W mediach społecznościowych popularność zdobywa zdjęcie, na którym widać niebiesko-żółty mural z napisem: "Stop ukrainizacji Polski" i grafiką "Wołyń 1943" mający widnieć na ścianie budynku w którymś z polskich miast. Uwagę internautów zwraca logo portalu Onet widoczne na muralu w prawym dolnym rogu - jego połączenie z treścią muralu szczególnie wywołuje komentarze. A niektórych użytkowników mediów społecznościowych przekonuje, że fotografia jest prawdziwa. Prowokuje ona negatywne komentarze na temat Ukrainy i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
"Serce się raduje jak widzę taki napis"; "I to ten sam 'łonet', który nie dawno wychwalał Żenadeńskiego na swoich bilbordach..."; "A teraz się zastanówmy - dlaczego antypolski, promoskiewski i proniemiecki portal nagle 'broni' Polski i przypomina o pewnych wybranych wydarzeniach z historii..." - reagowali internauci (pisownia postów oryginalna).

Jednak wielu komentujących zastanawiało się, czy zdjęcie muralu jest prawdziwe; niektórzy wprost wyrażali wątpliwość: "Ktoś potwierdzi? To nie fake?"; "To Photoshop albo rekodzieło partyzanta"; "Szkoda, że to fejk". Również czytelnik Konkret24, który przesłał nam fotografię muralu, pytał: "Czy to zdjęcie to fotomontaż?".
Jeden z internautów stwierdził w komentarzu, że widoczny na zdjęciu mural, koło którego często przejeżdża, "trochę inaczej wygląda". Ma rację.

Przeróbka jednego z dwóch murali z prezydentem
Jak ustaliliśmy, zdjęcie pokazuje okolice Dworca Głównego w Krakowie - ale jest fotomontażem. Na ścianie kamienicy u zbiegu ulic Rakowickiej i Lubomirskiego rzeczywiście w marcu tego powstał mural. Został zaprojektowany przez Dział Artystyczny Ringier Axel Springer Polska (wydawca m.in. Onet.pl - stąd logo portalu na muralu) i przedstawiał wizerunek ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz napis: "Chwała Ukrainie". Nie było tam oczywiście żadnych odwołań do zbrodni wołyńskiej. Poniżej prezentujemy oryginalny mural i krążącą teraz w sieci przeróbkę.
Na przerobionym zdjęciu zachowano niebieskie tło i logo Onetu, natomiast zmieniono napisy i grafikę. Hasło "Wołyń 1943" z literą "ł" stylizowaną na krzyż (choć zazwyczaj w kolorach biało-czerwonych) jest bardzo popularne i łatwe do znalezienia w sieci.
Ustaliliśmy, że istnieje jeszcze druga wersja przerobionego zdjęcia muralu, na którym, zamiast grafiki, umieszczono napis "Wołyń 1943" wykonany tą samą czcionką co reszta tekstu. Jeden z internautów zauważył, że litery zostały komputerowo nałożone na zdjęcie, ponieważ nachodzą na linie energetyczne widoczne na oryginalnej fotografii.

W geście solidarności z Ukrainą, oprócz muralu w Krakowie, Ringier Axel Springer Polska zaprojektował też podobny mural z prezydentem Zełenskim i hasłem "Chwała Ukrainie" na budynku w Warszawie. Powstał na kamienicy w pobliżu Mostu Poniatowskiego w Warszawie, lecz na początku maja został już zamalowany.
Natomiast mural z prezydentem Zełenskim na rogu Rakowickiej i Lubomirskiego w Krakowie wciąż można oglądać. Poniżej prezentujemy, jak wygląda (zdjęcia wykonano 13 maja).
