Polska

Polska

Mowa nienawiści oczami prokuratorów i rzecznika praw obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar krytykuje postępowanie prokuratury w sprawach dotyczących mowy nienawiści i zapowiada wystąpienie do Prokuratora Generalnego z listą spraw tej kategorii, umorzonych przez prokuratury w całym kraju. Konkret24 poznał niektóre z nich.

Owsiak nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla?

Polski internet i niektóre media we wtorkowy wieczór rozgrzała informacja o nominacji dla Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla. Póki co zostało wysłane zgłoszenie dotyczące współtwórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a do kandydatury do nagrody długa jeszcze droga.

Niezaczytani. O Polakach, książkach i alfabetyzmie

Reżyser teatralny Krzysztof Warlikowski w przemówieniu z okazji przyznania Europejskiej Nagrody Książkowej, której jury był przewodniczącym, wskazał na istniejące jego zdaniem powiązanie między nacjonalizacją życia politycznego a zanikaniem umiejętności czytania i spadkiem czytelnictwa. Jednak dane dotyczące Polski, którymi się posłużył dla zilustrowania owego zjawiska, były nieaktualne. Te zaktualizowane tylko w części zmieniły się na korzyść Polaków.

Jedna interpelacja przez prawie osiem lat

Martyna Wojciechowska, dziś dyrektor w NBP, przez siedem i pół roku była radną województwa mazowieckiego. Złożyła jedną interpelację, wspólnie z innymi radnymi. Na sesji głos zabrała tylko raz - podczas zaprzysiężenia.

RODO a dyrektorskie pensje w NBP

W środę szef Narodowego Banku Polskiego stwierdził, że RODO nie pozwala mu na ujawnienie wysokości pensji dyrektorek departamentów. Niemal wszyscy eksperci, z którymi rozmawiał Konkret24, uważają, że RODO nie ma tutaj zastosowania.

Czy premier ma "wyroki za kłamstwo"?

Miesiące po kampanii samorządowej premierowi przypomina się niekorzystne rozstrzygnięcia sądu w sprawie jego wypowiedzi z tego okresu. Jednak często posługuje się przy tym określeniami nie odpowiadającymi faktom. Mateusz Morawiecki nie został "za kłamstwo skazany". W rzeczywistości nakazano mu sprostować nieprawdziwe wypowiedzi. I nie wyrokami, a postanowieniami.

Na Maderę za państwowe pieniądze?

Nadleśnictwo Ełk postanowiło zorganizować dla swoich pracowników wycieczkę na Maderę. Sprawa wywołała kontrowersje i falę krytycznych komentarzy w mediach społecznościowych. Działania nadleśnictwa są jednak zgodne z obowiązującym prawem.

8,4 mln złotych na "Sprawiedliwe Sądy", pół miliona na pensje zarządu. Znamy finanse PFN

W 2017 roku Polska Fundacja Narodowa niemal połowę swoich wydatków przeznaczyła na kampanię "Sprawiedliwe Sądy". Ponad trzy razy więcej niż na stypendia dla młodych sportowców. Śpiewnik z pieśniami żołnierskimi i legionowymi kosztował 370 tys zł, a pensje czterech osób z zarządu fundacji wyniosły prawie pół miliona złotych. Konkret24 jako pierwszy analizuje sprawozdania PFN.

Kto jest "za węglem", a kto "przeciw"? Sprawdzamy polityczne deklaracje

Które partie i organizacje polityczne popierają ideę "odejścia od węgla", a które są jej przeciwne? O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli najważniejszych polskich ugrupowań. Poza PiS i partią Wolność, wszystkie partie, które udzieliły odpowiedzi, opowiedziały się za stopniowym odchodzeniem od energetyki opartej na spalaniu węgla.

Przelewy, kłamstwa i Wisła Kraków

Jeden z najbardziej utytułowanych zespołów piłkarskich w Polsce wciąż jest niepewny jutra. Kibice Wisły Kraków w ogromnym napięciu czekają na 12-milionowy przelew, który ma uratować ich klub. W sieci pojawiły się fałszywe informacje, że dotarł w piątek.

Mnożnik, kwota bazowa – tajne zarobki prezesa NBP

Podstawowe wynagrodzenie prezesa NBP jest ponad dwukrotnie wyższe od średniej zarobków pracowników banku centralnego – wynika z dokumentów, jakie przeanalizował Konkret24. W 2017 r. wzrosła kwota, jaką NBP przeznacza na wynagrodzenia, przy niewielkim spadku zatrudnienia.

Ceny prądu - kto się myli?

O 50 procent dla gospodarstw domowych podniosły się ceny energii za rządów PO-PSL w latach 2008-2012 - stwierdził w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jednak takiego wzrostu nie potwierdzają ani oficjalne dane Eurostatu ani Głównego Urzędu Statystycznego.

Dramatyczny apel o krew dla dziewczynki. Prawdziwy? Częściowo

W sieci oraz poprzez SMS-y pojawia się w rożnych formach apel o oddawanie krwi dla chorego na białaczkę dziecka. Wiadomość jest podpisana imieniem i nazwiskiem kobiety oraz numerem telefonu. To historia sprzed czterech lat. Niemal nic w niej nie jest prawdziwe, prócz dziewięciolatki rzeczywiście wówczas potrzebującej pomocy.

Słowo przeciwko słowu. Kto zmieniał nazwy warszawskich ulic?

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek oskarżyła PO o hipokryzję w sprawie tragedii w kopalni "Wujek", prezes Związku Górnośląskiego zarzucił jej manipulację, a następnie sam został o nią posądzony przez innego użytkownika Twittera. Z analizy ostatnich wyroków i decyzji dotyczących dekomunizacji warszawskich ulic wynika, że każdy z uczestników tego internetowego sporu miał trochę racji.

Polska religijność - mocno deklarowana wiara, mniej widoczna praktyka

Prawie połowa Polaków deklarujących się jako osoby wierzące, chodzi do kościoła przynajmniej raz w tygodniu. Ponad jedna czwarta robi to jednak tylko z okazji świąt. Choć za osoby wierzące uważa się zdecydowana większość Polaków - ponad 80 proc. - to udział w praktykach religijnych tak mocnego poziomu wiary nie potwierdza.

Wigilia wolna jednak nie dla wszystkich

Tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy w całej administracji państwowej – poinformował 18 grudnia na antenie radia RMF szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. "Uprawnienie do ogłoszenia takiego dnia wolnego ma szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" – powiedział minister. Rzeczywiście, tyle tylko, że jego decyzja oznacza, że wolne tego dnia będą mieli pracownicy administracji rządowej.

Największe podwyżki od 2012 r. Jedne z najniższych pensji w Unii

Są po raz pierwszy od 2012 r. znaczne podwyżki – tak o wzroście wynagrodzeń nauczycieli mówiła w ubiegłym tygodniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Rzeczywiście, od 2012 r. to najwyższe podwyżki. W latach wcześniejszych bywały jednak dużo wyższe. Zarobki polskich nauczycieli stanowią około połowę średnich zarobków nauczycieli z innych krajów Unii i OECD.

Sejmikowy remis ze wskazaniem

Na skutek powyborczych, politycznych układanek, PiS i PO rządzą w takiej samej liczbie sejmików wojewódzkich. Porównując wyniki z poprzednimi wyborami samorządowymi, Platforma Obywatelska oddała Prawu i Sprawiedliwości władzę w siedmiu województwach.

Święta niewiele droższe

Tuż przed Bożym Narodzeniem przyglądamy się aktualnym cenom produktów żywnościowych. Za świąteczny koszyk zapłacimy niewiele więcej niż w ubiegłym roku. Według szacunków, podwyżki wyniosą ok. 1,5 proc.

Wypadki VIP-ów. Ile za PO, ile za PiS?

W 2017 r. gwałtownie wzrosła liczba wypadków pojazdów BOR/SOP. Nie osiągnęła rekordowego poziomu z okresu rządów Platformy Obywatelskiej, ale zdaniem ekspertów, jest powodem do niepokoju. Zwłaszcza, że liczba wypadków, gdy w samochodzie był VIP, w ciągu trzech lat rządów PiS co najmniej zbliżyła się do tej z dwóch kadencji PO. Raport Konkretu24.

Czy była w Polsce weryfikacja sędziów? Sprawdzamy słowa premiera

"W Polsce po upadku komunizmu 100 proc. sędziów pozostało w sądownictwie i w związku z tym nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w latach 80-tych" – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro". Konkret24 sprawdził, że słowa te nie mają pokrycia w publicznie znanych faktach.