"Taka reklama w centrum Warszawy?" Nie, sieć fast foodów jej nie zrobiła

"Taka reklama w centrum Warszawy?" Nie, sieć fast foodów nie zatrudnia inwestorów kryptowalut Artur Bogacki/Shutterstock.com

W mediach społecznościowych znowu popularne stało się zdjęcie rzekomej reklamy McDonald's z ofertą pracy dla osób inwestujących w kryptowaluty. Dlaczego ten kadr akurat teraz wrócił do obiegu? Sytuacja na giełdach kryptowalut sporo wyjaśnia.

Wielkoformatowa reklama zajmuje większość kadru. U góry reklamy widać charakterystyczne logo, żółte łuki w kształcie litery "M". Poniżej jest hasło w języku angielskim, które w wolnym tłumaczeniu można przetłumabczyć: "Hej ziomki od kryptowalut, zatrudniamy!" (ang.: Hey Crypto Bro's We Are Hiring!'; przy czym jest błąd - apostrof w słowie "Bro's"). Na dole widnieje adres strony internetowej: careers.mcdonalds.com. Przed nośnikiem z tą reklamą na zdjęciu widać charakterystyczny budynek z ząbkowanym dachem, czyli warszawską Rotundę u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Rozmazany żółto-czerwony autobus to jakby dodatkowe potwierdzenie, że zdjęcie zrobiono w stolicy. Post z tym zdjęciem opublikowano na Twitterze 13 maja i szybko stał się popularny - do 17 maja polubiło go ponad 180 tys. użytkowników, a 17 tys. podało dalej.

Fotografię rozpowszechniali też polscy użytkownicy Twittera, komentując: "przelomowa oferta 3 czy 6 miesiecy"; "Naprawdę? Taka reklama była w centrum Warszawy? Wow, dalej w szoku jestem jak dorosłą firmą jest McDonald's Polska"; "It’s the przełomowa oferta for me" (pisownia tweetów oryginalna).

fałsz

Popularny wpis z przerobionym zdjęciem był udostępniany również przez polskich użytkowników Twitteratvn24 | Twitter.com

Nie po raz pierwszy powyższe zdjęcie pojawiło się na Twitterze. Użytkownicy publikowali je w listopadzie i grudniu 2021 roku, a w styczniu tego roku trafiło na forum Reddit.

Przerobione zdjęcie sprzed 13 lat

Redakcja fact-checkingowa Snopes zweryfikowała fotografię na początku roku, ustalając, że jest przeróbką. Sprawdziła, że sieć McDonald's nie prowadziła wtedy w swoich oficjalnych kanałach kampanii rekrutacyjnych do osób inwestujących w kryptowaluty. Wprawdzie krążące w sieci zdjęcie jest ewidentnym fotomontażem - co wyjaśniamy poniżej - zapytaliśmy jednak firmę McDonald's, czy kiedykolwiek w kampaniach rekrutacyjnych odwoływała się do osób handlujących kryptowalutami. Czekamy na odpowiedź.

Reklama wielkoformatowa widoczna na popularnym w sieci zdjęciu jest rozwieszona na dawnym budynku Universalu, którego od 2017 roku już nie ma. W jego miejsce stanął wieżowiec Widok Towers, o innej bryle. W tym czasie również Rotundę, która jest siedzibą banku, zburzono i wybudowano na nowo. Oryginalną fotografię wykonano w 2009 roku, jej autorem jest użytkownik serwisu Flickr Kuba Bożanowski, a zdjęcie jest dostępne na jego profilu. Oryginalny kadr jest szerszy niż ten z rzekomą reklamą McDonald's.

prawda

Oryginalne zdjęcie z 2009 roku opublikowane na platformie flickr.com. Kuba Bożanowski | flickr.com/photos/jbozanowski

W czerwcu 2021 roku rynek kryptowalut chwilowo się załamał. Bitcoin, kryptowaluta o największym udziale w obrocie, w ciągu jednego dnia stracił 10 proc. na wartości. Podobne spadki przeżywały inne kryptowaluty - ethereum czy dogecoin. Spadki były krótkookresowe, kurs wirtualnych walut szybko zaczął się umacniać.

Jak zauważa Snopes, wkrótce potem w sieci pojawiły się przeróbki reklam sugerujące, że osoby, które straciły pieniądze na tych inwestycjach, mogą znaleźć pracę w popularnej sieci fast foodów. Kolejne terminy publikacji zdjęć w sieci z rzekomą reklamą odpowiadają spadkom w kursie bitcoina. Użyty w sloganie reklamowym termin "crypto bro" jest określeniem nacechowanym negatywnie. Według słownika "Urban Dictionary" określa się nim osoby słabo znające się na rynku kryptowalut, co nie przeszkadza im w przedstawianiu siebie jako ekspertów. A rzekome reklamy zachęcające ich do szukania pracy w sieci barów mają sugerować, że nadają się tylko do nieskomplikowanych, powtarzalnych zajęć (mcjob).

Dziś media donoszą o kolejnych problemach na giełdach kryptowalut. Wartość bitcoina spadła do najniższego poziomu od 2020 roku, opisywał kilka dni temu dziennik "The New York Times". Kolejna kryptowaluta, luna, stała się praktycznie bezwartościowa. Najprawdopodobniej właśnie w związku z tymi informacjami przeróbka reklamy McDonald's wróciła teraz na Twittera. Bo - jak pisze Snopes - McDonald's pod koniec 2021 roku "wykazał zainteresowanie NFT i kryptowalutami", ponadto ogłosił, że w Salwadorze zaczyna przyjmować bitcoiny. Wiązało się to jednak z przyjęciem przez ten kraj bitcoina jako oficjalnej waluty, obok dolara amerykańskiego.

Aktualizacja

Odpowiedź firmy McDonald's Polska otrzymaliśmy tuż po godz. 18.00, 17 maja. Publikujemy ją w całości: "Wskazana w załączniku reklama nie należy do McDonald’s ani do żadnej z organizacji franczyzowych działających pod naszym szyldem. Przesłane zdjęcie to prawdopodobnie fotomontaż".

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Artur Bogacki/Shutterstock.com

Źródło zdjęcia głównego: Artur Bogacki/Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes