Liczne negatywne komentarze wywołuje w mediach społecznościowych zdjęcie czterokolorowej flagi. Niektórzy internauci biorą ją za połączenie flag Polski i Ukrainy. Ma to obrażać polskie barwy narodowe i potwierdzać przywileje ukraińskich uchodźców. Taka flaga istnieje naprawdę i nie ma nic wspólnego z obecnością Ukraińców w Polsce.

Część internautów jest oburzona tym, co zobaczyli na zamieszczonym na Twitterze zdjęciu z podwarszawskiego Józefowa. Fotografia została opublikowana 11 czerwca na anonimowym koncie. Widać na niej ulicę, a na latarniach wywieszone flagi. Przypominają flagę Polski, ale przy drzewcu są pionowe pasy - szerszy niebieski i węższy żółty. Zdjęcie zostało opublikowane z komentarzem: "Nowe Polskę flagi ...miejsce Józefów koło Warszawy" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Widok tych flag oburzył część internautów
Widok tych flag oburzył część internautów Foto: Twitter

"Józefów to już Ukropolin"

Niektórzy komentujący są przekonani, że w podwarszawskim Józefowie celowo połączono dwie flagi - polską i ukraińską. Pod fotografią znaleźliśmy wiele opinii wpisujących się w prorosyjski, skierowany przeciw ukraińskim uchodźcom przekaz. Według niego, po przyjęciu w Polsce ponad miliona Ukraińców uciekających przed wojną, "Polska to już nie Polska" i że Polacy we własnym kraju są gorzej traktowani niż uchodźcy.

"Nasza nowa flaga"; "Co to niby ma być?"; "Koszmarek"; "To nie są polskie flagi. Józefów to już Ukropolin"; "Chciałbym tylko powiedzieć że w Józefowie mieszkam od 20 lat i PIERWSZY raz widzę taka flagę na oczy"; "Rozbiorowa flaga sygnalizuje nadchodzące NOWE!"; "Niech ktoś to ściągnie... Co za wstyd..."; "Proszę, to musi być fejk"; "Tryzuba brakuje. Slava Ukraini"; "Zdjąć i spalić, zwykła szmata na kiju"; "Gdzie są mieszkańcy?" - komentują internauci. Część z nich uważa, że polskie barwy narodowe zostały sprofanowane: "Nielegalne jest wieszanie flagi niezgodnej z oficjalnym wzorem"; "Na to jest paragraf. Trzeba to natychmiast zgłosić!"; "A takie coś to nie podlega pod paragraf? Brak poszanowania flagi czy coś"; "Zerwałbym i spalił taką profanację naszej flagi" - piszą na Twitterze.

Do Kijowa dotarła pomoc medyczna. Kiczko: z serca dziękuję Polakom [19.05.2022]

 

To oficjalna flaga Józefowa. Co symbolizują kolory?

Krystyna Olesińska, rzecznika burmistrza Józefowa nie jest zaskoczona gdy dzwonimy z pytaniami o wiszące na ulicach flagi. Mówi, że w miniony piątek do urzędu kilkukrotnie telefonowano w tej sprawie. - Dzwoniący dopytywali, jakie flagi powiesiliśmy. Tłumaczyliśmy, że to oficjalne flagi Józefowa - relacjonuje w rozmowie z Konkret24 Olesińska.

Wyjaśnia, że w tym roku Józefów obchodzi 60-lecie nadania praw miejskich, których punktem kulminacyjnym były huczne obchody podczas drugiego czerwcowego weekendu. Przed obchodami na ulicach zawisły czterokolorowe miejskie flagi.

Informacja o tym została opublikowana przed weekendem na profilu miasta na Facebooku. Dołączono do niej duże zdjęcie miejskiej flagi i następujące wyjaśnienie: "Z okazji 60. urodzin naszego miasta przy głównych drogach pojawiły się flagi Józefowa. Przy okazji - czy wiecie co symbolizują kolory naszej flagi i herbu? Biały i czerwony to oczywiście barwy narodowe, niebieski symbolizuje ujście Świdra do Wisły, a żółty - piaszczyste tereny miasta".

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Józefowa można znaleźć wzór miejskiej flagi z informacją, że został ustalony uchwałą rady miasta z 29 kwietnia 2004 roku. Olesińska mówi, że po raz pierwszy miejska flaga pojawiła się dokładnie 6 września 1996 roku. - Herb zawierający te kolory był dużo wcześniej, co najmniej od 1984 roku - dodaje.

Miejskie flagi na ulicach Józefowa
Miejskie flagi na ulicach Józefowa Foto: UM Józefów

Józefów to nie pierwsza miejscowość, gdzie lokalne flagi odebrano jako będące połączeniem flagi polskiej i ukraińskiej. Internauci podobnie zareagowali na flagi wywieszone na ulicach Wadowic. W kwietniu 2022 roku opisywaliśmy oburzenie w sieci, gdy w mediach społecznościowych pojawiły się czterokolorowe flagi tego miasta.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Twitter

Pozostałe