Według popularnej w internecie ilustracji pięciolatek ma w podręczniku do religii pokolorować krzyż oraz popatrzeć na narzędzia tortur i smutną minę Jezusa, bo "na tym właśnie polega miłość, żeby być ofiarą". Internauci są oburzeni takim zadaniem dla dziecka. Tylko że w podręczniku nic takiego nie ma.

W mediach społecznościowych szeroko rozchodzi się cytat, który rzekomo pochodzi z jednego z podręczników do religii dla pięciolatków. Ma on brzmieć: "Pokoloruj krzyż. Popatrz na narzędzia tortur, na smutną minę Jezusa i podziękuj za jego ból. Pamiętaj, że na tym właśnie polega miłość, żeby być ofiarą. On cię kochał, więc cierpiał za ciebie, grzeszny 5-latku".

Do tego cytatu umieszczonego na popularnej w sieci ilustracji dodano komentarz: "Chrońmy dzieci przed religią!" oraz obrazek, który wygląda jak z podręcznika do religii dla dzieci. Na środku widzimy Jezusa w pozycji, jakby był ukrzyżowany. Wokół zarysów krzyża z kresek są rysunki gwoździ, korony cierniowej, pejcza i rzymskiego żołnierza. Na górze napis: "Cierpi Jezus za me czyny, choć sam nie ma żadnej winy".

Fałszywy przekaz rozchodzi się w mediach społecznościowych
Fałszywy przekaz rozchodzi się w mediach społecznościowych Foto: Twitter, Facebook

"Tak wygląda religia w przedszkolu"

Część internautów jest przekonana o autentyczności cytatu. Publikują na profilach tę ilustrację, wyrażając oburzenie: "Nawet tego nie skomentuję. Chociaż nie, skomentuję. To jest zbrodnia na dziecięcych umysłach!"; "Nie pozwalajmy ogłupiać naszych dzieci" (pisownia wszystkich postów oryginalna). Obrazek pojawił się m.in. 17 września na twitterowym koncie płk. Adama Mazguły. "'Grzeszne' dzieci mają cierpieć z miłości, oddać cierpienia Jezusowi, czyli Księdzu? Tak banda antykatolickich PiS-okupantów wmawia dzieciom, że są dla tortur, które są miłością. To droga do poniżania, molestowania i gwałtów" - skomentował. Zebrał ponad 400 polubień.

Niektórzy internauci dopytują jednak, czy cytat jest autentyczny: "Czy to fejk? Czy horror?"; "Czy to fejk czy rzeczywiście chorzy na umyśle autorzy piszą dziecku 5 letniemu jak to pięknie być ofiarą?".

Matura z religii? (materiał z 16 lipca 2021 roku)

Co naprawdę jest napisane w podręczniku

Ilustracja pochodzi z podręcznika do religii dla pięciolatków "Spotkania dzieci Bożych" wydawnictwa Jedność. Autorami są Jerzy Snopek i Dariusz Kurpiński. Podręcznik został wydany za zgodą ks. inf. Jana Szarka wydaną 18 sierpnia 2014 roku. Zawiera 53 katechezy.

Przypomnijmy, że według rozsyłanej ilustracji ma tam być cytat m.in. ze słowami "Pamiętaj, że na tym właśnie polega miłość, żeby być ofiarą. On cię kochał, więc cierpiał za ciebie, grzeszny 5-latku". Przejrzeliśmy cały podręcznik. Nie znaleźliśmy takich słów.

Na stronie 81 jest jednak obrazek z Jezusem tak popularny w internecie - oryginał wygląda tak samo. Jednak zadanie dla dzieci nie brzmi "pokoloruj krzyż" tylko: "Jezus cierpiał z miłości do ludzi. Połącz kreski tak, aby powstał krzyż, a następnie go pokoloruj. Uważnie obejrzyj obrazek".

Tak w rzeczywistości wyglądało to zadanie dla pięciolatków
Tak w rzeczywistości wyglądało to zadanie dla pięciolatków Foto: Konkret24

Nie pierwszy fejk z tą ilustracją

Jak sprawdziliśmy przy pomocy odwróconego wyszukiwania obrazów Google, nie pierwszy raz ilustracja z tego podręcznika posłużyła do stworzenia fejka i rozsyłania go w sieci. Już w 2017 roku krążyła w internecie grafika z tym samym obrazkiem. Wtedy na górze dodano komentarz: "Wydawnictwo 'Jedność', podręcznik do religii dla pięciolatków, wycinanka-przylepianka; 'ukrzyżuj Pana Jezusa'. Z gwoździkami i koroną cierniową dałbym radę ale pejcz i Rzymianina z irygatorem to nie wiem gdzie dać".

Grafikę opublikował wówczas na Facebooku jeden z internautów. "Ukrzyżuj Pana Jezusa. Zadanie z podręcznika dla religii dla 5-latków. To nie jest śmieszne" - skomentował. W październiku 2017 roku portal Gazeta.pl opisywał, że ten post stał się szybko bardzo popularny i od razu pojawiły się negatywne komentarze typu: "robią wodę z mózgu dzieciakom". Jeden z pracowników wydawnictwa tłumaczył w tekście w Gazeta.pl: "Zadanie brzmi: 'połącz kreski tak, aby powstał krzyż, a następnie go pokoloruj. Uważnie obejrzyj obrazek'. Korona cierniowa, gwoździe i pozostałe elementy nie mają być użyte, są tylko pewnym symbolem.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Darek Delmanowicz/PAP

Pozostałe

Czy to "plac zabaw według developera"? Tak, ale nie cały

"Patodeweloperki część 2137", "Strefa Gazy wygląda coraz lepiej" - tak internauci komentują rozsyłane w sieci zdjęcie bujawki dla dzieci, która ma być jedynym urządzeniem na placu zabaw na lubelskim osiedlu. Fotografia nie pokazuje jednak całego placu.