FAŁSZ

"Okno życia" nie chce noworodków z wadami genetycznymi? Fałszywe zdjęcie powróciło

Okno życia we Wrocławiuarch. VN24 Wrocław

Zdjęcie "okna życia" z fałszywym napisem krąży w internecie od dwóch lat. Właśnie znowu wróciło z dużą intensywnością. Podpowiadamy, jak takie materiały weryfikować.

Zdjęcie Okna Życia z logiem Caritasu, mottem „Otoczmy troską życie” i zaskakującym elementem – napisem „Nie przyjmujemy noworodków z wadami genetycznymi!!! Brak chętnych na adopcję” - taka fotografia, rzekomo wykonana w Radomiu, pojawiła się w nocy z wtorku na środę na profilu „Świeckie państwo – Wypowiedzmy konkordat” na Facebooku. Towarzyszył jej podpis skierowany do działaczki polskiego ruchu pro-life Kai Godek: „I tyle z troski Kościoła o życie poczęte...Kaju Godek. Co tu jest nie tak?”.

"Nieprawdopodobne"

Stronę „Świeckie państwo…” śledziło ponad 6 tysięcy użytkowników - śledziło, bo strona dziś rano została zlikwidowana. W zakładce „Misja” można było przeczytać, że jej celem jest m.in. dążenie do zakazu umieszczania symboli religijnych w miejscach publicznych oraz zakończenia nauki religii w szkołach. Działalność strony na Facebooku sprowadzała się głównie do udostępniania materiałów negatywnie opisujących sprawy związane z Kościołem.

Opublikowane przez ten profil zdjęcie radomskiego Okna Życia w ciągu dwóch dni udostępniono prawie 6,5 tys. razy. Post został podany dalej między innymi przez Krystynę Jandę, która opatrzyła zdjęcie tylko jednym słowem: „nieprawdopodobne”. Po niedługim czasie aktorka zreflektowała się jednak, że rozpowszechniona przez nią informacja jest zmanipulowana i zmieniła opis, tym razem pisząc już o „strasznej podłej nieludzkiej fałszywce”. Do weryfikacji mogły ją skłonić komentarze, z których bardzo duża część alarmowała, że nie dość, że napis na "oknie życia" został sfałszowany, to w dodatku odkłamano go już dwa lata temu, kiedy zdjęcie po raz pierwszy pojawiło się w sieci.

fałsz

Zrzut ekranu z profilu Krystyny Jandy na FB. Fałszywe zdjęcie opublikowała strona „Świeckie państwo – Wypowiedzmy konkordat”

Fałszywka w internecie od dwóch lat

Internauci mieli rację. O sprawie zrobiło się głośno w październiku 2016 roku, gdy po raz pierwszy pojawiło się zmanipulowane zdjęcie. Caritas Polska wydał wtedy oficjalne oświadczenie, w którym poinformował, że zdjęcie jest manipulacją. „Mamo - pozwól mi żyć!” – tak brzmi oryginalny napis widniejący nad Oknem Życia przy ulicy Struga w Radomiu. Działa ono od 2009 roku i jest prowadzone w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przez Caritas Diecezji Radomskiej.

Zdjęcie zamieszczone przez Caritas na swojej stronie

Ksiądz Robert Kowalski, dyrektor radomskiego Caritas, nie kryje rozgoryczenia tym, że fałszywe zdjęcie Okna trafiło do sieci po raz kolejny. – Jestem oburzony. Wszyscy jesteśmy oburzeni takim szkalowaniem samej idei Okna Życia. Tym bardziej, że ktoś znowu odgrzał tę nieprawdziwą fotografię. Napis nad naszym Oknem jest zupełnie inny i widnieje tam od samego początku, nigdy nie był zmieniany – mówi. Okno jest widoczne m.in. na Google Street View z lipca 2014 roku.

"Świeckie państwo" znika z Facebooka

W rozmowie z Konkretem24, ksiądz przyznał także, że Caritas oczekuje przeprosin od administratora strony na Facebooku, która udostępniła fałszywą fotografię. - Nie chcemy się mścić, ale po prostu zależy nam, aby takie procedery zakończyły się raz na zawsze i nie powracały już tak, jak tym razem – wyjaśnia i dodaje: – Moim zdaniem ktoś chciał tanim kosztem zrobić tanią sensację, a tak naprawdę skrzywdził wszystkich tych ludzi, którzy zajmują się dbaniem o życie.

Dziś rano strona „Świeckie państwo – Wypowiedzmy konkordat” zniknęła z Facebooka.

prawda

Prosta metoda weryfikacji

Jedną z podstawowych metod na uniknięcie "nabrania się" na zdjęcie, które zostało zmanipulowane, jest skorzystanie z rozwiązania nazywanego "odwrócone wyszukiwanie obrazem". Pozwala na nie np. wyszukiwarka Google Grafika. Wprowadzenie do niej pliku ze zdjęciem bądź adresu internetowego, pod którym zdjęcie się znajduje, umożliwia sprawdzenie, czy taka fotografia lub jej inna wersja już w sieci jest. W ten sposób można np. uzyskać oryginalne, nieprzerobione zdjęcie, a także zobaczyć wykaz artykułów dementujących nieprawdziwe informacje związane z fałszywką.

Można także wpisać w wyszukiwarce słowa, które wywołują wątpliwości. I tak, po wpisaniu do wyszukiwarki Google słów z fałszywego zdjęcia "Nie przyjmujemy noworodków z wadami genetycznymi", od razu można zobaczyć publikacje z 2016 roku o manipulacji.

Wyniki wyszukiwania w Google dla zmyślonego hasła ze zdjęcia

W przypadku fotografii ze zmanipulowanym "oknem życia" z Radomia także jego pobieżny ogląd może wzbudzić podejrzenia - napis "okno życia" jest bowiem przechylony i nie jest wyrównany z krawędzią okna.

Uratowana dwójka dzieci

Jak można przeczytać na stronie Diecezji Radomskiej, „Okno Życia to miejsce, w którym matka może anonimowo pozostawić swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Gdy dziecko pojawi się w oknie, siostry wzywają pogotowie; dziecko jest badane i trafia do szpitala”. W tym w Radomiu uratowano już dwójkę dzieci, choć ksiądz Kowalski mówi, że sama możliwość zostawienia noworodka nie jest jedyną korzyścią płynącą z instytucji, jaką są Okna.

– Wokół tej idei organizujemy na przykład kampanie dla dziewczyn i kobiet, których celem jest uświadomienie ich, że mają wybór. Aborcja nie musi być dla nich jedynym wyjściem, dzięki Oknom Życia mogą oddać dziecko do innej rodziny, ale cały czas pozostać matką żyjącego dziecka – wyjaśniał.

Wykorzystane w materiale zdjęcie tytułowe jest zdjęciem ilustracyjnym.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: arch. VN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes