Na potykaczu reklamowym wystawionym przed kawiarnią widać napis "kawa" i strzałkę w lewo do lokalu oraz napis "Ostry cień mgły" i strzałkę w prawo. Zdjęcie tego potykacza krąży w internecie z opisem, że strzałka w prawo wskazuje na Pałac Prezydencki. Tylko że fotografia nie powstała w Warszawie.

W internecie zdobywa popularność zdjęcie pokazujące potykacz reklamowy wystawiony na chodnik przed kawiarnią. Zwraca uwagę, bo widnieje na nim napis "kawa" i strzałka w lewo w kierunku lokalu, a pod nim napis "Ostry cień mgły" i strzałka w prawo. To zestawienie i opisy do zdjęcia mają wskazywać, że zrobiono je w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego, gdzie urzęduje Andrzeja Duda.

"Warszawa, Krakowskie Przedmieście, okolice Pałacu Prezydenckiego" - głosi komentarz do zdjęcia na facebookowej stronie Bajki Polityczne. Jako źródło wskazano "internet". Na post zareagowało ponad 400 internautów.

Wpis z Facebooka z zdjęciem potykacza reklamowego
Wpis z Facebooka z zdjęciem potykacza reklamowego Foto: facebook

Internautka, która opublikowała tę fotografię na Twitterze, opatrzyła ją takim komentarzem: "Duch w narodzie nie ginie. Obok Pałacu Prezydenckiego". Jej wpis polubiło niemal 3 tys. internautów. Podało go dalej ponad 400 osób - m.in. senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld, a także konto Sok z Buraka.

Prezydent rapuje w szczytnym celu

Andrzej Duda wziął udział w internetowej akcji #hot16challenge2. To rapowe wyzwanie na 16 wersów. Akcja ma na celu zbieranie pieniędzy dla lekarzy na walkę z koronawirusem. Wideo z rapującym prezydentem zostało opublikowane w sieci 11 maja. Odnotowało już niemal 8 mln wyświetleń. Andrzej Duda wielokrotnie powtarza w nim wers: "Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły".

"Walczą z ostrym cieniem mgły". Andrzej Duda nagrał #hot16challenge2

Nie stolica, a Jelenia Góra

Cześć internautów jest zachwycona kreatywnością kawiarni, która wystawiła sfotografowany potykacz. "Brawo, tak trzymać!"; "Absolutely beautiful"; "Super pomysł"; "Fantastyczne!"; "Świetne" - komentują w sieci. Jednak niektórzy piszą, że zdjęcie nie zostało zrobione w Warszawie, tylko w Jeleniej Górze.

To prawda. 12 maja przedstawiciel jednej z tamtejszych kawiarni zapytał na na Facebooku: "Jak tam Wasza walka?". Poinformował o oferowanej promocji i o godzinie otwarcia kawiarni. Do posta dołączył zdjęcie potykacza z napisem "ostry cień mgły", które potem zdobyło popularność w sieci.

Sprawdziliśmy w Google Maps miejsce, w którym zdjęcie zostało zrobione. To ulica 1 maja w Jeleniej Górze.

"Ostry cień mgły" ogranicza w Gdańsku widoczność?

Najbardziej znany wers z utworu wykonywanego przez Andrzeja Dudę był już wykorzystywany przewrotnie w żartobliwych wpisach w sieci. W połowie maja w Konkret24 pokazaliśmy popularne w mediach społecznościowych zdjęcie - była na nim stojąca przy jednej z gdańskich ulic elektroniczna tablica, na której wyświetlane są ważne dla kierowców komunikaty. Tym razem było na niej widać napis: "Uwaga. S6. Ograniczona widoczność. Ostry cień mgły". Jak sprawdziliśmy, zdjęcie zostało przerobione.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

"Kreskówka wczesnego ostrzegania"? To nie jest przedwojenny film

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma rzekomo przedwojenna animacja Disneya, w której jakoby ostrzegano, że możni tego świata mają plan przejęcia władzy i wykorzystają do tego pandemię oraz masową akcję szczepień. Sceptycy pandemii COVID-19 chętnie rozpowszechniają filmik - ale eksperci ocenili, że to współczesny montaż.

Julia Przyłębska w Wikipedii jako "polska kucharka"? Wyjaśniamy, skąd ten wpis

Czy Julię Przyłębską opisano w Wikipedii jako "polską kucharkę" i "odkrycie towarzyskie Jarka"? Jak sprawdziliśmy, krążący w internecie screen opisu jest prawdziwy, ale z serwisu szybko usunięto tę złośliwą edycję. "Tego typu aktywność internautów nazywamy wandalizmami" - mówi doświadczony wikipedysta.

Gigantyczna jodła, która Lasom Państwowym przeszkadzała? To nie jodła i nie Polska

"Straszne, żal patrzeć" - skomentował jeden z internautów zdjęcie pnia ogromnego drzewa, które zostało ścięte. Fotografia rozsyłana w polskich mediach społecznościowych przedstawia rzekomo pień jodły i ma być dowodem na wycinkę prowadzoną przez Lasy Państwowe. Jednak zdjęcie przerobiono, drzewo nie było jodłą i nie ścięto go w Polsce.

"Ubrali Macrona jak choinkę". Nie, kwiatów nie było aż tyle

Miliony wyświetleń na różnych platformach w internecie notuje nagranie z wizyty Emmanuela Macrona w Polinezji Francuskiej. Widać na nim prezydenta Francji obwieszonego naszyjnikami z kwiatów, które zakrywają jego sylwetkę od głowy do kolan. W rzeczywistości kwietnych naszyjników nie było tak wiele.

"Stary uciekł, nie przejmując się dziećmi i żoną"? To się nie zdarzyło

Internauci nie zostawiają suchej nitki na mężczyźnie, który - uciekając przed lawiną - ratuje się sam, zostawiając żonę i dzieci. Nagranie z taką sceną krąży w sieci. Zachowanie bohatera niektórzy łączą nawet z obecną sytuacją pandemii i reakcjami na nią. Tylko że wideo to krąży w internecie od lat i nie przedstawia prawdziwej sytuacji.

"To zdjęcie zasługuje na Pulitzera"? Wyjaśniamy, dlaczego nie

"Ciekawe, skąd miał tę kurtkę", "co za ironia" - komentują internauci, zachwyceni zdjęciem, na którym policjant z pałką wygląda prawie identycznie jak logotyp popularnej marki odzieżowej na kurtce protestującego mężczyzny. Nie jest to ironia losu, tylko fake news.