Część internautów oburzyła się zdjęciem marszałka Kuchcińskiego. Widać na nim, jak idzie przez Sejm w towarzystwie funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, którzy mają galowe mundury i "szable paradne". "Marszałek, pyszałek" - komentowano w sieci. Konkret24 ustalił okoliczności powstania zdjęcia i co wtedy działo się w Sejmie.

Maciej Sonik, starosta krapkowicki opublikował na Twitterze zdjęcie marszałka Kuchcińskiego i wicemarszałka Terleckiego. Widać na nim, jak politycy Prawa i Sprawiedliwości schodzą z sejmowych schodów w towarzystwie funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. Ci mają na sobie galowe mundury, a w rękach trzymają szable.

"Czy marszałek Kuchciński zawsze w taki sposób przemieszcza się po sejmie? W asyście trzech funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej z szablami paradnymi? Pytam dla kolegi, zwykłego podatnika..." - napisał na Twitterze założyciel i szef Platformy Obywatelskiej w powiecie krapkowickim i do wpisu dołączył hasztag: "#PiSancjum"

Wpis polubiło ponad pół tysiąca osób. "Jacy to muszą być zakompleksieni ludzie", "Aż dziwne, że Go jeszcze nie noszą (w lektyce - red.)", 'Pewnie boi się niewygodnych pytań dziennikarzy", "Marszałek... pyszałek... dwa podobne słowa" - krytykowali i kpili internauci pod wpisem Macieja Sonika.

Expose szefa MSZ i wizyta prezydenta

Konkret24 ustalił, skąd pochodzi zdjęcie. To fragment materiału programu TVN24 "Dzień po dniu". Traktował o ustaleniach dziennika "Fakt", który opisał podróż marszałka Kuchcińskiego wraz z innymi parlamentarzystami do Rzeszowa rządowym samolotem.

W pewnym momencie materiału widać jak marszałek Marek Kuchciński schodzi po schodach w towarzystwie funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. W rękach trzymają szable.

Nagranie pochodzi z 14 marca 2019 roku. Był to dzień wygłoszenia przez ministra spraw zagranicznych Jacek Czaputowicza sejmowego expose. Wysłuchali go wówczas prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego państw, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne.

- To wydarzenie szczególnej rangi. Wyjątkowe okoliczności w Parlamencie wpływają też na odpowiednią oprawę - wyjaśnia Konkret24 Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu i dodaje, że "Straż Marszałkowska dysponująca grupą reprezentacyjną jest ważnym elementem tego typu spotkań".

Marszałek Kuchciński zawsze po Sejmie porusza się z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej. Jak jednak wynika ze słów szefa CIS, tylko z racji wyjątkowych wydarzeń są oni ubrani na galowo i mają szable.

Zmiany w Straży. Nowością - szable

W maju 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy, która przyznała podlegającej marszałkowi Kuchcińskiemu Straży Marszałkowskiej większe uprawienia oraz większy budżet. Na mocy nowych przepisów, funkcjonariusze dostali też nowe umundurowanie oraz  - po raz pierwszy - atrybuty paradne, czyli szable i wysokie buty. W czasie uchwalania zmian poseł PiS Arkadiusz Czartoryski, przedstawiający projekt, zapewniał, że za pomocą szabel strażnicy będą oddawać honory sztandarom.

Zakup szabel skrytykowała wówczas opozycja. Poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza, cytowany w grudniu przez "Rzeczpospolitą" ocenił, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński "urządził sobie cepeliadę na koszt podatników" i że sprawa uzbrojenia Straży Marszałkowskiej to "Bizancjum".

- Tak drogie szable to szczyt ekstrawagancji. Poza tym, po co kupiono ich aż 15, skoro zazwyczaj w użytku są dwie? - pytał Brejza.

Informację o koszcie zakupu szabel poseł KO otrzymał wówczas z kancelarii Sejmu w ramach interwencji poselskiej. „Wartość zamówienia wyniosła 57 tys. zł bez uwzględnienia podatku od towarów i usług” – odpisała mu szefowa kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Sprawę opisała "Rzeczpospolita", która pół roku wcześniej pisała, że sejmowi urzędnicy nie chcą ujawnić kosztów zakupu tej broni.

- Nie wszystko musi być jawne, szczególnie, gdy sprawa dotyczy zagadnień związanych z bezpieczeństwem - mówił w sierpniu Edward Siarka z Prawa i Sprawiedliwości.

"Straż marszałkowska to wspólne dobro"

W odpowiedzi na publikację, Centrum Informacyjnego Sejmu wydało komunikat, tłumacząc, że "pozyskana broń posłuży funkcjonariuszom przez wiele lat".

"Kancelaria Sejmu z pełną odpowiedzialnością stwierdza, że kwota wydatkowanych środków publicznych –3 800 zł netto za każdą z kilkunastu szabel paradnych – jest w pełni adekwatna do bardzo wysokiej jakości zakupionego sprzętu, gwarantującego ponadto jego bezpieczną eksploatację" - napisano i dodano, że "cytowane w artykule słowa jednego z posłów, który miał określić inwestycję w sprzęt dla Straży Marszałkowskiej mianem 'cepeliady' i 'Bizancjum' są sformułowaniami obraźliwymi i nieadekwatnymi do sytuacji".

Straż Marszałkowską określono "wspólnym dobrem", które "powinno być wyłączone spod bieżących sporów politycznych".

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24;

Pozostałe

Święta w "Polsce PiS"? Nie, to Hiszpania

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie z nabożeństwa w katolickiej kaplicy. Jego uczestnicy byli ubrani w białe, spiczaste kaptury, które dużej części komentujących kojarzyły się z Ku Klux Klanem. Opis dołączony do fotografii sugerował, że została ona wykonana w Polsce. To nieprawda.

Pięć kroków do przyjęcia euro. Ile zrobiła już Polska?

Poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział w studiu radiowym, że Polska nie spełnia dwóch kryteriów konwergencji gospodarczej, które są niezbędne do przyjęcia w Polsce waluty euro. Potwierdza to raport Komisji Europejskiej, na który powołał się poseł.

Plusy dodatnie, plusy ujemne. Jak i za ile rząd PiS realizuje swoje programy społeczne

Rząd przed świętami Wielkiej Nocy przyjął, zgodnie z zapowiedziami, projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie. Tydzień wcześniej Sejm uchwalił, także zapowiadaną przez PiS, ustawę o jednorazowym świadczeniu emerytalno-rentowym, nazwanym Emerytura+. Ile pieniędzy zostanie w tym roku przeznaczonych na programy "z plusem"? Sprawdzamy.

Spór o gdańskie obchody. Wojewoda udostępnia wnioski Solidarności

Wojewoda pomorski wydał zgodę Solidarności na rezerwację dla niej gdańskiego placu przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w wyznaczone dni, w tym 4 czerwca. Konkret24 zapoznał się z treścią dokumentów, jakie w tej sprawie trafiły do urzędników. Pierwszy - zaledwie trzy dni po deklaracji Aleksandry Dulkiewicz o organizacji tam obchodów. Wszystkie bardzo ogólne.

Co dla maturzystów może oznaczać niezebranie się rady pedagogicznej?

Część szkół, w których nauczyciele strajkują, zagrożona jest tym, że nie odbędą się w nich rady pedagogiczne, klasyfikujące uczniów. W takiej sytuacji dla maturzystów będzie to oznaczało, że nie zostaną dopuszczeni do matur, które rozpoczną się na początku maja. Eksperci wskazują, że nie oznacza to równocześnie konieczności powtarzania roku, ale może też nie dać możliwości podejścia do egzaminów w czerwcu. Wobec braku odpowiednich przepisów, szansą na rozwiązanie mogą być zmiany legislacyjne.

Czy czeka nas wielkanocna drożyzna? Tak - według PO, nie - według GUS

Platforma Obywatelska zamieściła na Facebooku tabelę z cenami podstawowych produktów żywnościowych. Wynika z niej, że przed świętami trzeba liczyć się z poważnymi podwyżkami. Oficjalne źródła, takie jak GUS, podają jednak informacje o znacznie mniejszych wzrostach cen.

Utknąłeś na przejeździe? Wjedź w szlaban! Naprawy pokryje ubezpieczenie

Po niedawnym śmiertelnym wypadku na przejeździe kolejowym, dużą popularność w sieci zdobyła grafika instruująca, aby w przypadku utknięcia między rogatkami szlabanu staranować je własnym samochodem. Potwierdzamy, że wszystko, co na niej napisano, także o pokryciu naprawy z ubezpieczenia, to prawda.