Internauci na Twitterze zastanawiali się, czy prawdą jest, że wśród lektur obowiązkowych na tegorocznej maturze z języka polskiego nie ma książki żadnej polskiej pisarki czy poetki. Nie ma - bo w ogóle nie ma utworów kobiet wśród tych obowiązkowych dla maturzystów.

Obowiązkową pisemną maturę z języka polskiego pisali we wtorek 4 maja absolwenci liceów i techników. Do egzaminu przystąpiło ponad 270 tys. maturzystów. Matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa - by ją zdać, trzeba uzyskać z niej minimum 30 proc. punktów. W tym roku, oprócz języka polskiego, obowiązkowe są tylko pisemne egzaminy z języka obcego i matematyki.

Rozpoczęcie matur wywołuje dyskusje na temat zagadnień, lektur i zadań. Między innymi takie: "Czemu w lekturach ogwiazdkowanych nie ma żadnej książki napisanej przez kobiete? Ani wiersza?" - napisała użytkowniczka Twittera na koncie nazwie @leniwalewaczka. Opublikowany 3 maja tweet polubiło dotychczas ponad 1,8 tys. użytkowników,

Tweet na temat lektur obowiązkowych na maturze 2021 roku
Tweet na temat lektur obowiązkowych na maturze 2021 roku Foto: tvn24 / twitter.com/leniwalewaczka

"Wśród obowiązkowych lektur na maturze żadnej polskiej pisarki i poetki? Serio?" - dopytywał na Twitterze Michał Bilewicz, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do powyższego wpisu.

Dyrektor CKE Marcin Smolik o reżimie sanitarnym podczas egzaminów maturalnych

Utworów kobiet nie ma wśród obowiązkowych

Jak sprawdziliśmy w "Aneksie do informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego obowiązującego w roku szkolnym 2020/2021" opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, lista lektur z gwiazdką, czyli obowiązkowych na maturze z języka polskiego 2021, to osiem utworów literackich. Maturzyści muszą więc je znać. Rzeczywiście, wśród autorów tych pozycji nie ma kobiety. Są to następujące utwory:

  1. Bogurodzica
  2. Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm
  3. Adam Mickiewicz - "Dziadów" część III
  4. Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz"
  5. Bolesław Prus - "Lalka"
  6. Stanisław Wyspiański - "Wesele"
  7. Bruno Schulz - wybrane opowiadanie
  8. Witold Gombrowicz - "Ferdydurke" (w całości lub w części).

Na końcu listy tekstów dla poziomu podstawowego jest jeszcze wymienione: "wiersze wybranych poetów; inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela" - one jednak nie są już zaznaczone gwiazdką jako obowiązkowe (wśród tych utworów mogą się znaleźć więc i takie, których autorami są kobiety).

Jeśli chodzi o poziom rozszerzony z języka polskiego, to w ogólnych wymaganiach egzaminacyjnych znajdują się: "teksty określone dla poziomu podstawowego, a ponadto inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela" - czyli także tylko te osiem lektur jest obowiązkowych oraz wszystkie inne wybrane przez nauczyciela (w tym również autorstwa kobiet), ale nie są obowiązkowe.

Zapytaliśmy Centralną Komisję Egzaminacyjną, czym się kierowano przy wyborze tegorocznych lektur obowiązkowych na egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Odpowiedź CKE brzmi: "Lektury określa podstawa programowa".

Wśród autorów lektur z podstawy programowej są kobiety: Hanna Krall, Irit Amiel, Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Maria Kuncewiczowa, Zofia Nałkowska.

Mniej lektur obowiązkowych na tegorocznej maturze

Lista lektur zaznaczonych w informatorze gwiazdką, czyli tych obowiązkowych na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym, jest w tym roku krótsza niż w 2020 roku. Przed rokiem  maturzystów obowiązywała znajomość także drugiej części "Dziadów", "Zemsty" Aleksandra Fredry, wybór bajek Ignacego Krasickiego, wybrana powieść Henryka Sienkiewicza ("Quo vadis", "Krzyżacy", "Potop"). Jak widać, także w ubiegłym roku wśród autorów lektur obowiązkowych nie było kobiet.

Natomiast na liście CKE lektur podstawowych (ale nie obowiązkowych) na maturę 2020 roku były utwory napisane przez kobiety: "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, wybór wierszy Wisławy Szymborskiej i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, "Granica" Zofii Nałkowskiej.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Darek Delmanowicz / PAP

Pozostałe

"By otrzymać stypendium w Małopolsce, trzeba chodzić na religię"? Sprawdzamy

Czy w Małopolsce stypendia dla zdolnych uczniów są przeznaczone wyłącznie dla tych, którzy chodzą w szkole na religię? Taką informację podawały media, a internauci dyskutowali o tym w mediach społecznościowych. Rzeczywiście, stopień z religii liczy się teraz do średniej ocen branej pod uwagę przy przyznawaniu stypendium - ale jeśli uczeń go nie ma, nie traci szansy na wsparcie. Wyjaśniamy.

Polska węglem stoi? Wciąż także rosyjskim

Niemal trzy czwarte sprowadzonego do Polski węgla pochodziło w ubiegłym roku z Rosji. I choć wielkość importu tego surowca ogólne zmalała, udział rosyjskiego węgla od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Zapowiedzi posłów PiS, że jak dojdą do władzy, to się zmieni, na razie się nie spełniły.

"Hotel i restauracja sejmowa czynne"? Tak, ale zgodnie z obostrzeniami

"Jedni jadają na stołówce, a inni na chodniku"; "równi i równiejsi" - komentują internauci krążący na Facebooku post informujący, że hotel i restauracja sejmowa są czynne. Oburza ich, że inne hotele i restauracje muszą przestrzegać obostrzeń epidemicznych. Jak sprawdziliśmy, te sejmowe też przestrzegają.