Po**by, debile, popaprańcy, inkwizytorzy - internauci obrażają kobietę ze zdjęcia, które w poniedziałek obiegło sieć. Na fotografii widać jak trzyma kartkę z hasłem: "Żydzi, PO i SLD do gazu". To jednak przeróbka. Zdjęcie pochodzi z zeszłorocznego Marszu Niepodległości, a napis na kartce był zupełnie inny.

Prokuraturą i policją straszą internauci kobietę ze zdjęcia, które w poniedziałek obiegło sieć. Na fotografii widać marsz z biało-czerwonymi flagami oraz mężczyznę z obrazem Chrystusa Króla. W tłumie stoi kobieta. W ręku trzyma kartkę. Widać na niej napis: "Chrystus Królem Polski. Polska dla KATOLIKÓW! Innowiercy precz z Polski. Żydzi, PO i SLD do gazu. Jezus was zgładzi" (pisownia oryginalna).

Zdjęcie zaczęło zdobywać popularność w poniedziałek 11 listopada, co miało sugerować, że zostało zrobione podczas tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie.

Pojawiło się między innymi na facebookowej społeczności "Kompas" (lubi ją ponad 18 tysięcy osób).

Zmanipulowane zdjęcie zdobywało popularność m.in. w facebookowych grupach
Zmanipulowane zdjęcie zdobywało popularność m.in. w facebookowych grupach Foto: fb

"Ciemnota", "Kobieto, jesteś chora i głupia", "Ale baby Jagi". "Wstyd dla tej pani", "Jej rodzinie bardzo współczuję", "A wszystko obleczone kretyńskim uśmieszkiem..." - obrażają pod zdjęciem widoczną na nim kobietę.

Na wpis zareagowało ponad 300 osób. Niemal tysiąc udostępniło.

Fotografia pojawiła się również na facebookowej grupie "Odsuniemy PiS od władzy - Jestem gorszego sortu" z komentarzem "Inkwizycja nadchodzi". Tam również kobieta jest obrażana: "Oszołomka", "Ciemnogród", "Takich powinno się izolować", "Jezu, jacy oni ograniczeni", "Wstyd za taki katolicyzm" - to część komentarzy z blisko trzystu, jakie tam można znaleźć.

Internauci uważają, że kobietą powinna zająć się policja i prokuratura. "Panie @MariuszCiarka (rzecznik Komendanta Głównego Policji - red.) czy jest szansa na rozpoczęcie poszukiwania tej wesołej pani i postawienie jej przed sąd?" - pyta jeden z nich.

"Jeśli to nie fotomontaż, to nadaje się tylko do prokuratury", " Ta kobieta która trzyma ten slogan powinna być wezwana do prokuratury za groźby karalne", "Ta kobieta z tą kartą została zgłoszona w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Ponieważ to jest antysemityzm. Skandal ten kobieta" - piszą inni.

Część internautów jednak wątpi w autentyczność zdjęcia i pisze, że to fejk. "Ewidentny fotomontaż" - piszą. Mają rację.

Nie ten Marsz, nie ten napis

Przy pomocy odwróconego wyszukiwania obrazu w wyszukiwarce Yandex można odnaleźć źródło oryginału. To religijny blog "Isydorium".

Fotografia pojawiła się tam 24 listopada 2018 roku w relacji z Marszu Niepodległości, który przeszedł wówczas ulicami Warszawy dwa tygodnie wcześniej. Kobieta z kartką jest tam widoczna na trzech zdjęciach. W rzeczywistości hasło na kartce brzmi: "Jezus Chrystus Królem Polski".

leftright

Wysłaliśmy do autora bloga prośbę o komentarz. Czekamy na odpowiedź.

Zdjęcie zostało również umieszczone w sierpniu na Twitterze bloga.

 


aktualizacja 13 listopada

"Uderza w ludzką godność"

Po publikacji tekstu redakcja bloga Isydorium wydała oświadczenie. "Pewne środowiska, którym reklamy nie będziemy dawali, rozpowszechniły fotografię należącą do portalu Isidorium bez naszej zgody. Do słów 'Jezus Chrystus Królem Polski' domontowały słowa haniebne, zniekształciły wizerunek osób na zdjęciu, przypisały propagowanie idiotycznych haseł do ludzi ukazanych na fotografii i znieważyły tym samym obraz Pana Jezusa Chrystusa Króla Polski" - można w nim przeczytać.

Redakcja bloga dziękuje "Wszystkim Osobom, które występowały w obronie prawdy, dementowały fake newsy i przygotowały konkretne dowody na niewinność osób przedstawionych na fotografii".

Zapowiada pozwy sądowe przeciwko internautom oraz wystąpienia o odszkodowania od osób, które rozpowszechniały przerobione zdjęcie.

"Nasz materiał został rozpowszechniony w sposób nielegalny i uderzający nie tylko w samego Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale i w podstawową ludzką godność, a nawet w zwykłą uczciwość - podsumowują autorzy oświadczenia.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: PAP/Mateusz Marek/Facebook

Pozostałe

Nie, nikt nie "aresztował" choinki z bombkami nawiązującymi do konstytucji

W sieci pojawiła się grafika z informacją: "PiS aresztował choinkę bożonarodzeniową". Chodzi o drzewko z bombkami dekorowanymi napisem "Konstytucja", które stanęło w jednym z krakowskich sądów. Grafika jest fotomontażem, a pokazywana na niej choinka jest z ubiegłego roku. Wbrew sugestiom autora grafiki, drzewko nie zostało ani "aresztowane", ani skonfiskowane.

Sejmowe oświadczenie szefa NIK. Czego nie powiedział Marian Banaś?

W środę szef Najwyższej Izby Kontroli wygłosił z kartki oświadczenie. Opinia publiczna nie usłyszała jednak odpowiedzi na wiele pytań stawianych od ponad dwóch miesięcy. Marian Banaś nie wytłumaczył m.in. "niejasnych przepływów sporych sum" między nim a pasierbem krakowskiego przestępcy. Nie wspomniał, że jego współpracownicy, zwolnieni z resortu finansów urzędnicy, zamieszani - zdaniem prokuratury - w wyłudzenia VAT, uniknęli dyscyplinarek. Nie mówił o tym, że w 2005 roku umowę na dzierżawę krakowskiej kamienicy podpisał z firmą syna.

Emilewicz: liczba mieszkań "jest niewystarczająca". Polska w tyle Europy

W programie "Rozmowa Piaseckiego" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - pytana o swoje pomysły na poprawę obecnej sytuacji mieszkaniowej - przyznała, że liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w Polsce "jest niewystarczająca" i "jesteśmy rzeczywiście daleko w statystykach europejskich". To prawda - Polska w takim zestawieniu za 2017 rok zajmuje ostatnie miejsce w UE razem ze Słowacją.

Jedno selfie i fala krytyki. Posłanka Lewicy tłumaczy chronologię zdarzeń

Wspólne zdjęcie posłanek Lewicy z marszałek Sejmu Elżbietą Witek zostało zrobione dzień przed budzącym kontrowersje, anulowanym głosowaniem nad kandydaturami nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Posłanki przekonywały Witek do wprowadzenia w Sejmie tzw. feminatywów. Część internautów uwierzyła jednak, że fotografia powstała po głosowaniu, co spotkało się z falą krytyki.

"Duda hajluje już jako prezydent"? Nie. To przerobione zdjęcie

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, na którym widać polskiego prezydenta z dłonią uniesioną w charakterystyczny sposób. To powrót przeróbki zdjęcia, które zrobił prezydencki fotograf pod koniec 2015 roku podczas wizyty Andrzeja Dudy na poligonie pod Orzyszem.