Papież, tęczowy krzyż i manipulacje internautów

UWAGA: zgoda na wykorzystania zdjęcia tylko dla Konkret24. W innym przypadku należy prosić o zgodę na wykorzystnaie.
Papież Franciszek na spotkaniu z Duszpasterstwem Młodzieży LatynoamerykańskiejSynod2018 | Synod2018

Na jednym zdjęciu papież Franciszek ma na szyi tęczowy krzyż. Na drugim – trzyma za rękę mężczyznę. Obydwie fotografie, które w ostatnich dniach wywołały wiele pytań w mediach społecznościowych, są prawdziwe. Ale konteksty, jakie im dopisują niektórzy internauci – nie. Wyjaśniamy, co zdjęcia naprawdę przedstawiają.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Urzędujący już od ponad pięciu lat papież Franciszek w trakcie swojego pontyfikatu nie raz zaskoczył świat. Wypowiadanie się na wcześniej nieporuszane w Kościele tematy i wyznaczanie nowych granic tego, co wolno papieżowi, szybko stało się jego znakiem rozpoznawczym. Mimo to dwie fotografie z papieżem, które w ostatnich dniach zyskały popularność w polskich serwisach społecznościowych, były dla internautów na tyle zaskakujące, że zaczęli wątpić w ich autentyczność. Inni uznawali, że są one dowodem na wspieranie środowisk LGBT przez papieża.

"Tęczowy papież"

Na części zdjęć przekazywanych dalej, na czerwono zaznaczono elementy, które zdaniem internautów są oburzające. Na pierwszym z nich jest to tęczowy krzyż, który papież zawiesił obok tego noszonego na co dzień. Internauci kojarzą kolorystykę krzyża z tą wykorzystywaną przez środowiska LGBT – tęczowa flaga w wielu krajach uznawana jest za symbol homoseksualizmu. Na drugim zdjęciu na czerwono została zaznaczona dłoń papieża, którą trzyma dłoń innego mężczyzny. Dla niektórych komentujących jest to kolejny dowód na wspieranie ruchów LGBT przez Franciszka, którego nazywają w swoich wpisach „tęczowym papieżem”.

Użytkownik o nazwie @NiezaleznyPolak podsumowuje drugie ze zdjęć wyjątkowo dosadnie: "No i mamy coraz to lepsze ujęcia Papieża Franciszka. Tym razem z homoaktywistą Luigi Ciotti. Ciota chyba bardziej pasuje mu na nazwisko ". Są jednak i tacy, którzy uważają, że zdjęcie jest sfałszowane.

Na zdjęciu: ksiądz i społecznik

Bez wątpliwości obydwa zdjęcia wykorzystywane przez internautów są jednak prawdziwe. Mężczyzna, którego papież trzyma za rękę to rzeczywiście Luigi Ciotti – ksiądz i założyciel fundacji „Libera”. Oryginalne zdjęcia można znaleźć m.in. na stronie renomowanego serwisu Getty Images, który ma do niego prawa, a także na stronach największych światowych agencji informacyjnych. Z opisu zdjęcia można wyczytać, że zostało wykonane przed Kościołem świętego Jerzego w Rzymie w marcu 2014 r., a więc ma już ponad cztery lata.

Internauci łączą je w swoich wpisach z także autentycznym zdjęciem, tyle że zrobionym 16 października 2018 r. w Rzymie. W ten dzień papież Franciszek spotkał się z delegacją Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej.

prawda

UWAGA: zgoda na wykorzystania zdjęcia tylko dla Konkret24. W innym przypadku należy prosić o zgodę na wykorzystnaie.
Papież Franciszek na spotkaniu z Duszpasterstwem Młodzieży LatynoamerykańskiejUWAGA: zgoda na wykorzystania zdjęcia tylko dla Konkret24. W innym przypadku należy prosić o zgodę na wykorzystnaie. Synod2018

Kolory Ameryki Łacińskiej na krzyżu

Na oficjalnej stronie internetowej tej organizacji można znaleźć informacje, które definitywnie zaprzeczają sugestiom internautów, że tęczowy krzyż na szyi papieża i stojącego obok niego innego duchownego jest związany z flagą ruchu LGBT.

Krzyż Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej Pastoral Juvenil Latinoamericana

Podarowana papieżowi pamiątka – Krzyż Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej – ma związek z przygotowaniami do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie. Jest jednym z symboli spotkania. Jego poszczególne kolory symbolizują różne regiony należące do Duszpasterstwa. Zielony - Meksyk i Amerykę Środkową, żółto-pomarańczowy Karaiby, czerwony region andyjski, a niebieski – południową część kontynentu południowoamerykańskiego.

Pozostałe symbole Światowych Dni Młodzieży w 2019 roku również wykonane zostały w tych kolorach. Na swojej stronie Duszpasterstwo tłumaczy: "wszystkie symbole charakteryzują młodą Amerykę Łacińską. Nuta to radość, Eucharystia to całkowite poświęcenie, serce to miłość, a krzyż to nasz cel".

Święte Serce Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej Pastoral Juvenil Latinoamericana

Na facebookowej stronie Synodu Biskupów można zobaczyć nagranie z momentu wręczania papieżowi krzyża.

Warto także zwrócić uwagę, że flaga ruchów LGBT ma inne kolory niż te, które są na symbolach Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej. Brakuje na nich koloru fioletowego.

Solidarność z rodzinami ofiar mafii

Wróćmy do mężczyzny z drugiego ze zdjęć. Luigi Ciotti - gospodarz spotkania z papieżem sprzed czterech lat - jest włoskim księdzem oraz wykładowcą uniwersyteckim, kojarzonym głównie z walką przeciwko przemocy i mafii, a także z pomocą jej ofiarom. W 1995 roku założył fundację „Libera” (pełna nazwa: „Lìbera. Associazioni, nomi e numeri contro le mafie” – „Wolność. Związki, nazwiska i liczby przeciwko mafii”), która walczy ze zjawiskiem mafii we Włoszech, organizując między innymi protesty zachęcające do prawnej walki z organizacjami przestępczymi.

prawda

Założyciel Libery wypowiadał się w przeszłości na temat homoseksualizmu w Kościele i nie był w tym temacie zgodny z oficjalną linią Watykanu. Włoski dziennik „La Repubblica” pisał o jego głośnym wystąpieniu - długiej mowie z 2000 r., w której wypowiadał się przychylnie o biskupach-gejach. Zastrzegał wtedy, że jest przeciwko legalizacji związków homoseksualnych. Odczyt spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem słuchaczy reprezentujących różne religie, a Franco Grillini, włoski działacz na rzecz praw osób homoseksualnych, uznał wręcz, że widzi Ciottiego jako następcę Jana Pawła II, sprawującego wtedy pontyfikat.

Jednak spotkanie w 2014 r., na które Ciotti zaprosił papieża Franciszka, dotyczyło zupełnie innej tematyki. Było ściśle związane z działalnością fundacji Libera i miało na celu wspólną modlitwę z rodzinami osób, które straciły życie z rąk mafiosów. Papież Franciszek podczas tamtego wydarzenia wzywał także włoskich przestępców do zmiany swojego dotychczasowego życia. - Nawracajcie się. Ciągle macie czas na to, aby nie skończyć w piekle – mówił wtedy papież. Z tego powodu wielu komentatorów tego spotkania, chociażby w renomowanym włoskim dzienniku „La Stampa”, pisało wprost, że trzymając się za rękę z księdzem Ciottim, Franciszek solidaryzuje się z rodzinami ofiar mafii.

Manipulacja

Podsumowując, obydwa zdjęcia papieża Franciszka są prawdziwe. Spotkania na nich uwiecznione dzielą cztery lata. Żadne z tych spotkań nie było poświęcane tematom dotyczącym homoseksualizmu. Połączenie tych zdjęć w jedną historię, oznaczenie w nich wybranych elementów i nadawanie im nieprawdziwego znaczenia należy uznać za manipulację.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Synod2018

Źródło zdjęcia głównego: Synod2018 | Synod2018

Pozostałe wiadomości

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Już po wyborach samorządowych nowa krakowska rada miejska przedstawi kolejny projekt strefy czystego transportu. Poprzednią uchwałę uchylił sąd administracyjny. W przekazie Konfederacji takie strefy są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Źródło:
Konkret24

Patrzeć na ręce politykom i nie lekceważyć roli sztucznej inteligencji. Fact-checkerzy i eksperci opisujący dezinformację dyskutują o największych wyzwaniach mediów i edukacji. Komentują również drugą edycję raportu "Dezinformacja oczami Polaków. Edycja 2024". Do serwisów fact-checkingowych apelują o lepszą komunikację, a do całego społeczeństwa o stawianie na edukację medialną.

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

Źródło:
Konkret24

Po wyborach samorządowych politycy podają różne dane o tym, w ilu miastach kandydaci poszczególnych partii zostali burmistrzami lub prezydentami. Sprawdziliśmy więc, jak poradzili sobie w I turze w dużych i średnich miastach przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

"Zazdrość", "czas na nas" - użytkownicy serwisu X entuzjastycznie reagują na wpisy o rzekomym odrzuceniu konkordatu przez czeski parlament. Tyle że, przynajmniej w ostatnim czasie, nikt w Czechach nie usiłował doprowadzić do podpisania umowy z Watykanem. Wyjaśniamy.

"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem"? Nic nowego

"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem"? Nic nowego

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Warszawy dla wszystkich mieszkańców stolicy znalazłyby się miejsca schronienia na wypadek zagrożenia. Ale wcześniejszy raport NIK mówił o miejscach ukrycia dla dwóch trzecich warszawiaków. Poza tym nie ma przepisów, jak te miejsca powinny wyglądać.

Trzaskowski: jest wystarczająca liczba miejsc schronienia dla wszystkich warszawiaków. Ale brakuje przepisów

Trzaskowski: jest wystarczająca liczba miejsc schronienia dla wszystkich warszawiaków. Ale brakuje przepisów

Źródło:
Konkret24

Czy to prezydent Andrzej Duda "zablokował" ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, czy to rząd Donalda Tuska "opóźnia leczenie" w ramach tej sieci? W tym sporze politycznym padają ostre słowa typu "podłość", "kłamstwo", "manipulacja". Wyjaśniamy, kto ma rację.

Kto "zablokował" sieć onkologiczną. Prezydent, rząd czy wspólnie PO i PiS? 

Kto "zablokował" sieć onkologiczną. Prezydent, rząd czy wspólnie PO i PiS? 

Źródło:
Konkret24

Według wiceministry edukacji to Prawo i Sprawiedliwość tak wyznaczyło datę wyborów samorządowych, by zdemobilizować młodych i wpłynąć na frekwencję. Tyle że to nieprawda.

Joanna Mucha: PiS wyznaczył taką datę wyborów, żeby zdemobilizować młodych. To nie PiS wyznaczał

Joanna Mucha: PiS wyznaczył taką datę wyborów, żeby zdemobilizować młodych. To nie PiS wyznaczał

Źródło:
Konkret24

Brytyjski magazyn "The Economist" ocenił rzekomo w swoim rankingu, że Warszawa jest "jednym z najgorszych miast do życia w Europie" - ten fałszywy przekaz rozpowszechniano w mediach społecznościowych przed wyborami samorządowymi. Fałszywy, bo jest to manipulacja wynikami rankingu sprzed dwóch lat. Wyjaśniamy.

Warszawa "jednym z najgorszych miast do życia w Europie"? Manipulacja rankingiem

Warszawa "jednym z najgorszych miast do życia w Europie"? Manipulacja rankingiem

Źródło:
Konkret24

Wideo pokazujące niemieckich policjantów przy mołdawskiej granicy z Ukrainą rozchodzi się w polskim internecie od kilku dni, budząc kontrowersje i pytania. Prorosyjskie kanały wykorzystują to nagranie jako dowód, że wojna Rosji z Ukrainą to już tak naprawdę wojna z NATO. Wyjaśniamy rzeczywisty powód obecności niemieckiej policji w Mołdawii.

"Co robi niemiecka policja na mołdawsko-ukraińskiej granicy"? Wyjaśniamy

"Co robi niemiecka policja na mołdawsko-ukraińskiej granicy"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Japonia zakazuje osobom zaszczepionym oddawania skażonej krwi" - alarmują polscy internauci, pokazując, że temat rzekomej szkodliwości szczepień przeciw COVID-19 jest wśród nich nadal żywy. Prezentowany przekaz jest jednak nieprawdziwy. Wyjaśniamy decyzje, jakie zapadały w Japonii.

"Skażona krew" i zakaz oddawania krwi przez osoby zaszczepione. Co nie zgadza się w tym przekazie?

"Skażona krew" i zakaz oddawania krwi przez osoby zaszczepione. Co nie zgadza się w tym przekazie?

Źródło:
Konkret24