Polska

Katastrofa ekologiczna? W polskim prawie nie ma takiego pojęcia

"Mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną", inspektorzy "badają skalę katastrofy ekologicznej" - tak awarię kolektora ściekowego w Warszawie komentują przedstawiciele rządu. Jednak ani w ustawie prawo ochrony środowiska, ani w ustawie o klęskach żywiołowych nie istnieje pojęcie "katastrofa ekologiczna". Sprawdzamy, czy i na jakiej podstawie można pociągać do odpowiedzialności za tego typu wypadki.

Edukatorzy seksualni dają dzieciom środki na zmianę płci – twierdzi Rzecznik Praw Dziecka. Nie ma dowodów

W Poznaniu edukatorzy seksualni "wychwytują dziecko rozchwiane, zaniedbane, któremu dają jakieś środki farmakologiczne, żeby zmieniać jego płeć" – oświadczył w TVN24 rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Według niego takie sytuacje były opisywane w mediach. Nie znaleźliśmy. Trafiliśmy tylko na nieudokumentowany tekst o handlu hormonami w internecie opublikowany w prawicowym tygodniku, cytowany potem przez inne prawicowe media.

Nie, Majka z Londynu nie została porwana. Uwaga na fake newsa

Zdjęcie kilkuletniej dziewczynki z informacją o jej porwaniu udostępniane jest masowo na Facebooku. Informacja nie jest prawdziwa, a przesyłany link jest prawdopodobnie śladem po stronie, poprzez którą wyłudzano dane od użytkowników serwisu.

Nowelizacja budżetu: kto zyska, kto straci? Analiza

Mniej dla Kancelarii Sejmu - więcej na policję i straż pożarną, modernizację wojska, ale też na naukę i kulturę. Budżet spółki Wody Polskie wzrośnie o ćwierć miliarda. Pięciu województwom z zachodniej Polski obcięto wydatki. Przeanalizowaliśmy, które sektory i jednostki stracą, a które zyskają po nowelizacji budżetu.