Księża w pociągu odprawiający mszę świętą. Te rzekomo aktualne zdjęcia wzbudziły oburzenie wielu internautów. Czy słusznie? Jak ustaliliśmy, to zdjęcia ze specjalnego pociągu sprzed czterech lat.

Sieć zalała fala krytycznych komentarzy pod adresem księży i Kościoła. "Chyba śnię. Co się dzieje? Przeżyłam sporo lat i takiego cyrku nie widziałam. Wrr. Księża i ich zachowanie odpycha ludzi od kościoła.". "Może niedługo będą spowiadać w domach...? Jaki wstyd.", "Nie wierzę, że to prawda, to jakiś kosmiczny absurd. Może jakiś film kręcili?" - pisali internauci.

Jaki był powód? W sieci pojawiły się zdjęcia, na których grupa księży modli się i odprawia mszę. Na jednym z nich ksiądz udziela komunii. To wszystko w nietypowym miejscu - w jadącym pociągu.

Na popularnej facebookowej stronie "W prostych słowach o złej zmianie" ktoś napisał, że to zdjęcia "z dzisiaj rano", czyli z 1 grudnia. Wpis udostępniło ponad pół tysiąca osób. Skomentowało ponad trzysta.

Zdjęcia pojawiły się również na stronie "Pierwszy w Polsce pozew przeciwko Kościołowi Katolickiemu za pedofilię". Zostały okraszone komentarzem: "PKP. KATOliccy szamani wchodzą do przedziałów pytają, czy chcesz skorzystać z ich usług. Warsu nie ma bo został przerobiony na kaplicę. Co to ku.....a jest?" Na wpis zareagowało 976 osób. Półtora tysiąca udostępniło go dalej.

Kontekst

Internauci byli przekonani, że są to zdjęcia autentyczne i aktualne. Zareagowali tak żywo, ponieważ dwa dni wcześniej pojawiła się inna informacja o tym, że w pociągach Kolei Małopolskich będą spowiadać księża. Pisaliśmy o tym na Konkret24. Zatem w krótkim odstępie czasu internauci zostali poinformowani o tym, że księża będą spowiadać w pociągach i że już odprawiają w nich msze.

Udało nam się sprawdzić, co zdjęcia przedstawiają i kiedy dokładnie zostały zrobione.

Tabliczka i książeczka

Zdjęć jest pięć. Na jednym z nich można zauważyć w prawym dolnym rogu fragment tabliczki umieszczonej na oknie pociągu. Widać, że zdjęcie jest wykonane w wagonie nr 903, a pociąg ma oznaczenie E-13 i porusza się na trasie Rzym Ostiene-Katowice-Warszawa.

Z kolei na innym zdjęciu widać modlącego się kapłana, który trzyma w ręku małą książeczkę - "Oremus". To ukazujący się od 1995 roku miesięcznik zawierający teksty liturgii mszy świętej na każdy dzień. Można zatem wywnioskować, że kapłan trzyma w ręku aktualne wówczas wydanie miesięcznika, skoro odprawia mszę. Po powiększeniu tego zdjęcia, sprawdziliśmy na stronie wydawnictwa jak wyglądały archiwalne numery miesięcznika. Znaleźliśmy ten z fotografii. Został wydany w kwietniu 2014 roku.

Odwrócone wyszukiwanie obrazem Google pokazało, że zdjęcia na pewno nie są aktualne, ponieważ pojawiły się już dwa lata temu w sieci na jednym z blogów.

Połączyliśmy datę oraz trasę i ustaliliśmy, że musi chodzić o jeden ze specjalnych pociągów wynajętych od PKP Intercity, które wtedy wiozły pielgrzymów i osoby duchowne na uroczystości kanonizacji papieża Jana Pawła II. Znaleźliśmy archiwalne doniesienia mediów o takich składach. Były tam informacje, że w pociągach będą księża, że w czasie podróży będzie czas na modlitwę i że będą przejeżdżać przez Katowice.

Korzystając ze strony web.archive.org, która zapisuje archiwalną postać internetowych stron, natrafiliśmy na umieszczoną 20 kwietnia 2014 roku informację o pięciu specjalnych pociągach, które wyruszą do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II z trzech polskich miast: z Bydgoszczy, Krakowa i Warszawy. Dwa z nich miały przejeżdżać przez Katowice, o czym mówiła tabliczka uwieczniona na jednym ze zdjęć. "Pociągi z stacji początkowej wyjadą 25 kwietnia 2014" - głosiła informacja.

Jest oficjalne potwierdzenie

Zwróciliśmy się do spółki PKP Intercity. Jej rzeczniczka Agnieszka Serbeńska była już pytana przez inne media o te zdjęcia, ale nie potrafiła dokładnie wskazać, co przedstawiają. - To  nie są nasze fotografie, nie jesteśmy w stanie ustalić, kiedy i w którym pociągu zostały wykonane. Komercyjnie wynajmowaliśmy pociągi na pielgrzymki, to może być z tym związane. Było jeszcze wydarzenie związane ze Światowymi Dniami Młodzieży, gdzie też kursowały pociągi temu dedykowane - mówiła.

Jednak gdy przedstawiliśmy jej nasze ustalenia, udało się jej je potwierdzić. - Zdjęcie pochodzi z pociągu relacji Warszawa – Katowice – Rzym – Warszawa kursującego w dniach 25/26/27.04.2014 – 27/28/29.04.2014 na uroczystości kanonizacji Jana Pawła II - przekazała Serbeńska.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe

Święta w "Polsce PiS"? Nie, to Hiszpania

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie z nabożeństwa w katolickiej kaplicy. Jego uczestnicy byli ubrani w białe, spiczaste kaptury, które dużej części komentujących kojarzyły się z Ku Klux Klanem. Opis dołączony do fotografii sugerował, że została ona wykonana w Polsce. To nieprawda.

Pięć kroków do przyjęcia euro. Ile zrobiła już Polska?

Poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział w studiu radiowym, że Polska nie spełnia dwóch kryteriów konwergencji gospodarczej, które są niezbędne do przyjęcia w Polsce waluty euro. Potwierdza to raport Komisji Europejskiej, na który powołał się poseł.

Plusy dodatnie, plusy ujemne. Jak i za ile rząd PiS realizuje swoje programy społeczne

Rząd przed świętami Wielkiej Nocy przyjął, zgodnie z zapowiedziami, projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie. Tydzień wcześniej Sejm uchwalił, także zapowiadaną przez PiS, ustawę o jednorazowym świadczeniu emerytalno-rentowym, nazwanym Emerytura+. Ile pieniędzy zostanie w tym roku przeznaczonych na programy "z plusem"? Sprawdzamy.

Spór o gdańskie obchody. Wojewoda udostępnia wnioski Solidarności

Wojewoda pomorski wydał zgodę Solidarności na rezerwację dla niej gdańskiego placu przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w wyznaczone dni, w tym 4 czerwca. Konkret24 zapoznał się z treścią dokumentów, jakie w tej sprawie trafiły do urzędników. Pierwszy - zaledwie trzy dni po deklaracji Aleksandry Dulkiewicz o organizacji tam obchodów. Wszystkie bardzo ogólne.

Co dla maturzystów może oznaczać niezebranie się rady pedagogicznej?

Część szkół, w których nauczyciele strajkują, zagrożona jest tym, że nie odbędą się w nich rady pedagogiczne, klasyfikujące uczniów. W takiej sytuacji dla maturzystów będzie to oznaczało, że nie zostaną dopuszczeni do matur, które rozpoczną się na początku maja. Eksperci wskazują, że nie oznacza to równocześnie konieczności powtarzania roku, ale może też nie dać możliwości podejścia do egzaminów w czerwcu. Wobec braku odpowiednich przepisów, szansą na rozwiązanie mogą być zmiany legislacyjne.

Czy czeka nas wielkanocna drożyzna? Tak - według PO, nie - według GUS

Platforma Obywatelska zamieściła na Facebooku tabelę z cenami podstawowych produktów żywnościowych. Wynika z niej, że przed świętami trzeba liczyć się z poważnymi podwyżkami. Oficjalne źródła, takie jak GUS, podają jednak informacje o znacznie mniejszych wzrostach cen.

Utknąłeś na przejeździe? Wjedź w szlaban! Naprawy pokryje ubezpieczenie

Po niedawnym śmiertelnym wypadku na przejeździe kolejowym, dużą popularność w sieci zdobyła grafika instruująca, aby w przypadku utknięcia między rogatkami szlabanu staranować je własnym samochodem. Potwierdzamy, że wszystko, co na niej napisano, także o pokryciu naprawy z ubezpieczenia, to prawda.