Mniej testów w święta nie tylko w Polsce. Jak wyglądają statystyki


W okresie świątecznym w Polsce wykonywano codziennie mniej testów na koronawirusa niż wcześniej. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło, że podobnie było w innych krajach Europy. Oficjalne statystyki m.in. w Czechach, Wielkiej Brytanii czy Włoszech pokazują, że rzeczywiście raportowano mniej. Po świętach liczba wykonywanych testów rośnie. Zgodnie ze stanem na 16 kwietnia, w Polsce wykonano 4402 testy na 1 mln mieszkańców.

Z raportów Ministerstwa Zdrowia o liczbie wykonanych łącznie testów wynika, że w okresie świątecznym robiono dziennie mniej testów niż przed Wielkanocą. Kolejne raporty resortu pokazują, że był to tymczasowy spadek.

Na konferencji prasowej w czwartek 16 kwietnia sytuację tę komentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz: "W niecałą dobę wykonanych w Polsce zostało blisko 11 800 testów. Wracamy więc do tej skali wykonywania testów sprzed okresu świąt, kiedy to zanotowaliśmy 11 200 wykonanych testów. Okres świąteczny, tak jak w całej Europie zaobserwowaliśmy, to był okres, w którym była zmniejszona liczba wykonywanych testów, zmniejszona liczba raportowanych osób z zakażeniem koronawirusa".

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: W niecałą dobę wykonanych zostało blisko 11 800 testów
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: W niecałą dobę wykonanych zostało blisko 11 800 testówtvn24

Statystyki w innych krajach

Rzeczywiście, oficjalne statystyki pokazują, że mniej testów dziennie w okresie Świąt Wielkanocnych wykonano m.in. w Czechach, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

W Czechach w czwartek 9 kwietna wykonano 8009 testów, w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia liczba ta spadła do 3183. W środę 15 kwietnia dzienna liczba testów wzrosła do 8322.

Zgodnie z dziennymi raportami brytyjskiego departamentu zdrowia od 9 do 12 kwietnia w kraju wykonywano od 10,7 do 13,1 tys. testów dziennie. W Poniedziałek Wielkanocny - 8346, a 15 kwietnia już ponad 25 tys.

Ze statystyk prowadzonych przez włoskie ministerstwo zdrowia wynika, że liczba dziennie wykonywanych testów też spadła w okresie 12-14 kwietnia. Z poziomu ponad 56 tys. testów 11 kwietnia w kolejnych dniach spadała o ok. 10 tys. dziennie każdego dnia, do 26 tys. 14 kwietnia. Dzień później poinformowano o wykonaniu już ponad 43 tys. testów.

Statystyki w Polsce

Według raportu Ministerstwa Zdrowia z 16 kwietnia w Polsce wykonano do tego dnia łącznie 169 071 testów na koronawirusa. To 4402 testy na 1 mln mieszkańców. Pozytywny wynik dało 7771 testów, czyli 4,6 proc. przeprowadzonych. Z powodu koronawirusa dotąd zmarły 314 osoby.

Od 3 marca Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje na swoich profilach w mediach społecznościowych (Facebook i Twitter) o łącznej liczbie wykonanych testów w Polsce. Tylko 7 i 16 marca nie podało tej informacji.

Na podstawie danych resortu zdrowia pokazujemy, ile w Polsce do tej pory robiono testów dziennie. Wyniki dla 8 i 17 marca uznajemy za raporty łączne z 7 i 8 oraz 16 i 17 marca.

Dzienna liczba testów na koronawirusa w Polscetvn24 | ministerstwo zdrowia

Z powodu spadku liczby testów w okresie świątecznym liczba raportowanych dziennie spadała przez trzy dni z rzędu: od niedzieli 12 kwietnia (8447) do wtorku 14 kwietnia (4691). Od 15 kwietnia dzienna liczba znowu rośnie - tego dnia raportowano, że w ciągu ostatniej doby przebadano 8172 próbki. Najwięcej testów w ciągu doby zaraportowano dotychczas 16 kwietnia - 12 578.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na konferencji 16 kwietnia, że testy na koronawirusa wykonuje w Polsce 78 laboratoriów. "Możliwości testowe to ponad 20 tysięcy testów na dobę. Chcielibyśmy w tym tygodniu osiągnąć przynajmniej poziom 15-16 tysięcy wykonywanych testów. W przyszłym tygodniu dobrze by było, gdybyśmy osiągnęli te możliwości graniczne, a przynajmniej 20 tysięcy" - powiedział.

Procent testów pozytywnych spada

Od początku informowania przez Ministerstwo Zdrowia o testach na koronawirusa i ich wynikach do 8 kwietnia obserwowaliśmy stopniowy wzrost udziału wyników pozytywnych wśród wszystkich przebadanych próbek. Od 9 kwietnia widać tendencję spadkową. 8 kwietnia testów potwierdzających zakażenie koronawirusem było 5,04 proc., a 16 kwietnia - 4,6 proc.

Udział testów pozytywnych w liczbie wykonywanych danego dniatvn24 | ministerstwo zdrowia

Wskaźnik udziału pozytywnych testów skomentowała w rozmowie z Konkret24 wirusolożka z Uniwersytetu w Oksfordzie Emilia Skirmuntt. "Żeby wciągnąć jakieś wnioski z takich danych, trzeba by jeszcze mieć informacje, kto w pierwszej kolejności jest poddawany tym testom" - mówiła. Jak podkreślała, bez tej wiedzy do informacji o procencie pozytywnych testów należy podchodzić z ostrożnością.

"Jeśli są to tylko osoby, które trafiły już do szpitala z podejrzeniem infekcji SARS-CoV2 albo już w ciężkim stanie, wtedy oczywiste jest, że procent testów pozytywnych będzie o wiele wyższy" - tłumaczyła Emilia Skirmuntt.

Testy na milion mieszkańców

Często przytaczanym przez polityków i media wskaźnikiem jest liczba testów na 1 mln mieszkańców kraju. Emilia Skirmuntt porównywałaby ten wskaźnik między różnymi krajami w podobnym momencie epidemii, czyli przy podobnej liczbie wykrytych zakażeń.

Zgodnie ze stanem na 16 kwietnia, w Polsce wykonano 4402 testy na 1 mln mieszkańców.

Przy mniej więcej takiej liczbie wykrytych zakażeń, jaką mamy obecnie w Polsce (7771), podobną liczbę testów na 1 mln mieszkańców robiono w Korei Południowej. Było to 11 marca, kiedy wskaźnik ten wyniósł 4338 testów na 1 mln mieszkańców.

W Wielkiej Brytanii według danych z 25 marca wykonano 1460 testów, a we Włoszech 8 marca - 829 testów na 1 mln mieszkańców.

16 kwietnia w Polsce było prawie półtora tysiąca więcej zakażonych niż w Czechach (6303) - aktualna liczba testów na 1 mln mieszańców wynosiła tam według danych z tego dnia 13 652.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, TVN24: Zdjęcie: Leszek Szymański / PAP

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes