Po**by, debile, popaprańcy, inkwizytorzy - internauci obrażają kobietę ze zdjęcia, które w poniedziałek obiegło sieć. Na fotografii widać jak trzyma kartkę z hasłem: "Żydzi, PO i SLD do gazu". To jednak przeróbka. Zdjęcie pochodzi z zeszłorocznego Marszu Niepodległości, a napis na kartce był zupełnie inny.

Prokuraturą i policją straszą internauci kobietę ze zdjęcia, które w poniedziałek obiegło sieć. Na fotografii widać marsz z biało-czerwonymi flagami oraz mężczyznę z obrazem Chrystusa Króla. W tłumie stoi kobieta. W ręku trzyma kartkę. Widać na niej napis: "Chrystus Królem Polski. Polska dla KATOLIKÓW! Innowiercy precz z Polski. Żydzi, PO i SLD do gazu. Jezus was zgładzi" (pisownia oryginalna).

Zdjęcie zaczęło zdobywać popularność w poniedziałek 11 listopada, co miało sugerować, że zostało zrobione podczas tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie.

Pojawiło się między innymi na facebookowej społeczności "Kompas" (lubi ją ponad 18 tysięcy osób).

Zmanipulowane zdjęcie zdobywało popularność m.in. w facebookowych grupach
Zmanipulowane zdjęcie zdobywało popularność m.in. w facebookowych grupach Foto: fb

"Ciemnota", "Kobieto, jesteś chora i głupia", "Ale baby Jagi". "Wstyd dla tej pani", "Jej rodzinie bardzo współczuję", "A wszystko obleczone kretyńskim uśmieszkiem..." - obrażają pod zdjęciem widoczną na nim kobietę.

Na wpis zareagowało ponad 300 osób. Niemal tysiąc udostępniło.

Fotografia pojawiła się również na facebookowej grupie "Odsuniemy PiS od władzy - Jestem gorszego sortu" z komentarzem "Inkwizycja nadchodzi". Tam również kobieta jest obrażana: "Oszołomka", "Ciemnogród", "Takich powinno się izolować", "Jezu, jacy oni ograniczeni", "Wstyd za taki katolicyzm" - to część komentarzy z blisko trzystu, jakie tam można znaleźć.

Internauci uważają, że kobietą powinna zająć się policja i prokuratura. "Panie @MariuszCiarka (rzecznik Komendanta Głównego Policji - red.) czy jest szansa na rozpoczęcie poszukiwania tej wesołej pani i postawienie jej przed sąd?" - pyta jeden z nich.

"Jeśli to nie fotomontaż, to nadaje się tylko do prokuratury", " Ta kobieta która trzyma ten slogan powinna być wezwana do prokuratury za groźby karalne", "Ta kobieta z tą kartą została zgłoszona w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Ponieważ to jest antysemityzm. Skandal ten kobieta" - piszą inni.

Część internautów jednak wątpi w autentyczność zdjęcia i pisze, że to fejk. "Ewidentny fotomontaż" - piszą. Mają rację.

Nie ten Marsz, nie ten napis

Przy pomocy odwróconego wyszukiwania obrazu w wyszukiwarce Yandex można odnaleźć źródło oryginału. To religijny blog "Isydorium".

Fotografia pojawiła się tam 24 listopada 2018 roku w relacji z Marszu Niepodległości, który przeszedł wówczas ulicami Warszawy dwa tygodnie wcześniej. Kobieta z kartką jest tam widoczna na trzech zdjęciach. W rzeczywistości hasło na kartce brzmi: "Jezus Chrystus Królem Polski".

leftright

Wysłaliśmy do autora bloga prośbę o komentarz. Czekamy na odpowiedź.

Zdjęcie zostało również umieszczone w sierpniu na Twitterze bloga.

 


aktualizacja 13 listopada

"Uderza w ludzką godność"

Po publikacji tekstu redakcja bloga Isydorium wydała oświadczenie. "Pewne środowiska, którym reklamy nie będziemy dawali, rozpowszechniły fotografię należącą do portalu Isidorium bez naszej zgody. Do słów 'Jezus Chrystus Królem Polski' domontowały słowa haniebne, zniekształciły wizerunek osób na zdjęciu, przypisały propagowanie idiotycznych haseł do ludzi ukazanych na fotografii i znieważyły tym samym obraz Pana Jezusa Chrystusa Króla Polski" - można w nim przeczytać.

Redakcja bloga dziękuje "Wszystkim Osobom, które występowały w obronie prawdy, dementowały fake newsy i przygotowały konkretne dowody na niewinność osób przedstawionych na fotografii".

Zapowiada pozwy sądowe przeciwko internautom oraz wystąpienia o odszkodowania od osób, które rozpowszechniały przerobione zdjęcie.

"Nasz materiał został rozpowszechniony w sposób nielegalny i uderzający nie tylko w samego Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale i w podstawową ludzką godność, a nawet w zwykłą uczciwość - podsumowują autorzy oświadczenia.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: PAP/Mateusz Marek/Facebook

Pozostałe

Aktywiści trafili "na dołek" - czyli gdzie?

"Areszt za taki głupi happening?" - oburzali się internauci, gdy policja poinformowała, że "zatrzymała osoby podejrzane" o umieszczenie tęczowych flag na warszawskich pomnikach i że "trafiły one do policyjnego aresztu". Dyskusja w sieci nie była bezzasadna: aktywistów rzeczywiście zatrzymano - ale sąd nie zdecydował o ich aresztowaniu. Podobnie sytuacja wyglądała po zatrzymaniach w trakcie protestów związanych z aresztowaniem aktywistki Margot.

Co w sprawie dyskryminacji osób LGBT robi pełnomocnik ds. równego traktowania? Monitoruje sytuację

Mimo coraz częstszych ataków - słownych i fizycznych - na osoby LGBT nie słychać o interwencjach podjętych przez pełnomocnika rządu ds. równego traktowania. Z informacji otrzymanej przez Konkret24 i ze sprawozdania pełnomocnika za 2019 rok wynika jedynie, że "stale monitoruje sytuację związaną z uchwalaniem przez jednostki samorządu terytorialnego tzw. 'uchwał przeciwko LGBT'".

Rekompensata dla KGHM i Lotosu za zakup chińskich maseczek? Ustawa to umożliwia

Nie tylko Poczta Polska, ale także KGHM, Lotos czy inne państwowe firmy będą mogły się ubiegać o rekompensatę wydatków, jakie poniosły w trakcie epidemii, realizując polecenia premiera. Zapewnią im to cztery artykuły ustawy, nad którą proceduje Senat. W żadnym nie określono limitu takich wydatków i nie wprowadzono mechanizmu kontroli tych rekompensat.

"Bon turystyczny sprzedam" - działanie nieuprawnione? Wyjaśniamy

W sieci już pojawiły się ogłoszenia o sprzedaży bonów turystycznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega, że bon nie podlega wymianie ani na gotówkę, ani na inne środki płatnicze, a mogą z niego skorzystać tylko osoby uprawnione. W ustawie brak jednak wprost wyraźnego wskazania, że bonem nie można handlować i że nie można go zbywać.