Cześć internautów oburzyła się po tym, jak zobaczyła w sieci, że na bydgoskim proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego pojawiła się rosyjska flaga. To nieprawda. Ktoś przerobił popularny w mediach społecznościowych kadr.

"Bydgoski protest z rosyjską flagą" - taki komentarz pojawił się na jednym z anonimowych twitterowych kont 6 października. Do wpisu dołączono kadr rzekomo z TVN24. Widać na nim grupę protestujących osób. Z widocznych oznaczeń stacji można wnosić, że jest to Bydgoszcz i "milczący protest" przeciwko wprowadzeniu przez rząd ponad miesiąc temu stanu wyjątkowego przy polsko-białoruskiej granicy. Część osób ma flagi - pośrodku kadru widać rosyjską. Podobną widać z lewej strony.

Jeden z protestujących w Bydgoszczy miał mieć rosyjską flagę
Jeden z protestujących w Bydgoszczy miał mieć rosyjską flagę Foto: Twitter

Wpis polubiło niemal pół tysiąca osób. W komentarzach pod wpisem internauci nie zostawiają suchej nitki na protestujących w Bydgoszczy. "O fak ta w środku Rosji fakt"; "Ten ruski to trzyma swoją flagę"; "V kolumna won!"; "Gdyby nie Internet, czy wiedzielibyśmy, że żyjemy wśród takiej masy idiotów..?"; "Przynajmniej nie ukrywają od kogo są"; "Agentura sama się ujawnia"; "Od dawna wiadomo, że Bydgoszczu to czerwone miasto" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna) - piszą oburzeni. Część z internautów pisze jednak, że na zdjęciu widać flagę Bydgoszczy.

Protesty KOD w Opolu, Bydgoszczy, Koszalinie, Lublinie, Zielonej Górze, Olsztynie i Nowym Sączu

To nie rosyjska flaga, tylko polska

6 października 2021 roku w całej Polsce odbyły się protesty pod hasłem "stan wyjątkowo nieludzki". Akcję zorganizowały regionalne zespoły Komitetu Obrony Demokracji. Demonstrujący sprzeciwiali się działaniom polskich władz na granicy z Białorusią i apelowali o pomoc migrantom. Przez dłuższy czas uczestnicy protestów stali w milczeniu - część miała w dłoniach zapalone znicze, część trzymała kartki ze zdjęciami dzieci z Michałowa i hasłami. Manifestacje odbyły się między innymi w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Opolu, a także w największych miastach - Warszawie, Gdańsku czy Katowicach. Były tam kamery m.in. TVN24.

Jak sprawdziliśmy, 6 października o godz. 8.33 na antenie stacji była relacja z bydgoskiego protestu w ramach serwisu informacyjnego. Był w niej kadr popularny w sieci. W rzeczywistości jednak pośrodku było widać polską, a nie rosyjską flagę. Ktoś kadr komputerowo przerobił.

leftright

Natomiast trzymana przez jednego z mężczyzn po lewej stronie podobna flaga z kolorami od góry - białym, czerwonym, błękitnym z herbem to flaga Bydgoszczy.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Twiiter

Pozostałe

Czy to "plac zabaw według developera"? Tak, ale nie cały

"Patodeweloperki część 2137", "Strefa Gazy wygląda coraz lepiej" - tak internauci komentują rozsyłane w sieci zdjęcie bujawki dla dzieci, która ma być jedynym urządzeniem na placu zabaw na lubelskim osiedlu. Fotografia nie pokazuje jednak całego placu.