FAŁSZ

Hasło "Wściekłe k****" na protestach Strajku Kobiet? To przerobione zdjęcie


"Nie wierzę własnym oczom... co ludzie z siebie robią!"; "Cała prawda o proteście" - tak internauci komentowali rozpowszechniane w mediach społecznościowych zdjęcie protestujących kobiet, które niosą transparent z wulgarnym hasłem. Jednak to stara fotografia, w dodatku przerobiona.

Protesty kobiet, które rozpoczęły się po ogłoszeniu 22 października wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych, spowodowały, że do mediów społecznościowych wraca przerobione zdjęcie z innej demonstracji zorganizowanej przez kobiety. Na sfałszowanej fotografii protestujące kobiety niosą transparent z napisem "Wściekłe k****".

"Zgadzam się z autorem tego zdjęcia w 100%" - napisał 3 listopada jeden z użytkowników Facebooka, zamieszczając przerobioną fotografię. "Nie wierzę własnym oczom ....co ludzie z siebie robią!" - komentowała wpis jedna z internautek.

Wpis na Facebooku z przerobionym zdjęciemfacebook

Zdjęcie cieszyło się szczególną popularnością 26 października, gdy opublikowano je m.in. na Twitterze. "Panowie, jeśli korzystacie, to płaćcie bo potem o..." - skomentowała autorka posta.

Przerobione zdjęcie opublikowane na Twitterze
Przerobione zdjęcie opublikowane na TwitterzePrzerobione zdjęcie opublikowane na TwitterzeTwitter

Wpis polubiono już blisko 350 razy. Ponad 100 użytkowników podało go dalej. "Cała prawda o proteście"; "Pięknie się określają" - można przeczytać w komentarzach.

Niektórzy internauci mieli jednak wątpliwości, czy zdjęcie jest prawdziwe: "To fejk czy real"? - pytał jeden z nich.

MEN chce wiedzieć, czy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach
MEN chce wiedzieć, czy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestachFakty TVN

Fejk powstał w 2017 roku

Napis na banerze niesionym przez bohaterki zdjęcia jest przerobiony. Naprawdę było na nim hasło "Wściekłe Polki". Fotografia powstała 3 października 2017 roku podczas manifestacji zorganizowanej w pierwszą rocznicę Czarnego Protestu. Autorem zdjęcia jest fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej Paweł Supernak. Można je znaleźć w archiwum agencji.

prawda

Przerobiona wersja zdjęcia pojawiła się w sieci niedługo później. Można ją znaleźć np. na profilu Krzysztofa Wyszkowskiego, członka kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, byłego opozycjonisty z czasów PRL.

Przerobione zdjęcie opublikował na Twitterze Krzysztof Wyszkowski
Przerobione zdjęcie opublikował na Twitterze Krzysztof WyszkowskiPrzerobione zdjęcie opublikował na Twitterze Krzysztof WyszkowskiTwitter

O przeróbce, która z powrotem zaczęła krążyć w internecie podczas tegorocznych protestów kobiet, informował już też serwis fact-checkingowy Demagog.org.pl.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak/Twitter

Pozostałe wiadomości