Na potykaczu reklamowym wystawionym przed kawiarnią widać napis "kawa" i strzałkę w lewo do lokalu oraz napis "Ostry cień mgły" i strzałkę w prawo. Zdjęcie tego potykacza krąży w internecie z opisem, że strzałka w prawo wskazuje na Pałac Prezydencki. Tylko że fotografia nie powstała w Warszawie.

W internecie zdobywa popularność zdjęcie pokazujące potykacz reklamowy wystawiony na chodnik przed kawiarnią. Zwraca uwagę, bo widnieje na nim napis "kawa" i strzałka w lewo w kierunku lokalu, a pod nim napis "Ostry cień mgły" i strzałka w prawo. To zestawienie i opisy do zdjęcia mają wskazywać, że zrobiono je w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego, gdzie urzęduje Andrzeja Duda.

"Warszawa, Krakowskie Przedmieście, okolice Pałacu Prezydenckiego" - głosi komentarz do zdjęcia na facebookowej stronie Bajki Polityczne. Jako źródło wskazano "internet". Na post zareagowało ponad 400 internautów.

Wpis z Facebooka z zdjęciem potykacza reklamowego
Wpis z Facebooka z zdjęciem potykacza reklamowego Foto: facebook

Internautka, która opublikowała tę fotografię na Twitterze, opatrzyła ją takim komentarzem: "Duch w narodzie nie ginie. Obok Pałacu Prezydenckiego". Jej wpis polubiło niemal 3 tys. internautów. Podało go dalej ponad 400 osób - m.in. senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld, a także konto Sok z Buraka.

Prezydent rapuje w szczytnym celu

Andrzej Duda wziął udział w internetowej akcji #hot16challenge2. To rapowe wyzwanie na 16 wersów. Akcja ma na celu zbieranie pieniędzy dla lekarzy na walkę z koronawirusem. Wideo z rapującym prezydentem zostało opublikowane w sieci 11 maja. Odnotowało już niemal 8 mln wyświetleń. Andrzej Duda wielokrotnie powtarza w nim wers: "Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły".

"Walczą z ostrym cieniem mgły". Andrzej Duda nagrał #hot16challenge2

Nie stolica, a Jelenia Góra

Cześć internautów jest zachwycona kreatywnością kawiarni, która wystawiła sfotografowany potykacz. "Brawo, tak trzymać!"; "Absolutely beautiful"; "Super pomysł"; "Fantastyczne!"; "Świetne" - komentują w sieci. Jednak niektórzy piszą, że zdjęcie nie zostało zrobione w Warszawie, tylko w Jeleniej Górze.

To prawda. 12 maja przedstawiciel jednej z tamtejszych kawiarni zapytał na na Facebooku: "Jak tam Wasza walka?". Poinformował o oferowanej promocji i o godzinie otwarcia kawiarni. Do posta dołączył zdjęcie potykacza z napisem "ostry cień mgły", które potem zdobyło popularność w sieci.

Sprawdziliśmy w Google Maps miejsce, w którym zdjęcie zostało zrobione. To ulica 1 maja w Jeleniej Górze.

"Ostry cień mgły" ogranicza w Gdańsku widoczność?

Najbardziej znany wers z utworu wykonywanego przez Andrzeja Dudę był już wykorzystywany przewrotnie w żartobliwych wpisach w sieci. W połowie maja w Konkret24 pokazaliśmy popularne w mediach społecznościowych zdjęcie - była na nim stojąca przy jednej z gdańskich ulic elektroniczna tablica, na której wyświetlane są ważne dla kierowców komunikaty. Tym razem było na niej widać napis: "Uwaga. S6. Ograniczona widoczność. Ostry cień mgły". Jak sprawdziliśmy, zdjęcie zostało przerobione.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

Nie, kameleon nie zmieniał barwy w miarę wspinania się po kolorowych kredkach

Miliony wyświetleń na samym TikToku ma popularne w sieci wideo, na którym kameleon zmienia barwę w miarę wspinania się po różnokolorowych kredkach. "Gdyby to było możliwe, chciałabym mieć kameleona i tylko różowe dekoracje w terrarium" - skomentowała jedna internautka. Ale to nie jest możliwe: kameleon nie zmienia barwy w zależności od tła, a wideo jest przerobione.

Nie, Tom Hanks nie nosi elektronicznej bransolety

Amerykański aktor Tom Hanks wcale nie był w Australii w kwarantannie z powodu zakażenia koronawirusem, tylko został tam aresztowany za pedofilię - głoszą wpisy w mediach społecznościowych. To nieprawda.

Szkielet syreny w muzealnej gablocie? Wyjaśniamy

Internauci zastanawiają się nad autentycznością widocznego na popularnym zdjęciu szkieletu syreny. Jak sprawdziliśmy, to artystyczny projekt jednej z duńskich artystek. Wyjaśniła nam, co praca przedstawia, i czym się inspirowała.

Czy "ostry cień mgły" ogranicza widoczność w Gdańsku?

"To jest autentyk?", "To prawdziwe jest?" - dopytują internauci o krążące w sieci zdjęcie z Gdańska. Stojąca przy drodze elektroniczna tablica informuje o ograniczonej widoczności z powodu "ostrego cienia mgły". Taki napis się tam nie wyświetlał. Znaleźliśmy oryginalną fotografię.