Szczepienia na COVID-19: które państwa wyprzedziły Polskę


Polsce udaje się utrzymać rosnące tempo szczepień przeciw COVID-19, lecz w innych państwach Unii Europejskiej szczepienia także przyspieszają. Węgry w ciągu tygodnia awansowały z jedenastej na trzecią pozycję pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców. Kraj ten kupił m.in. szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm, która nie ma autoryzacji Europejskiej Agencji Leków. Publicznie zaszczepił się nią premier Viktor Orban.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek 2 marca opublikował na Twitterze wykres przedstawiający zachorowania na COVID-19 wśród lekarzy od grudnia 2020 roku do marca tego roku. Na jego podstawie stwierdził. "Wpływ szczepień przeciw COVID-19 na zachorowania lekarzy. Od początku grudnia spadek z dziennego poziomu powyżej 200 do 10. Tutaj nie widać trzeciej fali!" – napisał Niedzielski.

Z kolei z danych przekazanych dziennikowi "Times of Israel" przez izraelski resort zdrowia wynika, że wśród 1,82 mln Izraelczyków, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki na COVID-19, nieco ponad 1200 zakaziło się koronawirusem. Oznacza to, że infekcji mimo zaszczepienia uległo 0,07 proc. osób. "Te dane wskazują, że w teoretycznej sytuacji, kiedy mielibyśmy sto procent zaszczepionych, potrzebowalibyśmy tylko kilkudziesięciu łóżek covidowych w całym kraju i tylko kilku dla pacjentów w ciężkim stanie" - powiedział cytowany przez gazetę dr Eyal Leshem z kliniki Sheba Medical Center w Ramat Gan.

Izrael: szczepienie preparatem Pfizer zmniejszyło liczbę przypadków COVID-19
Izrael: szczepienie preparatem Pfizer zmniejszyło liczbę przypadków COVID-19tvn24

Z jednej strony, dobre wyniki dotychczas podanych szczepionek, z drugiej - nowe mutacje koronawirusa powodują, że poszczególne kraje Unii Europejskiej zabiegają o szybszy zakup szczepionek poza Unią. W lutym Węgry kupiły preparat od chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Natomiast Słowacja zdecydowała się na zakup 2 mln dawek Sputnik V - informuje TVN24. Zarówno chińska, jak i rosyjska szczepionka nie uzyskały autoryzacji Europejskiej Agencji Leków.

Mimo problemów z dostawami szczepionek od ich producentów - które dotyczą wszystkich państw UE - Polsce udaje się utrzymać rosnące tempo szczepień. W naszym kraju rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Przedstawiamy przyrost podanych dawek szczepionki COVID-19 w ujęciu tygodniowym od 28 grudnia 2020 do 2 marca 2021 roku.

Liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 w Polscetvn24 | ministerstwo zdrowia

Natomiast jak wygląda stan szczepień na COVID-19 w krajach Unii Europejskiej i na świecie, sprawdzamy regularnie, opierając się na danych z portalu Our World in Data publikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (określa się to wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta może nie być równa całkowitej liczbie zaszczepionych osób, ponieważ część otrzymała już też drugą dawkę.

Our World in Data podaje obecnie dane o wskaźniku zaszczepienia z 113 państw i terytoriów zależnych, w tym wszystkich 27 członków Unii Europejskiej.

Polska w UE: z 4. na 5. miejsce

Najnowsze dane dostępne na Our World in Data przedstawiają stan na poniedziałek 1 marca. Porównaliśmy je z danymi z 22 lutego.

Polska jest wciąż w czołówce państw Unii i w pierwszej trzydziestce krajów na świecie - choć w ciągu tygodnia w UE spadła o jedno miejsce, a na świecie o trzy. Liderem w UE pozostaje Malta, na świecie najlepszy pod względem wskaźnika zaszczepienia jest Gibraltar, który jednak nie jest państwem, lecz brytyjskim terytorium zamorskim.

Tydzień temu Polska zajmowała czwarte miejsce wśród 27 krajów UE pod względem wskaźnika zaszczepienia. Wskaźnik wynosił u nas wtedy 7,29. Wyprzedzały nas: Malta (15,02), Dania (8,82) i Cypr (7,37 - stan na 23 lutego). Wskaźnik w całej Unii (6,28) był niższy niż w Polsce.

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 22 lutego 2021 Our World in Data | ourworldindata.com

Dane z poniedziałku 1 marca pokazują, że po tygodniu Polska jest na 5. miejscu wśród państw UE - wskaźnik zaszczepienia wyniósł u nas 8,94 i wciąż jest wyższy niż dla całej Unii (7,5, dane z 28 lutego).

Liderem jest Malta (18,03), druga wciąż jest Dania (8,57). Polskę wyprzedziły jednak Węgry - w ciągu tygodnia awansowały z 11. pozycji 3., a wskaźnik zaszczepienia tam wzrósł z 6,86 do 10,09. Wyprzedziła nas też, zajmując czwarte miejsce, Litwa (tydzień temu na 7. miejscu). Z kolei trzeci tydzień temu Cypr spadł na 7. miejsce.

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 1 marca 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Jak zmieniły się pozycje innych państw w rankingu w ciągu ostatniego tygodnia? Wyżej niż przed tygodniem jest, oprócz Węgier, m.in. Portugalia (awans z 14. na 9.), Grecja (z 10. na 6.), Austria (z 21. na 17.).

Największy spadek - o dziewięć miejsc - odnotowała Rumunia (z 6. na 15). Niżej niż w zeszłym tygodniu są także Irlandia (spadek z 5. na 8.), Słowacja (z 8. na 12.), Szwecja (z 16. na 19.) i Belgia (z 18. na 21.).

Najnowsze dane dla niektórych krajów UE przedstawiają stan na niedzielę 28 lutego. Dlatego też pozycje poszczególnych państw mogą ulec zmianie.

Polska na świecie: z 24. na 27. miejsce

Jak pisaliśmy w Konkret24, 22 lutego Polska zajmowała na świecie (tj. wśród państw, których dane podaje Our Wolrld in Data) 24. miejsce pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców. 1 marca byliśmy na 27. miejscu.

1 marca po raz kolejny liderem był niewielki Gibraltar ze wskaźnikiem zaszczepienia 109,25. Na drugim miejscu utrzymał się Izrael (94,88), za nim ponownie znalazły się Seszele (80,78), Zjednoczone Emiraty Arabskie (60,95) i Falklandy (49,73) - brytyjskie terytorium zamorskie. Na 7. miejscu była Wielka Brytania (31,07), a Stany Zjednoczone (23,23) nadal na miejscu 12.

Polska wśród 30 państw z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia - stan na 1 marca 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce 1 marca były:

Stany Zjednoczone - 76,9 mln,

Wielka Brytania - 21,09 mln,

Indie - 14,3 mln,

Turcja - 8,77 mln,

Brazylia - 8,47 mln.

Polska była 14. miejscu - z ponad 3,38 mln podanych dawek szczepionki na COVID-19. Jednak w tym zestawieniu ciągle brakuje Chin, które ostatnie oficjalne dane o liczbie szczepień podały 9 lutego br. (40,52 mln).

Odsetek zaszczepionej populacji: Polska na 16. miejscu

Our World in Data pokazuje też, jaki odsetek populacji danego państwa został w pełni zaszczepiony na COVID-19 (czyli oboma dawkami szczepionki). Dostępne są dane dla 62 państw i terytoriów zależnych. Poniżej przedstawiamy pierwszą trzydziestkę państw/terytoriów zależnych, które 1 marca miały najwyższy odsetek mieszkańców zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki na COVID-19.

Izrael, gdzie w pełni zaszczepiono już 39,7 proc. populacji, nieznacznie wyprzedził Gibraltar (39,5 proc.). Na trzecim miejscu nadal są Seszele (23,9 proc.), a na czwartym Zjednoczone Emiraty Arabskie (22,1 proc.).

Polska wśród 30 państw z najwyższym odsetkiem obywateli w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 (dane dostępne na 1 marca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

W Polsce 3,1 proc. mieszkańców zostało w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Ten wynik pozwolił nam na utrzymanie się na 16. miejscu na świecie. Taki sam odsetek ma Grecja.

Niektóre dane i pozycje krajów mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Już po wyborach samorządowych nowa krakowska rada miejska przedstawi kolejny projekt strefy czystego transportu. Poprzednią uchwałę uchylił sąd administracyjny. W przekazie Konfederacji takie strefy są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Źródło:
Konkret24

Patrzeć na ręce politykom i nie lekceważyć roli sztucznej inteligencji. Fact-checkerzy i eksperci opisujący dezinformację dyskutują o największych wyzwaniach mediów i edukacji. Komentują również drugą edycję raportu "Dezinformacja oczami Polaków. Edycja 2024". Do serwisów fact-checkingowych apelują o lepszą komunikację, a do całego społeczeństwa o stawianie na edukację medialną.

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

Źródło:
Konkret24

Po wyborach samorządowych politycy podają różne dane o tym, w ilu miastach kandydaci poszczególnych partii zostali burmistrzami lub prezydentami. Sprawdziliśmy więc, jak poradzili sobie w I turze w dużych i średnich miastach przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

"Zazdrość", "czas na nas" - użytkownicy serwisu X entuzjastycznie reagują na wpisy o rzekomym odrzuceniu konkordatu przez czeski parlament. Tyle że, przynajmniej w ostatnim czasie, nikt w Czechach nie usiłował doprowadzić do podpisania umowy z Watykanem. Wyjaśniamy.

"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem"? Nic nowego

"Czeski parlament odrzucił konkordat z Watykanem"? Nic nowego

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Warszawy dla wszystkich mieszkańców stolicy znalazłyby się miejsca schronienia na wypadek zagrożenia. Ale wcześniejszy raport NIK mówił o miejscach ukrycia dla dwóch trzecich warszawiaków. Poza tym nie ma przepisów, jak te miejsca powinny wyglądać.

Trzaskowski: jest wystarczająca liczba miejsc schronienia dla wszystkich warszawiaków. Ale brakuje przepisów

Trzaskowski: jest wystarczająca liczba miejsc schronienia dla wszystkich warszawiaków. Ale brakuje przepisów

Źródło:
Konkret24

Czy to prezydent Andrzej Duda "zablokował" ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, czy to rząd Donalda Tuska "opóźnia leczenie" w ramach tej sieci? W tym sporze politycznym padają ostre słowa typu "podłość", "kłamstwo", "manipulacja". Wyjaśniamy, kto ma rację.

Kto "zablokował" sieć onkologiczną. Prezydent, rząd czy wspólnie PO i PiS? 

Kto "zablokował" sieć onkologiczną. Prezydent, rząd czy wspólnie PO i PiS? 

Źródło:
Konkret24

Według wiceministry edukacji to Prawo i Sprawiedliwość tak wyznaczyło datę wyborów samorządowych, by zdemobilizować młodych i wpłynąć na frekwencję. Tyle że to nieprawda.

Joanna Mucha: PiS wyznaczył taką datę wyborów, żeby zdemobilizować młodych. To nie PiS wyznaczał

Joanna Mucha: PiS wyznaczył taką datę wyborów, żeby zdemobilizować młodych. To nie PiS wyznaczał

Źródło:
Konkret24

Brytyjski magazyn "The Economist" ocenił rzekomo w swoim rankingu, że Warszawa jest "jednym z najgorszych miast do życia w Europie" - ten fałszywy przekaz rozpowszechniano w mediach społecznościowych przed wyborami samorządowymi. Fałszywy, bo jest to manipulacja wynikami rankingu sprzed dwóch lat. Wyjaśniamy.

Warszawa "jednym z najgorszych miast do życia w Europie"? Manipulacja rankingiem

Warszawa "jednym z najgorszych miast do życia w Europie"? Manipulacja rankingiem

Źródło:
Konkret24

Wideo pokazujące niemieckich policjantów przy mołdawskiej granicy z Ukrainą rozchodzi się w polskim internecie od kilku dni, budząc kontrowersje i pytania. Prorosyjskie kanały wykorzystują to nagranie jako dowód, że wojna Rosji z Ukrainą to już tak naprawdę wojna z NATO. Wyjaśniamy rzeczywisty powód obecności niemieckiej policji w Mołdawii.

"Co robi niemiecka policja na mołdawsko-ukraińskiej granicy"? Wyjaśniamy

"Co robi niemiecka policja na mołdawsko-ukraińskiej granicy"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Japonia zakazuje osobom zaszczepionym oddawania skażonej krwi" - alarmują polscy internauci, pokazując, że temat rzekomej szkodliwości szczepień przeciw COVID-19 jest wśród nich nadal żywy. Prezentowany przekaz jest jednak nieprawdziwy. Wyjaśniamy decyzje, jakie zapadały w Japonii.

"Skażona krew" i zakaz oddawania krwi przez osoby zaszczepione. Co nie zgadza się w tym przekazie?

"Skażona krew" i zakaz oddawania krwi przez osoby zaszczepione. Co nie zgadza się w tym przekazie?

Źródło:
Konkret24

Dopiero dwa dni przed wyborami samorządowymi Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała właściwe limity wydatków na kampanię. Z komitetów ogólnopolskich najwięcej może wydać PiS - prawie 56 milionów złotych.

Ile partie mogą wydać na kampanię wyborczą? Przewaga jednej znacząca

Ile partie mogą wydać na kampanię wyborczą? Przewaga jednej znacząca

Źródło:
Konkret24