Internauci zachwycają się zdjęciem perskiego kota, któremu na nosie siedzi motyl z niebieskimi skrzydłami. To jednak fotomontaż. Owad został dodany później.

Od kilku tygodni w sieci krąży zdjęcie perskiego kota, któremu na nosie siedzi motyl z niebieskimi skrzydłami.

"Niesamowite zdjęcie. Takie perfekcyjne", "Piękna kompozycja. Wspaniałe kolory", "Nowa tapeta na mój telefon", "Ale słodkie" - komentują zachwyceni internauci.

Zdjęcie można znaleźć między innymi na Twitterze na profilu Welcome To Nature (1,8 tysiąca polubień) i na Awwwww (26,2 tysiąca).

5 naukowo udowodnionych zalet posiadania kota

Koty z własnym kontem na Instagramie

Jednak część komentujących internautów zwróciła uwagę, że zdjęcie nie jest autentyczne. Tak też wskazał na Twitterze profil Hoax Eye, który zajmuje się tropieniem nieprawdziwych fotografii i filmów w sieci.

"To nie jest zdjęcie roku. Motyl został dodany później" - napisano.

Hoax Eye do swojego komentarza dołączył link do tego samego zdjęcia kota, choć bez owada.

Fotografia znajduje się na instagramowym profilu my_lulu_cat. Właściciel bądź właścicielka fotografuje swoje dwa zwierzaki w różnych sytuacjach, a efekty swojej pracy umieszcza w sieci. Na pierwszy rzut oka widać, że do powstania części z nich niezbędny był komputerowy program graficzny. Profil kotów na Instagramie obserwuje 46,9 tysiąca osób.

 

Osoba obsługująca profil w jego opisie odsyła na swoją komercyjną stronę. Tam zdradza ciut więcej informacji o swoich zwierzętach. "Lulu urodził się 5 listopada 2013 roku. Lubi jeść dużo smakołyków. Farfor urodził się 1 stycznia 2016 roku i kocha oglądać ptaki", można przeczytać w opisie.

Synchroniczne kotki

Motyl z sieci

Zdjęcie samego kota bez motyla na nosie zostało opublikowane na tym instagramowym profilu 2 listopada. Zebrało 2,4 tysiąca polubień.

Co ciekawe, wcześniej - 26 września - na tym samym profilu pojawiło się zdjęcie, które tak zachwyciło internautów. Polubiło je ponad dwa razy więcej osób niż zdjęcie bez motyla siedzącego na kocim nosie.

Aby sprawdzić autentyczność zdjęcia, czasem trzeba podzielić je na mniejsze fragmenty i sprawdzić je przy pomocy odwróconego wyszukiwania obrazu Google.

Gdy zrobiliśmy tak tylko z widocznym na zdjęciu motylem, okazało się, że to zdjęcie jest popularne i dostępne w sieci, głównie w formacie pozwalającym na dodawanie go do innych fotografii czy grafik.

Okazuje się, że dokładnie to zdjęcie motyla jest dostępne w sieci
Okazuje się, że dokładnie to zdjęcie motyla jest dostępne w sieci
Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Instagram

Pozostałe

Nie, Tom Hanks nie nosi elektronicznej bransolety

Amerykański aktor Tom Hanks wcale nie był w Australii w kwarantannie z powodu zakażenia koronawirusem, tylko został tam aresztowany za pedofilię - głoszą wpisy w mediach społecznościowych. To nieprawda.

Szkielet syreny w muzealnej gablocie? Wyjaśniamy

Internauci zastanawiają się nad autentycznością widocznego na popularnym zdjęciu szkieletu syreny. Jak sprawdziliśmy, to artystyczny projekt jednej z duńskich artystek. Wyjaśniła nam, co praca przedstawia, i czym się inspirowała.

Czy "ostry cień mgły" ogranicza widoczność w Gdańsku?

"To jest autentyk?", "To prawdziwe jest?" - dopytują internauci o krążące w sieci zdjęcie z Gdańska. Stojąca przy drodze elektroniczna tablica informuje o ograniczonej widoczności z powodu "ostrego cienia mgły". Taki napis się tam nie wyświetlał. Znaleźliśmy oryginalną fotografię.

Nie. Celebryci nie ułożyli ze swoich jachtów napisu na wodzie

Tekst o celebrytach, którzy mieli w Malibu ułożyć na wodzie ze swoich luksusowych jachtów hasło "Jesteśmy w tym razem" zyskał ogromną popularność w sieci. W mediach społecznościowych informacja dotarła do ponad 10 mln internautów. Jednak zarówno tekst, jak i fotografia nie prezentują prawdy.