Internauci zachwycają się zdjęciem perskiego kota, któremu na nosie siedzi motyl z niebieskimi skrzydłami. To jednak fotomontaż. Owad został dodany później.

Od kilku tygodni w sieci krąży zdjęcie perskiego kota, któremu na nosie siedzi motyl z niebieskimi skrzydłami.

"Niesamowite zdjęcie. Takie perfekcyjne", "Piękna kompozycja. Wspaniałe kolory", "Nowa tapeta na mój telefon", "Ale słodkie" - komentują zachwyceni internauci.

Zdjęcie można znaleźć między innymi na Twitterze na profilu Welcome To Nature (1,8 tysiąca polubień) i na Awwwww (26,2 tysiąca).

Koty z własnym kontem na Instagramie

Jednak część komentujących internautów zwróciła uwagę, że zdjęcie nie jest autentyczne. Tak też wskazał na Twitterze profil Hoax Eye, który zajmuje się tropieniem nieprawdziwych fotografii i filmów w sieci.

"To nie jest zdjęcie roku. Motyl został dodany później" - napisano.

Hoax Eye do swojego komentarza dołączył link do tego samego zdjęcia kota, choć bez owada.

Fotografia znajduje się na instagramowym profilu my_lulu_cat. Właściciel bądź właścicielka fotografuje swoje dwa zwierzaki w różnych sytuacjach, a efekty swojej pracy umieszcza w sieci. Na pierwszy rzut oka widać, że do powstania części z nich niezbędny był komputerowy program graficzny. Profil kotów na Instagramie obserwuje 46,9 tysiąca osób.

 

Osoba obsługująca profil w jego opisie odsyła na swoją komercyjną stronę. Tam zdradza ciut więcej informacji o swoich zwierzętach. "Lulu urodził się 5 listopada 2013 roku. Lubi jeść dużo smakołyków. Farfor urodził się 1 stycznia 2016 roku i kocha oglądać ptaki", można przeczytać w opisie.

Motyl z sieci

Zdjęcie samego kota bez motyla na nosie zostało opublikowane na tym instagramowym profilu 2 listopada. Zebrało 2,4 tysiąca polubień.

Co ciekawe, wcześniej - 26 września - na tym samym profilu pojawiło się zdjęcie, które tak zachwyciło internautów. Polubiło je ponad dwa razy więcej osób niż zdjęcie bez motyla siedzącego na kocim nosie.

Aby sprawdzić autentyczność zdjęcia, czasem trzeba podzielić je na mniejsze fragmenty i sprawdzić je przy pomocy odwróconego wyszukiwania obrazu Google.

Gdy zrobiliśmy tak tylko z widocznym na zdjęciu motylem, okazało się, że to zdjęcie jest popularne i dostępne w sieci, głównie w formacie pozwalającym na dodawanie go do innych fotografii czy grafik.

Okazuje się, że dokładnie to zdjęcie motyla jest dostępne w sieci
Okazuje się, że dokładnie to zdjęcie motyla jest dostępne w sieci
Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Instagram

Pozostałe

"Coś nie tak z jej nogami", czyli kolejna internetowa iluzja optyczna

Internauci masowo udostępniają zdjęcie dziewczynki stojącej na parkingu. Wielu z nich uznało fotografię za "dziwną" ze względu na nogi dziecka, które wydają się nienaturalnie szczupłe. Po bliższym przyjrzeniu się fotografii można zauważyć, że mamy do czynienia z iluzją optyczną.

Nie, Simpsonowie nie przewidzieli spotkania Grety Thunberg i Donalda Trumpa

Greta Thunberg wbrew żartom internautów nie odbyła podróży w czasie, a twórcy serialu "Simpsonowie" nie przewidzieli spotkania szwedzkiej aktywistki klimatycznej i prezydenta Donalda Trumpa w siedzibie ONZ we wrześniu tego roku. Fotografia sprzed ponad 120 lat, na której widać sobowtóra Grety jest prawdziwa, ale popularny w internecie kadr z animowanej serii jest przeróbką.

Końskie zady, amerykańskie tory i rakiety NASA. Stara internetowa teoria powróciła

Czy koński zad wpłynął na szerokość torów w Stanach Zjednoczonych, a tym samym na to, jak NASA konstruuje rakiety kosmiczne? Tak wynika z popularnej internetowej teorii. Jest ona jednak tylko w małej części prawdziwa. Jednak to na pewno nie koński zad miał decydujący wpływ na to, jaki rozstaw torów w XIX wieku wybrali Amerykanie.

"Kwiat Mahameru kwitnie raz na 400 lat"? Nie, w ogóle nie istnieje

Internetowy łańcuszek o niezwykle rzadko kwitnącym "kwiecie Mahameru" rozprzestrzenił się w wielu krajach i językach. Dotarł między innymi do europosłanki PiS Beaty Mazurek, której wpis o tym, że "nasze pokolenie ma to szczęście go zobaczyć" zyskał ogromną popularność. Przedstawiona na zdjęciu roślina rzeczywiście istnieje, w przeciwieństwie jednak do "kwiatu Mahameru", jak i samego Mahameru.

Nie, Saudyjczyk nie kupił synom przez pomyłkę dwóch Airbusów

Jeden z polskich portali podał, że mieszkający w Arabii Saudyjskiej mężczyzna chcąc kupić na urodziny swoim synom dwa modele samolotów, stał się przypadkowo właścicielem dwóch pasażerskich Airbusów. Źródłem tych doniesień jest jednak zagraniczna satyryczna strona internetowa. Dzięki mediom społecznościowym żart mógł dotrzeć nawet do niemal 17 milionów użytkowników na całym świecie.

Nie, amerykańska telewizja nie nawiązała do słów Marka Suskiego o Czarnobylu

Na Twitterze pojawił się fałszywy kadr programu telewizji Fox News, z którego miało wynikać, że prezydent Donald Trump odwołał wizytę w Polsce z powodu wycieku ścieków do Wisły i porównań tego zdarzenia do katastrofy w Czarnobylu. Niektórzy internauci uwierzyli jednak, że to prawdziwa informacja.