Internauci zachwycają się zdjęciem perskiego kota, któremu na nosie siedzi motyl z niebieskimi skrzydłami. To jednak fotomontaż. Owad został dodany później.

Od kilku tygodni w sieci krąży zdjęcie perskiego kota, któremu na nosie siedzi motyl z niebieskimi skrzydłami.

"Niesamowite zdjęcie. Takie perfekcyjne", "Piękna kompozycja. Wspaniałe kolory", "Nowa tapeta na mój telefon", "Ale słodkie" - komentują zachwyceni internauci.

Zdjęcie można znaleźć między innymi na Twitterze na profilu Welcome To Nature (1,8 tysiąca polubień) i na Awwwww (26,2 tysiąca).

Koty z własnym kontem na Instagramie

Jednak część komentujących internautów zwróciła uwagę, że zdjęcie nie jest autentyczne. Tak też wskazał na Twitterze profil Hoax Eye, który zajmuje się tropieniem nieprawdziwych fotografii i filmów w sieci.

"To nie jest zdjęcie roku. Motyl został dodany później" - napisano.

Hoax Eye do swojego komentarza dołączył link do tego samego zdjęcia kota, choć bez owada.

Fotografia znajduje się na instagramowym profilu my_lulu_cat. Właściciel bądź właścicielka fotografuje swoje dwa zwierzaki w różnych sytuacjach, a efekty swojej pracy umieszcza w sieci. Na pierwszy rzut oka widać, że do powstania części z nich niezbędny był komputerowy program graficzny. Profil kotów na Instagramie obserwuje 46,9 tysiąca osób.

 

Osoba obsługująca profil w jego opisie odsyła na swoją komercyjną stronę. Tam zdradza ciut więcej informacji o swoich zwierzętach. "Lulu urodził się 5 listopada 2013 roku. Lubi jeść dużo smakołyków. Farfor urodził się 1 stycznia 2016 roku i kocha oglądać ptaki", można przeczytać w opisie.

Motyl z sieci

Zdjęcie samego kota bez motyla na nosie zostało opublikowane na tym instagramowym profilu 2 listopada. Zebrało 2,4 tysiąca polubień.

Co ciekawe, wcześniej - 26 września - na tym samym profilu pojawiło się zdjęcie, które tak zachwyciło internautów. Polubiło je ponad dwa razy więcej osób niż zdjęcie bez motyla siedzącego na kocim nosie.

Aby sprawdzić autentyczność zdjęcia, czasem trzeba podzielić je na mniejsze fragmenty i sprawdzić je przy pomocy odwróconego wyszukiwania obrazu Google.

Gdy zrobiliśmy tak tylko z widocznym na zdjęciu motylem, okazało się, że to zdjęcie jest popularne i dostępne w sieci, głównie w formacie pozwalającym na dodawanie go do innych fotografii czy grafik.

Okazuje się, że dokładnie to zdjęcie motyla jest dostępne w sieci
Okazuje się, że dokładnie to zdjęcie motyla jest dostępne w sieci
Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Instagram

Pozostałe

Nie, Roksana Węgiel nie trafiła do szpitala z powodu koronawirusa

Według jednej ze stron internetowych piosenkarka Roksana Węgiel trafiła do szpitala z podejrzeniem koronawirusa. To nieprawda, a link w tekście kierował do portalu z ankietami. Właściciel strony zarabiał na wypełnianiu ich przez internautów. Po interwencji Konkret24 łącze przestało być aktywne. Sprawą zajął się również dział prawny managementu artystki.

Tak, Robert Biedroń odpisał na pytanie o zespole k-popowym BTS i przyznał, że "stanuje ot7"

Na grupie fanów popularnego k-popowego zespołu BTS pojawił się zrzut ekranu z konwersacją między fanką a Robertem Biedroniem. Kandydat Lewicy na prezydenta miał odpisać, że lubi wszystkich siedmiu członków zespołu, czyli "stanuje ot7", i wysłać fioletowe serduszka. Niektórzy internauci wątpili w autentyczność wiadomości, ale potwierdził ją sam Biedroń.

"Coś nie tak z jej nogami", czyli kolejna internetowa iluzja optyczna

Internauci masowo udostępniają zdjęcie dziewczynki stojącej na parkingu. Wielu z nich uznało fotografię za "dziwną" ze względu na nogi dziecka, które wydają się nienaturalnie szczupłe. Po bliższym przyjrzeniu się fotografii można zauważyć, że mamy do czynienia z iluzją optyczną.

Nie, Simpsonowie nie przewidzieli spotkania Grety Thunberg i Donalda Trumpa

Greta Thunberg wbrew żartom internautów nie odbyła podróży w czasie, a twórcy serialu "Simpsonowie" nie przewidzieli spotkania szwedzkiej aktywistki klimatycznej i prezydenta Donalda Trumpa w siedzibie ONZ we wrześniu tego roku. Fotografia sprzed ponad 120 lat, na której widać sobowtóra Grety jest prawdziwa, ale popularny w internecie kadr z animowanej serii jest przeróbką.

Końskie zady, amerykańskie tory i rakiety NASA. Stara internetowa teoria powróciła

Czy koński zad wpłynął na szerokość torów w Stanach Zjednoczonych, a tym samym na to, jak NASA konstruuje rakiety kosmiczne? Tak wynika z popularnej internetowej teorii. Jest ona jednak tylko w małej części prawdziwa. Jednak to na pewno nie koński zad miał decydujący wpływ na to, jaki rozstaw torów w XIX wieku wybrali Amerykanie.

"Kwiat Mahameru kwitnie raz na 400 lat"? Nie, w ogóle nie istnieje

Internetowy łańcuszek o niezwykle rzadko kwitnącym "kwiecie Mahameru" rozprzestrzenił się w wielu krajach i językach. Dotarł między innymi do europosłanki PiS Beaty Mazurek, której wpis o tym, że "nasze pokolenie ma to szczęście go zobaczyć" zyskał ogromną popularność. Przedstawiona na zdjęciu roślina rzeczywiście istnieje, w przeciwieństwie jednak do "kwiatu Mahameru", jak i samego Mahameru.