Według Eurostatu, Polacy wydają na alkohol równowartość 3,5 proc. rocznego budżetu domowego. Wśród państw Unii Europejskiej wyprzedzają nas tylko Estończycy, Łotysze i Litwini. W statystykach dotyczących ilości spożytego alkoholu na mieszkańca, Polska zajmuje jednak miejsce w środku europejskiej stawki.

W 2017 r. roczne wydatki na alkohol stanowiły 1,6 proc. budżetu gospodarstw domowych krajów Unii Europejskiej. W Polsce średnie wydatki gospodarstw domowych na ten cel były wyższe – wyniosły 3,5 proc. rocznie. Notatkę zawierającą te dane opublikowano na stronach Eurostatu w pierwszym dniu Nowego Roku.

Najwięcej wydają na alkohol mieszkańcy państw Bałtyckich. W statystyce przodują Estończycy, którzy na alkohol przeznaczają 5,2 proc. rocznego budżetu domowego. Nieco mniej wydają Łotysze – 4,9 proc. i Litwini – 4 proc. Najmniej, bo 0,8 proc. domowego budżetu wydają Hiszpanie, 0,9 proc. – Włosi i Grecy.

Polska i Europa

O ile Polska jest w czołówce statystyk dotyczących udziału wydatków na alkohol w rocznym budżecie domowym, nieco inaczej wypada w zestawieniu danych spożycia czystego alkoholu w litrach na osobę. Z ostatnich dostępnych danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 r. wynika, że spożycie alkoholu w Polsce jest niewiele wyższe od średniej dla krajów Unii Europejskiej i wynosi rocznie 11,6 litra na głowę.

Dane WHO dotyczące spożycia alkoholu na osobę w 2016 r. zestawiamy z danymi Eurostat z 2016 r. dotyczącymi udziału wydatków na alkohol w domowych budżetach - dane Eurostat z 2016 r. są w dużej części zbieżnymi z omawianymi wcześniej danymi z 2017 r.

leftright

Porównanie obu tabel przynosi zaskakujące wnioski nie tylko dla Polski. Estończycy liderujący w zestawieniu udziału wydatków na alkohol w budżetach domowych znajdują się w pobliżu unijnej średniej w ilości alkoholu wypijanego na głowę mieszkańca.

W Austrii wydatki na alkohol wyniosły w 2016 r. średnio 1,3 proc. budżetu domowego. Ilość spożywanego alkoholu na mieszkańca była w tym kraju dokładnie taka sama jak w Polsce i w Estonii i wyniosła w ciągu roku 11,6 litra na głowę. Z kolei Czesi, którzy wydawali na alkohol podobną część budżetu, co Polacy (3,5 proc.), a spożywali średnio o 2,8 litra alkoholu więcej od naszych rodaków.

Wydatki na alkohol a zarobki Polaków

- Ceny alkoholi w Polsce nie są takie niskie, ale jeśli chodzi o zarobki jesteśmy w ogonie Europy – wyjaśnia Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Kwoty wydawane na alkohol, mogą być mniejsze niż w państwach zachodnich, ale udział tego alkoholu w całym budżecie jest ogromny – mówi Brzózka.

W rozmowie z Konkret24 dyrektor PARPA zwraca też uwagę na popularny mit dotyczący cen piwa – najpopularniejszego obecnie alkoholu w Polsce. Często powtarza się, że jego ceny są porównywalne z obowiązującymi w Czechach, czy na Słowacji. To tylko część prawdy, bo zawartość alkoholu w polskim piwie jest znacząco wyższa. - Za tę minimalnie niższą cenę kupujemy więcej czystego alkoholu – wyjaśnia Krzysztof Brzózka.

Alkohol pozostaje problemem

Statystyki dotyczące spożycia alkoholu wcale nie uspokajają osób zajmujących się w Polsce problemem jego nadużywania. - Pijemy dużo alkoholu w różnej postaci, ale czystego spirytusu pijemy tyle co w komunie – mówi Krzysztof Brzózka - Jesteśmy kapitalnym rynkiem dla przemysłu alkoholowego, fantastycznym, trochę nam brakuje odwagi żeby coś z tym zrobić administracyjnie – dodaje.

W rozmowie z Konkret24 dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powołuje się na własne statystyki, powstałe w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z tymi wyliczeniami w 2017 r. statystyczny Polak spożył 9,45 litra czystego alkoholu. Największą popularnością cieszyło się piwo – blisko 58% spożytego alkoholu.

Zdaniem Krzysztofa Brzózki, jedną z przyczyn popularności alkoholu jest łatwy do niego dostęp. - Według wytycznych WHO jeden punkt sprzedaży powinien przypadać na 1000-1500 osób, u nas to jest ponad 270 – wyjaśnia Brzózka. – Można powiedzieć, że jeden niewielki blok w mieście ma swój sklep – kwituje.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, Fakty, Flickr

Pozostałe

Święta w "Polsce PiS"? Nie, to Hiszpania

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie z nabożeństwa w katolickiej kaplicy. Jego uczestnicy byli ubrani w białe, spiczaste kaptury, które dużej części komentujących kojarzyły się z Ku Klux Klanem. Opis dołączony do fotografii sugerował, że została ona wykonana w Polsce. To nieprawda.

Pięć kroków do przyjęcia euro. Ile zrobiła już Polska?

Poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział w studiu radiowym, że Polska nie spełnia dwóch kryteriów konwergencji gospodarczej, które są niezbędne do przyjęcia w Polsce waluty euro. Potwierdza to raport Komisji Europejskiej, na który powołał się poseł.

Plusy dodatnie, plusy ujemne. Jak i za ile rząd PiS realizuje swoje programy społeczne

Rząd przed świętami Wielkiej Nocy przyjął, zgodnie z zapowiedziami, projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie. Tydzień wcześniej Sejm uchwalił, także zapowiadaną przez PiS, ustawę o jednorazowym świadczeniu emerytalno-rentowym, nazwanym Emerytura+. Ile pieniędzy zostanie w tym roku przeznaczonych na programy "z plusem"? Sprawdzamy.

Spór o gdańskie obchody. Wojewoda udostępnia wnioski Solidarności

Wojewoda pomorski wydał zgodę Solidarności na rezerwację dla niej gdańskiego placu przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w wyznaczone dni, w tym 4 czerwca. Konkret24 zapoznał się z treścią dokumentów, jakie w tej sprawie trafiły do urzędników. Pierwszy - zaledwie trzy dni po deklaracji Aleksandry Dulkiewicz o organizacji tam obchodów. Wszystkie bardzo ogólne.

Co dla maturzystów może oznaczać niezebranie się rady pedagogicznej?

Część szkół, w których nauczyciele strajkują, zagrożona jest tym, że nie odbędą się w nich rady pedagogiczne, klasyfikujące uczniów. W takiej sytuacji dla maturzystów będzie to oznaczało, że nie zostaną dopuszczeni do matur, które rozpoczną się na początku maja. Eksperci wskazują, że nie oznacza to równocześnie konieczności powtarzania roku, ale może też nie dać możliwości podejścia do egzaminów w czerwcu. Wobec braku odpowiednich przepisów, szansą na rozwiązanie mogą być zmiany legislacyjne.

Czy czeka nas wielkanocna drożyzna? Tak - według PO, nie - według GUS

Platforma Obywatelska zamieściła na Facebooku tabelę z cenami podstawowych produktów żywnościowych. Wynika z niej, że przed świętami trzeba liczyć się z poważnymi podwyżkami. Oficjalne źródła, takie jak GUS, podają jednak informacje o znacznie mniejszych wzrostach cen.

Utknąłeś na przejeździe? Wjedź w szlaban! Naprawy pokryje ubezpieczenie

Po niedawnym śmiertelnym wypadku na przejeździe kolejowym, dużą popularność w sieci zdobyła grafika instruująca, aby w przypadku utknięcia między rogatkami szlabanu staranować je własnym samochodem. Potwierdzamy, że wszystko, co na niej napisano, także o pokryciu naprawy z ubezpieczenia, to prawda.