypendia i na jakiej podstawie. Fundacja odmawia odpowiedzi.

Rozmodlone krówki w Żabce?

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie rozpakowanego cukierka - krówki. Na opakowaniu od wewnątrz jest wezwanie do modlitwy za "zdradzających współmałżonka" i rysunek złożonych dłoni. Sieć, w której miałyby być sprzedawane słodycze z takim napisem, zaprzecza.

Postrzeganie antysemityzmu w Polsce. Ponura statystyka

Po manifestacji Piotra Rybaka w Oświęcimiu politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili, że Polska jest na szarym końcu statystyk dotyczących incydentów antysemickich, a Niemcy na miejscu pierwszym. Raport, na który się powoływali, tylko w części z oficjalnymi danymi potwierdza te stwierdzenia. W badaniach pokrzywdzonych, obejmujących też przypadki niezgłaszane, Polska wypada zdecydowanie gorzej.

Poseł czy biznesmen? Pięć pytań i odpowiedzi

"Gazeta Wyborcza" ujawniła, że prezes PiS Jarosław Kaczyński prowadził biznesowe rozmowy w celu wybudowania biurowca w centrum Warszawy. Opozycja krytykuje i składa doniesienia do prokuratury. Sprawdzamy, co wolno posłom, czy partie mogą prowadzić działalność gospodarczą i czy prywatne spółki mogą je finansować.