Internauci rozsyłają informację, jakoby wiceminister edukacji Marzena Machałek powiedziała, że szkoły są gotowe na odparcie czwartej fali koronawirusa, bo nauczyciele zostali poinstruowani, by "dbać o życie duchowe uczniów". Sprawdziliśmy, co dokładnie powiedziała wiceminister.

Konferencja prasowa wiceminister edukacji i nauki Marzeny Machałek, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z 25 sierpnia poświęcona nowemu rokowi szkolnemu odbiła się echem w internecie. A to za sprawą m.in. wpisu na Twitterze, który szybko zebrał ponad 2,5 tys. polubień. Treść brzmiała: "Tym razem nie Czarnek. Pani Machałek (wiceminister edukacji) powiedziała, że szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów i ew IV falę, gdyż nauczyciele zostali poinstruowani by dbać o 'życie duchowe' uczniow" (pisownia wszystkich postów w tekście oryginalna).

Autor tweeta dołączył kadr z relacji TVN24 z tej konferencji. Na belce u dołu ekranu są napisy: "Powrót do szkół a 4. fala pandemii"  i "Premier: Będziemy dążyli do tego, żeby szkoła wyglądała tak, jak 1,5 roku temu".

Internauta o wypowiedzi wiceminister edukacji i nauki
Internauta o wypowiedzi wiceminister edukacji i nauki Foto: Twitter

Komentarze do posta dotyczyły głównie słów o "życiu duchowym" uczniów. "Nie chcę was kochani martwić ale z takim podejściem to mamy czwartą falę pewną jeszcze przed październikiem"; "zamiast dezynfekcji rąk jakis specjalnym środkiem na to, to bedziemy dostawać wodą święconą po oczach" - pisali internauci.

Post z taką samą treścią trafił też na Facebooka, gdzie zareagowało na niego blisko 400 osób. "Szkoda, że nie mówi o zdrowiu psychicznym po pandemii"; "Jednym słowem Nie przejmujcie się pandemią, Bóg rozpozna swoich'" - komentowali internauci.

Taki sam post zyskał popularność również na Facebooku
Taki sam post zyskał popularność również na Facebooku Foto: facebook

Przesłuchaliśmy wystąpienie Marzeny Machałek na konferencji. Trwało 4 minuty i 23 sekundy; było poświęcone przygotowaniom szkół do rozpoczęcia roku w czasie epidemii COVID-19. Rzeczywiście, padło w nim sformułowanie o "życiu duchowym", ale w innym kontekście, niż sugerują autorzy postów.

Konferencja o dostawach pakietów covidowych do szkół

Konferencję zorganizowano 25 sierpnia w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. Była poświęcona m.in. dostawie pakietów covidowych do 32 tys. szkół. W pakietach są stacje do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury, środki ochrony osobistej i termometry. "To jedna z naszych linii obrony, ale mamy też inną, ważniejszą, podstawową: są nią szczepienia" - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Cała wypowiedź wiceminister edukacji i nauki Marzeny Machałek

Po Morawieckim głos zabrała wiceminister Marzena Machałek. Mówiła o 100 mln zł wydanych przez rząd na urządzenia do dezynfekcji i środki ochrony indywidualnej przeznaczone dla szkół. Wspomniała o konieczności zachowania bezpieczeństwa epidemicznego przez rodziców odprowadzających dzieci do szkoły. Podkreśliła rolę szczepień. Zapowiedziała, że we wrześniu zostanie przeprowadzona intensywna akcja szczepień w szkołach i pobliskich punktach szczepień. - To bardzo ważny, podstawowy, istotny element zabezpieczenia nas wszystkich przed skutkami koronawirusa - podkreśliła Marzena Machałek.

- Kolejnym, jeśli pan premier pozwoli, elementem powrotu do normalności jest takie wsparcie i pomoc psychologiczno-pedagogiczna - powiedziała wiceminister. Mówiła o rekomendacjach wysłanych do szkół oraz o szkoleniach nauczycieli, pedagogów i dyrektorów w rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu sytuacji kryzysowej u dziecka. Po czym powiedziała:

Pierwsze tygodnie to też będzie analiza programów profilaktyczno-wychowawczych, przygotowanie lekcji o zdrowiu. A więc skupiamy się na zdrowiu w całości: nie tylko fizycznym, ale takim psychologicznym i duchowym.

Marzena Machałek, 25 sierpnia 2021

Potem wiceminister podziękowała za współpracę premierowi, ministrowi zdrowia i głównemu inspektorowi sanitarnemu.

Tak więc przytaczane przez internautów słowa, jakoby "nauczyciele zostali poinstruowani, by dbać o życie duchowe uczniów", w tym wystąpieniu Marzeny Machałek nie padły i należy je uznać za zmanipulowaną wypowiedź.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Artur Reszko / PAP

Pozostałe

Eksperci o raporcie Jakiego, według którego Polska straciła na wejściu do UE: "niezrównoważony, ahistoryczny, wybiórczy"

Dwaj profesorowie – Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej – twierdzą, że Polska na członkostwie w Unii Europejskiej straciła 535 miliardów złotych. Ich raport powstał na zamówienie europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego. Ekonomiści podane dane kwitują: "porównywanie gruszek z jabłkami". Raport oceniają jako "niespotykany w analizach i literaturze przedmiotu bilansu płatniczego".

"Jakim prawem żołnierz składa meldunek prezesowi partii?" Sprawdzamy

"Co za generał salutuje prezesowi?" - brzmiał jeden z komentarzy oburzonych internautów, którzy na nagraniach z miesięcznicy smoleńskiej zobaczyli, jak żołnierz dwukrotnie salutował Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pytani przez Konkret 24 wojskowi wyjaśniają, czy żołnierz postąpił zgodne z regulaminem.