FAŁSZ

Nowy, krwawy wystrój szpitala dziecięcego w Łodzi? Wyjaśniamy

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski; współpraca: Bartosz Chyż,
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24
Cieszyn. Szpital Śląski zawiesi działalność pediatrii na trzy miesiące
Cieszyn. Szpital Śląski zawiesi działalność pediatrii na trzy miesiąceTVN24
wideo 2/4
TVN24Cieszyn. Szpital Śląski zawiesi działalność pediatrii na trzy miesiące

Internauta przekonuje, że zdjęcie nietypowo pomalowanej podłogi wykonano w łódzkim szpitalu dziecięcym. Sprawdziliśmy, czy to prawda.

Ponad 140 tys. wyświetleń i 6 tys. polubień ma na Twitterze zdjęcie wykonane w pomieszczeniu przypominającym korytarz w szpitalu lub przychodni. Na jasnej podłodze wymalowano czerwone, nieregularne pasy, które prowadzą do innego pomieszczenia, prawdopodobnie do sali szpitalnej. Internauta, który opublikował fotografię 28 grudnia 2022 roku, skomentował: "Z Wykopu: 'Nowy wystrój szpitala dziecięcego w Łodzi chyba nie został do końca przemyślany xD'". Rzeczywiście - czerwone linie mogą przypominać rozlaną krew.

Zgodnie z opisem posta, fotografia miała powstać w jednym z łódzkich szpitali.Twitter

Post ze zdjęciem faktycznie zamieszczono na Wykopie 28 grudnia, gdzie zyskał co najmniej 1800 plusów. Teraz jednak nie jest już dostępny. Fotografii towarzyszył ten sam opis, sugerujący, że powstała w Łodzi. To nieprawda.

Mem, który od lat krąży w sieci

Sprawdzanie zaczęliśmy od próby potwierdzenia informacji, że zdjęcie rzeczywiście pochodzi z Łodzi. Poszukiwania w internecie nie przyniosły rezultatów. Sprawdziliśmy w łódzkich szpitalach. "Zdjęcie nie powstało w naszym ośrodku pediatrycznym" - zaprzeczyła Julia Ścigała z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. O tym, że fotografii nie zrobiono w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, zapewniał jego rzecznik Adam Czerwiński.

Zdjęcie nietypowego malowania podłogi krąży w internecie od lat - zarówno w Polsce, jak i w amerykańskich serwisach. Pojawia się najczęściej w mediach społecznościowych, ale chętnie wykorzystują je również twórcy serwisów z memami. Internauci komentują zwykle fotografię jako przykład nietrafionego projektu i nieudanego doboru kolorów.

Fotografia od kilku lat krąży w różnych serwisach i mediach społecznościowych Demotywatory.pl, Pausecafein.fr, Curioctopus.de, Reddit.com, Twitter.com

Jeden z najwcześniejszych postów wykorzystujących fotografię, który udało nam się odnaleźć, opublikowano 18 stycznia 2019 roku na blogu w serwisie Tumblr.com. "Nasz lokalny szpital dla dzieci przeszedł niedawno remont. Nie jestem do końca pewna czy to przemyśleli" - brzmiał opis dołączony do fotografii. Większości użytkowników czerwony kolor kojarzył się z krwią i uznawali, że nie jest to najlepszy wybór kolorystyki w tym właśnie miejscu. Jednak znaleźli się też tacy, którzy bronili użycia czerwieni. Jeden z nich stwierdził, że "kolor czerwony ma więcej pozytywnych niż negatywnych skojarzeń". Do swojego wpisu dołączył grafikę pokazującą dziesięć pozytywnych skojarzeń z czerwienią, np. przywództwo, energię, miłość czy determinację; negatywnych znaczeń było siedem - np. złość, wojna czy przemoc. Inny użytkownik wsparł go i podlinkował artykuł o teorii kolorów na stronie Interaction-design.org. Odwołał się także do książki "The Designer’s Dictionary of Color" ("Słownik kolorów projektanta") Seana Adamsa. Według serwisu Knowyourmeme.com to jeszcze bardziej podkręciło dyskusję wokół wspomnianego postu z Tumblr. Stało się też inspiracją do powstania całej serii memów, które wyśmiewajły argumenty internautów broniących nietypowej kolorystyki szpitalnej podłogi.

To nie Łódź, to Ixelles na przedmieściach Brukseli

Zdjęcie krąży w internecie w różnych wersjach - również w szerszym kadrze. Na jednej z fotografii znaleźliśmy cały plakat widoczny w tle. Widoczny na nim napis jest niewyraźny, ale to prawdopodobnie hasła w języku francuskim i niderlandzkim: "Proche du patient" oraz "Dicht bij de patiënt" (tłum. pol. "blisko pacjenta").

Korzystając z tych wskazówek, odnaleźliśmy podobne zdjęcie opublikowane na Twitterze 19 listopada 2018 roku przez belgijskiego komentatora politycznego Michela Henriona. "Nowe malowanie podłogi w szpitalu w Ixelles. 'Na salę operacyjną? Podążaj za śladami krwi...'" - skomentował Henrion. Dodał, że autentyczność zdjęcia potwierdził jeden z użytkowników Facebooka. Ixelles to gmina leżąca na przedmieściach stolicy Belgii - Brukseli.

"Na salę operacyjną? Podążaj za śladami krwi..." - belgijski dziennikarz opublikował podobne zdjęcie w 2018 rokuTwitter

Zdjęcie powstało w tym samym miejscu, co zdradza układ malowania i rozkład sprzętów widocznych w korytarzu. Poprosiliśmy szpital w Ixelles i władze gminy o dodatkowe potwierdzenie autentyczności fotografii. Czekamy na odpowiedź.

Aktualizacja - 6 stycznia

6 stycznia na naszą wiadomość odpowiedział Yves Rouyet, który 19 listopada 2018 roku opublikował na Facebooku zdjęcie, o którym pisał Michel Henrion. Rouyet potwierdził, że jest autorem fotografii i że widać na niej korytarz szpitala w Ixelles. Korytarz już tak nie wygląda, wystrój został zmieniony. Yves Rouyet przesłał nam aktualne zdjęcie tego miejsca.

Zmieniony wystrój szpitalnego korytarza. Zdjęcie z 6 stycznia 2023 rokuYves Rouyet

Aktualizacja - 10 stycznia

10 stycznia autentyczność fotografii potwierdziła przedstawicielka szpitala w Ixelles. "Tak, chodzi o szpital w Ixelles, ale to [wzór na podłodze] już nie istnieje. Tak pomalowana podłoga funkcjonowała tylko przez kilka tygodni w 2019 roku" - przekazała Clarisse Got z Hôpitaux Iris Sud.

Autor:Krzysztof Jabłonowski; współpraca: Bartosz Chyż, Michał Istel

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości