Toalet z przezroczystymi drzwiami i ściankami nie ma na dworcu w Sosnowcu, wbrew temu co sugerują internetowe memy. Ale takie toalety na świecie istnieją.

Zdjęcie publicznej toalety z szybami zamiast ścianek działowych i opis "Dworzec PKP Sosnowiec WC publiczne" - taki obrazek pojawił się w pierwszych dniach grudnia na Twitterze. Jeden z użytkowników serwisu dołączył do niego pytanie: "Czy to jest stan faktyczny, czy jakiś fake news?".

Narzędzie Google Grafika szybko pozwala odkryć, że zdjęcie nie jest nowe. Najwięcej wpisów - w różnych językach - z jego wykorzystaniem w serwisach Twitter, LinkedIn czy Reddit pochodzi sprzed około pół roku. Nie ma informacji o źródle fotografii, ani o miejscu jej wykonania. Autorzy wcześniejszych wpisów nie wspominają o Sosnowcu, ani o tamtejszym dworcu kolejowym.

Nie Sosnowiec

Często natomiast podpisują fotografię aluzjami do restrykcyjnych standardów obowiązujących w państwach Unii Europejskiej: "Zaktualizowaliśmy naszą politykę prywatności". Pod wpisami dominują żartobliwe komentarze: "Jestem za transparentnością, ALE", "Na pewno bym się pośpieszył", czy zapewnienia, że podobna toaleta ostatecznie rozwiązałaby problem spuszczania w toalecie nawilżanych chusteczek dla dzieci.

O to czy zdjęcie toalet zostało wykonane w Sosnowcu zapytaliśmy PKP S.A. Rzecznik prasowy spółki Michał Stilger zaprzeczył i dodał, że "podpisy w memach bezpodstawnie ośmieszają naszą firmę i mogą wprowadzać pasażerów w błąd". Rzecznik przesłał też zdjęcie prawdziwych toalet na sosnowieckim dworcu.

toaleta na dworcu w Sosnowcu
toaleta na dworcu w Sosnowcu Foto: PKP

Z wielu komentarzy bije wyraźny sceptycyzm co do tego, czy takie przezroczyste toalety w ogóle istnieją. Internauci zwracają uwagę na brak podajników papieru toaletowego czy mydła przy umywalkach. Przede wszystkim nie dowierzają, że ktokolwiek odważyłby się zrobić szklane toalety.

"Przezroczyste" toalety istnieją

W komentarzach w serwisie Reddit pojawia się sugestia, że ścianki toalet mogą być wykonane z rodzaju szkła, które przestaje być przezroczyste po wejściu do kabiny. Jeden z użytkowników zamieścił link do strony internetowej firmy zajmującej się produkcją szyb z wykorzystaniem technologii ciekłych kryształów. Na jej stronie czytamy o zastosowaniu rozwiązania w prywatnych domach jako ścianki działowe, w przestrzeniach biurowych jako przepierzenia sal konferencyjnych, w handlu – w przymierzalniach ubrań, czy właśnie w łazienkach – w toaletach lub przy prysznicach.

Producent wyjaśnia, że gdy urządzenie nie jest podłączone do elektryczności, cząsteczki ciekłych kryształów są rozmieszczone w nieregularnych odstępach i równie nieregularnie rozpraszają światło. Szyba pozostaje wtedy zamglona i nieprzezroczysta. Po podłączeniu do prądu, cząsteczki ustawiają się w regularnych liniach i pozwalają światłu na swobodne przenikanie. Szyby stają się wtedy idealnie przejrzyste.

W serwisie YouTube można odnaleźć materiał nagrany w toalecie jednej z wiedeńskich kawiarni, które wykorzystują tę technologię. Po przekręceniu gałki zamykającej drzwi, szkło z którego są one wykonane, staje się matowe i nieprzezroczyste. Użytkownik, który zamieścił ten film w sieci, skomentował: "miejmy tylko nadzieję, że drzwi nie ulegną awarii, kiedy siedzisz tam w środku".

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Święta w "Polsce PiS"? Nie, to Hiszpania

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie z nabożeństwa w katolickiej kaplicy. Jego uczestnicy byli ubrani w białe, spiczaste kaptury, które dużej części komentujących kojarzyły się z Ku Klux Klanem. Opis dołączony do fotografii sugerował, że została ona wykonana w Polsce. To nieprawda.

Pięć kroków do przyjęcia euro. Ile zrobiła już Polska?

Poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział w studiu radiowym, że Polska nie spełnia dwóch kryteriów konwergencji gospodarczej, które są niezbędne do przyjęcia w Polsce waluty euro. Potwierdza to raport Komisji Europejskiej, na który powołał się poseł.

Plusy dodatnie, plusy ujemne. Jak i za ile rząd PiS realizuje swoje programy społeczne

Rząd przed świętami Wielkiej Nocy przyjął, zgodnie z zapowiedziami, projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie. Tydzień wcześniej Sejm uchwalił, także zapowiadaną przez PiS, ustawę o jednorazowym świadczeniu emerytalno-rentowym, nazwanym Emerytura+. Ile pieniędzy zostanie w tym roku przeznaczonych na programy "z plusem"? Sprawdzamy.

Spór o gdańskie obchody. Wojewoda udostępnia wnioski Solidarności

Wojewoda pomorski wydał zgodę Solidarności na rezerwację dla niej gdańskiego placu przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w wyznaczone dni, w tym 4 czerwca. Konkret24 zapoznał się z treścią dokumentów, jakie w tej sprawie trafiły do urzędników. Pierwszy - zaledwie trzy dni po deklaracji Aleksandry Dulkiewicz o organizacji tam obchodów. Wszystkie bardzo ogólne.

Co dla maturzystów może oznaczać niezebranie się rady pedagogicznej?

Część szkół, w których nauczyciele strajkują, zagrożona jest tym, że nie odbędą się w nich rady pedagogiczne, klasyfikujące uczniów. W takiej sytuacji dla maturzystów będzie to oznaczało, że nie zostaną dopuszczeni do matur, które rozpoczną się na początku maja. Eksperci wskazują, że nie oznacza to równocześnie konieczności powtarzania roku, ale może też nie dać możliwości podejścia do egzaminów w czerwcu. Wobec braku odpowiednich przepisów, szansą na rozwiązanie mogą być zmiany legislacyjne.

Czy czeka nas wielkanocna drożyzna? Tak - według PO, nie - według GUS

Platforma Obywatelska zamieściła na Facebooku tabelę z cenami podstawowych produktów żywnościowych. Wynika z niej, że przed świętami trzeba liczyć się z poważnymi podwyżkami. Oficjalne źródła, takie jak GUS, podają jednak informacje o znacznie mniejszych wzrostach cen.

Utknąłeś na przejeździe? Wjedź w szlaban! Naprawy pokryje ubezpieczenie

Po niedawnym śmiertelnym wypadku na przejeździe kolejowym, dużą popularność w sieci zdobyła grafika instruująca, aby w przypadku utknięcia między rogatkami szlabanu staranować je własnym samochodem. Potwierdzamy, że wszystko, co na niej napisano, także o pokryciu naprawy z ubezpieczenia, to prawda.