Wzburzyły sieć, a co pokazują? Cała prawda o zdjęciach z mszy w pociągu
Księża w pociągu odprawiający mszę świętą. Te rzekomo aktualne zdjęcia wzbudziły oburzenie wielu internautów. Czy słusznie? Jak ustaliliśmy, to zdjęcia ze specjalnego pociągu sprzed czterech lat.

Sieć zalała fala krytycznych komentarzy pod adresem księży i Kościoła. "Chyba śnię. Co się dzieje? Przeżyłam sporo lat i takiego cyrku nie widziałam. Wrr. Księża i ich zachowanie odpycha ludzi od kościoła.". "Może niedługo będą spowiadać w domach...? Jaki wstyd.", "Nie wierzę, że to prawda, to jakiś kosmiczny absurd. Może jakiś film kręcili?" - pisali internauci.

Jaki był powód? W sieci pojawiły się zdjęcia, na których grupa księży modli się i odprawia mszę. Na jednym z nich ksiądz udziela komunii. To wszystko w nietypowym miejscu - w jadącym pociągu.

Na popularnej facebookowej stronie "W prostych słowach o złej zmianie" ktoś napisał, że to zdjęcia "z dzisiaj rano", czyli z 1 grudnia. Wpis udostępniło ponad pół tysiąca osób. Skomentowało ponad trzysta.

Zdjęcia pojawiły się również na stronie "Pierwszy w Polsce pozew przeciwko Kościołowi Katolickiemu za pedofilię". Zostały okraszone komentarzem: "PKP. KATOliccy szamani wchodzą do przedziałów pytają, czy chcesz skorzystać z ich usług. Warsu nie ma bo został przerobiony na kaplicę. Co to ku.....a jest?" Na wpis zareagowało 976 osób. Półtora tysiąca udostępniło go dalej.

Kontekst

Internauci byli przekonani, że są to zdjęcia autentyczne i aktualne. Zareagowali tak żywo, ponieważ dwa dni wcześniej pojawiła się inna informacja o tym, że w pociągach Kolei Małopolskich będą spowiadać księża. Pisaliśmy o tym na Konkret24. Zatem w krótkim odstępie czasu internauci zostali poinformowani o tym, że księża będą spowiadać w pociągach i że już odprawiają w nich msze.

Udało nam się sprawdzić, co zdjęcia przedstawiają i kiedy dokładnie zostały zrobione.

Tabliczka i książeczka

Zdjęć jest pięć. Na jednym z nich można zauważyć w prawym dolnym rogu fragment tabliczki umieszczonej na oknie pociągu. Widać, że zdjęcie jest wykonane w wagonie nr 903, a pociąg ma oznaczenie E-13 i porusza się na trasie Rzym Ostiene-Katowice-Warszawa.

Z kolei na innym zdjęciu widać modlącego się kapłana, który trzyma w ręku małą książeczkę - "Oremus". To ukazujący się od 1995 roku miesięcznik zawierający teksty liturgii mszy świętej na każdy dzień. Można zatem wywnioskować, że kapłan trzyma w ręku aktualne wówczas wydanie miesięcznika, skoro odprawia mszę. Po powiększeniu tego zdjęcia, sprawdziliśmy na stronie wydawnictwa jak wyglądały archiwalne numery miesięcznika. Znaleźliśmy ten z fotografii. Został wydany w kwietniu 2014 roku.

Odwrócone wyszukiwanie obrazem Google pokazało, że zdjęcia na pewno nie są aktualne, ponieważ pojawiły się już dwa lata temu w sieci na jednym z blogów.

Połączyliśmy datę oraz trasę i ustaliliśmy, że musi chodzić o jeden ze specjalnych pociągów wynajętych od PKP Intercity, które wtedy wiozły pielgrzymów i osoby duchowne na uroczystości kanonizacji papieża Jana Pawła II. Znaleźliśmy archiwalne doniesienia mediów o takich składach. Były tam informacje, że w pociągach będą księża, że w czasie podróży będzie czas na modlitwę i że będą przejeżdżać przez Katowice.

Korzystając ze strony web.archive.org, która zapisuje archiwalną postać internetowych stron, natrafiliśmy na umieszczoną 20 kwietnia 2014 roku informację o pięciu specjalnych pociągach, które wyruszą do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II z trzech polskich miast: z Bydgoszczy, Krakowa i Warszawy. Dwa z nich miały przejeżdżać przez Katowice, o czym mówiła tabliczka uwieczniona na jednym ze zdjęć. "Pociągi z stacji początkowej wyjadą 25 kwietnia 2014" - głosiła informacja.

Jest oficjalne potwierdzenie

Zwróciliśmy się do spółki PKP Intercity. Jej rzeczniczka Agnieszka Serbeńska była już pytana przez inne media o te zdjęcia, ale nie potrafiła dokładnie wskazać, co przedstawiają. - To  nie są nasze fotografie, nie jesteśmy w stanie ustalić, kiedy i w którym pociągu zostały wykonane. Komercyjnie wynajmowaliśmy pociągi na pielgrzymki, to może być z tym związane. Było jeszcze wydarzenie związane ze Światowymi Dniami Młodzieży, gdzie też kursowały pociągi temu dedykowane - mówiła.

Jednak gdy przedstawiliśmy jej nasze ustalenia, udało się jej je potwierdzić. - Zdjęcie pochodzi z pociągu relacji Warszawa – Katowice – Rzym – Warszawa kursującego w dniach 25/26/27.04.2014 – 27/28/29.04.2014 na uroczystości kanonizacji Jana Pawła II - przekazała Serbeńska.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie ilustracyjne