Próba skompromitowania amerykańskiej kongresmenki za pomocą fałszywego zdjęcia została powstrzymana przez użytkowników strony dla amatorów pewnego typu zachowań na tle seksualnym. Ta z pozoru błaha historia pokazuje jednak, że we współczesnym internecie wszyscy mogą weryfikować wszystko.

W amerykańskim serwisie internetowym Reddit w weekend pojawiło się zdjęcie wykonane w wannie. Widać, że jego autorka pozwoliła sobie na chwilę relaksu - w dłoni trzyma elektronicznego papierosa, a wokół palą się świeczki. Opublikowana fotografia została podpisana nazwiskiem amerykańskiej kongresmenki Alexandrii Ocasio-Cortez i sugestią, że Amerykanka zamieściła je na swoim profilu w serwisie Instagram w marcu 2016 roku.

Osoba, która opublikowała zdjęcie na Reddicie, zauważyła jednak na nim jeden dodatkowy szczegół - na odbiciu w kranie widać nagą autorkę fotografii.

Zdradliwe stopy

Zestawienie tych faktów miało prawdopodobnie zdyskredytować i wyśmiać amerykańską polityk, która w ostatnim czasie stała się popularną postacią w wielu amerykańskich mediach i cieszy się dużą popularnością w serwisach społecznościowych. Autor wpisu padł jednak ofiarą tego, że w internecie można spotkać ekspertów w wielu, często bardzo osobliwych, dziedzinach.

Teoria o tym, że na zdjęciu widać nagą Ocasio-Cortez upadła po tym, jak jeden z komentujących stwierdził, że widoczne na fotografii stopy nie należą do kongresmenki. Przedstawił się jako współtwórca strony Wikifeet (z ang. feet - stopy) i oznajmił, że porównał stopy ze zdjęcia z tymi dostępnymi właśnie w tym portalu, który jest platformą do publikowania fotografii tej części ciała różnych sławnych osób, głównie w celach realizowania fantazji seksualnych.

Zdjęcie z nazwiskiem kongresmenki i podpisem o odbijających się piersiach
Zdjęcie z nazwiskiem kongresmenki i podpisem o odbijających się piersiach Foto: Reddit

Podofilia i brachydaktylia

Twórca strony Wikifeet, posługujący się nickiem "jockes_on_you", napisał pod zdjęciem: "nawet ja nigdy nie widziałem takiego drugiego palca u stopy! Nie wiem, jak można pomylić to zdjęcie z tymi", po czym zamieścił link do zdjęcia z serwisu, na którym widać stopy kongresmenki. Ich wygląd rzeczywiście różni się od tego, co widać na fotografii z wanny.

Komentarz odkłamujący zdjęcie
Komentarz odkłamujący zdjęcie Foto: Reddit

Wikifeet to internetowy katalog, do którego użytkownicy mogą dodawać zdjęcia stóp znanych kobiet. W serwisie można znaleźć nie tylko Amerykanki, np. Ivankę Trump, ale także celebrytki z innych krajów, w tym Annę Lewandowską.

Do zrozumienia, w jakim celu powstała tak osobliwa strona, należy odwołać się do terminu podofilia. Kryje się pod nim jedna z popularniejszych odmian fetyszyzmu, polegająca na osiąganiu stanu podniecenia wywołanego kontaktem lub nawet widokiem stóp partnera seksualnego (z gr. pódi - stopa).

Amerykański portal "Vice" skontaktował się z autorem wpisu i zapytał go, co miał na myśli, pisząc o "takim drugim palcu u stopy". Odpowiedź pozwala twierdzić, że internauta jest dobrze zorientowany w tej tematyce. "Wiedziałem, że tak krótki drugi palec (jak na zdjęciu - red.) nie jest kwestią perspektywy, ponieważ nie możemy niezależnie wygiąć naszych palców od drugiego do piątego. Pomyślałem, że może to być forma brachydaktylii (wady polegającej na skróceniu palców - red.), ale jej strona (kongresmenki - red.) na Wikifeet sugerowała coś zupełnie przeciwnego. Dlatego stało się dla mnie jasne, że to nie jej stopa", wyjaśnił użytkownik katalogu.

Internet to fenomen

Ta sytuacja pokazuje, że tzw. fact-checking w sieci nie zawsze musi przyjmować profesjonalne ramy. Z internetu korzystają osoby o ogromnej palecie mniej lub bardziej oczywistych zainteresowań, dlatego stworzenie idealnej fałszywki w internecie nie jest wcale łatwe.

W historii tej fotografii nie był to jednak jedyny sukces wirtualnych detektywów. Fani świata celebrytów pomogli w ustaleniu prawdziwej autorki zdjęcia. Okazała się nią Sydney Leathers, młoda aktywistka polityczna i rówieśniczka Ocasio-Cortez, a także bohaterka skandalu z udziałem Anthony'ego Weinera - byłego członka Izby Reprezentantów USA - z którym w przeszłości wymieniała wiadomości tekstowe o podtekście seksualnym. Leathers w rozmowie z "Vice" potwierdziła, że zrobiła sobie to intymne zdjęcie kilka lat temu.

"Internet to fenomen" - skomentował tę sytuację jeden z użytkowników Reddita.

Kongresmenka z Instagrama

Alexandria Ocasio-Cortez szturmem dostała się do świata wielkiej amerykańskiej polityki. Jeszcze w 2016 roku zaledwie pomagała w organizacji kampanii prezydenckiej Berniego Sandersa, żeby już dwa lata później - w czerwcu 2018 roku stanąć do walki w prawyborach Partii Demokratycznej 14. dystryktu Nowego Jorku przed wyborami do Kongresu USA. Sensacyjnie pokonała w nich Josepha Crawleya - kongresmena ze stażem dziesięciu kadencji - i tym samym została najmłodszą kongresmenką w Stanach Zjednoczonych (w październiku skończy 30 lat).

Alexandria Ocasio-Cortez najmłodszą kongresmenką w historii?

Ocasio-Cortez na swojej drodze do Kongresu nie postawiła tylko i wyłącznie na slogany i obietnice, ale walczyła także o elektorat za pomocą opiniotwórczych mediów społecznościowych. Jej konto na Twitterze obserwuje obecnie 2,18 miliona osób, a instagramowy profil ponad półtora miliona. Właśnie na bazie tej jej popularność próbowano polityk zdyskredytować.

Kłamstwo użyte do ataku na kongresmenkę zostało jednak w porę sprostowane i dzięki temu większość Ameryki patrzy teraz z pobłażaniem nie na Ocasio-Cortez, a na jej wirtualnych przeciwników.

Autor:  Michał Istel
Źródło:  Konkret24; Vice, zdjęcie tytułowe: Shutterstock

Pozostałe

"Kreskówka wczesnego ostrzegania"? To nie jest przedwojenny film

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma rzekomo przedwojenna animacja Disneya, w której jakoby ostrzegano, że możni tego świata mają plan przejęcia władzy i wykorzystają do tego pandemię oraz masową akcję szczepień. Sceptycy pandemii COVID-19 chętnie rozpowszechniają filmik - ale eksperci ocenili, że to współczesny montaż.

Julia Przyłębska w Wikipedii jako "polska kucharka"? Wyjaśniamy, skąd ten wpis

Czy Julię Przyłębską opisano w Wikipedii jako "polską kucharkę" i "odkrycie towarzyskie Jarka"? Jak sprawdziliśmy, krążący w internecie screen opisu jest prawdziwy, ale z serwisu szybko usunięto tę złośliwą edycję. "Tego typu aktywność internautów nazywamy wandalizmami" - mówi doświadczony wikipedysta.

Gigantyczna jodła, która Lasom Państwowym przeszkadzała? To nie jodła i nie Polska

"Straszne, żal patrzeć" - skomentował jeden z internautów zdjęcie pnia ogromnego drzewa, które zostało ścięte. Fotografia rozsyłana w polskich mediach społecznościowych przedstawia rzekomo pień jodły i ma być dowodem na wycinkę prowadzoną przez Lasy Państwowe. Jednak zdjęcie przerobiono, drzewo nie było jodłą i nie ścięto go w Polsce.

"Ubrali Macrona jak choinkę". Nie, kwiatów nie było aż tyle

Miliony wyświetleń na różnych platformach w internecie notuje nagranie z wizyty Emmanuela Macrona w Polinezji Francuskiej. Widać na nim prezydenta Francji obwieszonego naszyjnikami z kwiatów, które zakrywają jego sylwetkę od głowy do kolan. W rzeczywistości kwietnych naszyjników nie było tak wiele.

"Stary uciekł, nie przejmując się dziećmi i żoną"? To się nie zdarzyło

Internauci nie zostawiają suchej nitki na mężczyźnie, który - uciekając przed lawiną - ratuje się sam, zostawiając żonę i dzieci. Nagranie z taką sceną krąży w sieci. Zachowanie bohatera niektórzy łączą nawet z obecną sytuacją pandemii i reakcjami na nią. Tylko że wideo to krąży w internecie od lat i nie przedstawia prawdziwej sytuacji.

"To zdjęcie zasługuje na Pulitzera"? Wyjaśniamy, dlaczego nie

"Ciekawe, skąd miał tę kurtkę", "co za ironia" - komentują internauci, zachwyceni zdjęciem, na którym policjant z pałką wygląda prawie identycznie jak logotyp popularnej marki odzieżowej na kurtce protestującego mężczyzny. Nie jest to ironia losu, tylko fake news.