Rozmodlone krówki w Żabce?
Na Facebooku pojawiło się zdjęcie rozpakowanego cukierka - krówki. Na opakowaniu od wewnątrz jest wezwanie do modlitwy za "zdradzających współmałżonka" i rysunek złożonych dłoni. Sieć, w której miałyby być sprzedawane słodycze z takim napisem, zaprzecza.

Na facebookowej społeczności "STOP dla Funduszu Kościelnego" pojawiło się zdjęcie rozpakowanej krówki, rzekomo kupionej w jednym ze sklepów sieci "Żabka". Na wewnętrznej stronie opakowania widać napis: "14. Módlmy się za siostry i i braci, którzy zdradzają współmałżonka..." i złożone w modlitewnym geście dłonie.

Do społeczności należy ponad 5 tys osób. Wpis udostępniło niemal półtora tysiąca internautów, których zdjęcie oburzyło, ale i w wielu przypadkach rozśmieszyło: "Żenada", "Gdzie się jeszcze wcisną?", "Jak można tak się zaprzedać!", "To jest zaraza", "Dobrze, że nie lubię krówek" - komentowali.

Niektórzy jednak podważali wiarygodność zdjęcia: "Czy to jakiś fake czy potwierdzone?", "Czy tylko ja widzę, że to fake, bo tekst jest ewidentnie dodany?", "To żart?" - pytali.

Kontekst

Część osób pisała o o. Tadeuszu Rydzyku, który miałby z tym mieć coś wspólnego. "Rydzyk działa", "Rydzyk przejmuje Żabkę" - komentowali.

Nawiązywali w ten sposób do podpisanego na początku roku listu intencyjny o współpracy pomiędzy uczelnią założoną przez ojca Tadeusza Rydzyka - Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a amerykańskim funduszem CVC Capital Partners - właścicielem sieci sklepów. Współpraca ma dotyczyć m.in. realizacji wspólnych działań na rzecz podniesienia jakości kształcenia.

Dementi

Analiza zdjęcia w programie InVid sugeruje, że słowa wzywające do modlitwy zostały naniesione na oryginalne zdjęcie krówki. Nie było ich na opakowaniu.

leftright

Aby mieć pewność, zapytaliśmy jeszcze w biurze prasowym Żabki, czy w sprzedaży są krówki z takimi opakowaniami. - Oświadczamy, że nie posiadamy wspomnianego produktu w ofercie - taką dostaliśmy odpowiedź.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24, tvn24bis.pl; zdjęcie: Shutterstock/facebook STOP dla Funduszu Kościelnego

Pozostałe

Więzienie za pomówienie? Zmieniające się stanowisko Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zniesławienia przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej" oraz posłów Platformy Obywatelskiej. Tymczasem wcześniej krytykował przepis, który umożliwia takie ściganie. Jedenaście lat temu PiS przygotował nawet specjalną nowelizację kodeksu karnego w tym zakresie.

Kto i jak wybiera dyrektora Muzeum POLIN?

Profesor Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, nie będzie miał przedłużonej umowy. Decyzja o obsadzie tego stanowiska zostanie podjęta po rozpisaniu konkursu, a wybór nowego dyrektora muszą zaakceptować trzy podmioty. Jak mówią eksperci, przeprowadzanie konkursu jest prawną możliwością, nie jest jednak obowiązkiem.

To zdjęcie z tablicą ul. Lecha Kaczyńskiego i sikającym psem to fotomontaż

Zdjęcie, na którym dalmatyńczyk załatwia się na zdjętą tablicę z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, osiągnęło zamierzony skutek - w komentarzach gratulowano psu tego "osiągnięcia" i wyśmiewano wyborców partii rządzącej. Dodatkowo autor jednego z wpisów zapewniał, że "to nie jest fotomontaż". Zapewniamy i udowadniamy, że jest.

Ponad pół miliona złotych dla youtuberów za promocję Polski

Ponad 570 tys. zł kosztował dotychczas projekt Polskiej Organizacji Turystycznej, który promuje Polskę poprzez współpracę z siedmioma youtuberami z całego świata. Gdy projekt ruszał, zachwalał go minister sportu. Na półmetku kampanii #VisitPoland sprawdzamy jej mierzalne efekty i to, w jaki sposób zostały wydane publiczne pieniądze.