Na kilku stronach internetowych i facebookowych profilach pojawiło się zdjęcie paczki prezerwatyw z nadrukowaną grafiką i napisem "Żołnierze Wyklęci". Wielu internautów oburzyło wykorzystanie symboliki w taki sposób. Pojawiły się też pytania, czy taki przedmiot naprawdę istnieje. Sprawdziliśmy.

Zdjęcie paczki prezerwatyw z symboliką nawiązującą do Żołnierzy Wyklętych pojawiło się na stronach ze śmiesznymi obrazkami, a także na portalach Wykop, Reddit, Twitter czy na facebookowym profilu "Polska w dużych dawkach".

Większość internautów komentowała zdjęcie w żartobliwej formie, nierzadko wulgarnej. Dominował sceptyczny ton - nie tylko wobec samego opakowania środka antykoncepcyjnego, co i wobec postaci Żołnierzy Wyklętych i polityki historycznej rządu PiS.

Część komentujących od razu pisała, że cała sprawa to "fake". Wśród dziesiątek komentarzy da się zauważyć jednak także i takie, których autorzy wydają się przekonani o możliwości zakupu takiego produktu na wolnym rynku.

Skontaktowaliśmy się z jedną z osób udostępniających zdjęcie, która zadeklarowała, że jest jego autorem, a cała sprawa jest żartem. Na dowód posiadania kontrowersyjnych prezerwatyw, otrzymaliśmy dodatkowe zdjęcie:

Kontrowersyjne prezerwatywy na prywatne zamówienie
Kontrowersyjne prezerwatywy na prywatne zamówienie

Internauta, który chce zachować anonimowość, napisał, że przedstawiona na zdjęciu paczka została zamówiona ze sklepu wykonującego nadruki na zamówienie wedle wzoru klienta. "Możecie napisać o tym, ilu ludzi przed wami nawet nie zastanowiło się nad tym skąd pochodzą te prezerwatywy i założyło, że ktoś faktycznie takie produkuje i sprzedaje" – czytamy w mailu do redakcji.

To nie pierwszy raz, gdy symbol związany z Żołnierzami Wyklętymi pojawia się na paczce prezerwatyw. W 2016 r. internauta zamieścił m.in. na Twitterze przerobioną wersję reklamy znanej firmy - jej logotyp zastąpił krzyżem Narodowych Sił Zbrojnych. 

Marketingowe odwołanie do postaci Żołnierzy Wyklętych wielokrotnie pojawiało się w kontekście, który można nazwać co najmniej kontrowersyjnym. W 2016 r. głośnym echem w mediach odbiła się propozycja wprowadzenia na rynek napoju energetycznego "Żołnierze Wyklęci".

Na blogu prowadzonym przez agencję, która zamierzała wprowadzić produkt na rynek, można przeczytać: "Żołnierze Wyklęci to produkt jak każdy inny i bynajmniej nie obraża pamięci o bohaterskich wojownikach niepodległościowego podziemia – no bo niby jak miałby to robić?". Autor agencyjnego tekstu ubolewa także nad krytyką, której doświadczył: "Niektórzy życzyli nam śmierci, spalenia fabryki napojów, nazywali zdrajcami narodu oraz nihilistycznymi i krwiożerczymi kapitalistami".

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Święta w "Polsce PiS"? Nie, to Hiszpania

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie z nabożeństwa w katolickiej kaplicy. Jego uczestnicy byli ubrani w białe, spiczaste kaptury, które dużej części komentujących kojarzyły się z Ku Klux Klanem. Opis dołączony do fotografii sugerował, że została ona wykonana w Polsce. To nieprawda.

Pięć kroków do przyjęcia euro. Ile zrobiła już Polska?

Poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział w studiu radiowym, że Polska nie spełnia dwóch kryteriów konwergencji gospodarczej, które są niezbędne do przyjęcia w Polsce waluty euro. Potwierdza to raport Komisji Europejskiej, na który powołał się poseł.

Plusy dodatnie, plusy ujemne. Jak i za ile rząd PiS realizuje swoje programy społeczne

Rząd przed świętami Wielkiej Nocy przyjął, zgodnie z zapowiedziami, projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie. Tydzień wcześniej Sejm uchwalił, także zapowiadaną przez PiS, ustawę o jednorazowym świadczeniu emerytalno-rentowym, nazwanym Emerytura+. Ile pieniędzy zostanie w tym roku przeznaczonych na programy "z plusem"? Sprawdzamy.

Spór o gdańskie obchody. Wojewoda udostępnia wnioski Solidarności

Wojewoda pomorski wydał zgodę Solidarności na rezerwację dla niej gdańskiego placu przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w wyznaczone dni, w tym 4 czerwca. Konkret24 zapoznał się z treścią dokumentów, jakie w tej sprawie trafiły do urzędników. Pierwszy - zaledwie trzy dni po deklaracji Aleksandry Dulkiewicz o organizacji tam obchodów. Wszystkie bardzo ogólne.

Co dla maturzystów może oznaczać niezebranie się rady pedagogicznej?

Część szkół, w których nauczyciele strajkują, zagrożona jest tym, że nie odbędą się w nich rady pedagogiczne, klasyfikujące uczniów. W takiej sytuacji dla maturzystów będzie to oznaczało, że nie zostaną dopuszczeni do matur, które rozpoczną się na początku maja. Eksperci wskazują, że nie oznacza to równocześnie konieczności powtarzania roku, ale może też nie dać możliwości podejścia do egzaminów w czerwcu. Wobec braku odpowiednich przepisów, szansą na rozwiązanie mogą być zmiany legislacyjne.

Czy czeka nas wielkanocna drożyzna? Tak - według PO, nie - według GUS

Platforma Obywatelska zamieściła na Facebooku tabelę z cenami podstawowych produktów żywnościowych. Wynika z niej, że przed świętami trzeba liczyć się z poważnymi podwyżkami. Oficjalne źródła, takie jak GUS, podają jednak informacje o znacznie mniejszych wzrostach cen.

Utknąłeś na przejeździe? Wjedź w szlaban! Naprawy pokryje ubezpieczenie

Po niedawnym śmiertelnym wypadku na przejeździe kolejowym, dużą popularność w sieci zdobyła grafika instruująca, aby w przypadku utknięcia między rogatkami szlabanu staranować je własnym samochodem. Potwierdzamy, że wszystko, co na niej napisano, także o pokryciu naprawy z ubezpieczenia, to prawda.