Agata Duda wśród dzieci w szkole bez maseczki? To stare zdjęcie


Zdjęcie Agaty Dudy zrobione podczas jej wizyty w szkole mniejszości żydowskiej, na którym ani ona, ani dzieci nie mają maseczek, oburzyło internatów. Komentarz do fotografii informuje, że było to w marcu tego roku. Nie jest to prawda.

Internautka zamieściła na Facebooku 31 marca zdjęcie z wizyty małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy w szkole mniejszości żydowskiej w Warszawie. Według opisu fotografia pochodzi z 8 marca tego roku, a nikt: ani pierwsza dama, ani dzieci nie mają maseczek. Nikt też nie przestrzega dystansu społecznego.

Tymczasem 8 marca stwierdzono ponad 6 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 32 zgony. Internauci komentowali fotografię, wyrażając często oburzenie. W ciągu trzech dni post ten udostępniło ponad 7 tys. użytkowników.

fałsz

Archiwalne zdjęcie Agaty Dudy z wprowadzającym w błąd opisem
Zdjęcie Agaty Dudy mające rzekomo pochodzić z marca 2021 rokuArchiwalne zdjęcie Agaty Dudy z wprowadzającym w błąd opisemfacebook

"Co wolno Wojewodzie..."

Fotografia przedstawia scenę, gdy małżonka prezydenta zapala świece podczas wizyty w szkole mniejszości żydowskiej. Komentarz do zdjęcia brzmiał: "8 marca 2021. Pierwsza Damesa wizytuje szkołę Lauder Morasha School w Warszawie. No proszę, jedne szkoły działają jakby się nic nie stało - bez szmat na twarzy, bez dystansu, pełen luzik i spontanik, a większość w ogóle nie działa" (pisownia wszystkich postów oryginalna).

Internauci, którzy udostępnili post, komentowali: "A co z naszymi dziećmi"; "Co wolno Wojewodzie ...". Jeden oburzał się: "Polskie dwa swiaty -jedni (tzw wybrańcy - jak mówił Kaczyński PANY, LEPSZY SORT) mogą... A reszta.... Za mordy... Zastraszyć, spacyfikowac... Zamknąć...".

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą składają wizytę w Watykanie. Materiał archiwalny
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą składają wizytę w Watykanie. Materiał archiwalnytvn24

Wizyta w szkole - tak, ale w 2016 roku

W rzeczywistości fotografia z Agatą Kornhauser-Dudą powstała nie w 2021 roku, tylko blisko pięć lat wcześniej. Małżonka prezydenta odwiedziła Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie 26 lutego 2016 roku.

Jak ustalić, gdzie fotografię opublikowano po raz pierwszy? Można spróbować poprzez wyszukiwarki obrazów w Google, Yandeksie czy TinEye. Nam udało się to zrobić prościej. W Google wpisaliśmy frazy: "Agata Duda" "Lauder Morasha School". Fotografię zobaczyliśmy już w pierwszym wyniku wyszukiwania w sekcji Grafika.

prawda

Wyniki wyszukiwania w Google
Wyniki wyszukiwania w GoogleWyniki wyszukiwania w GoogleGoogle

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Fundacji Ronalda Laudera. Wpis na stronie fundacji potwierdza, że fotografię wykonano 26 lutego 2016 roku. Artykuł opublikowano 8 marca 2016 roku, lecz na stronie widać tę datę bez roku. Prawdopodobnie zmyliło to autora fake newsa zamieszczonego na Facebooku.

Na stronie Kancelarii Prezydenta RP jest relacja z wizyty Agaty Dudy w Zespole Szkół Lauder-Morasha. "Małżonka Prezydenta RP w obecności uczniów i nauczycieli oraz dyrektora naczelnego Zespołu Szkół Lauder-Morasha rabina Macieja Pawlaka zapaliła szabatowe świece i wysłuchała piosenek wykonanych przez młodzież: Lecha dodi, Szalom alejchem i Hine ma tov" - czytamy w notce na stronie prezydent.pl.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Radek Pietruszka/PAP/Facebook

Pozostałe wiadomości