"Ciekawe, skąd miał tę kurtkę", "co za ironia" - komentują internauci, zachwyceni zdjęciem, na którym policjant z pałką wygląda prawie identycznie jak logotyp popularnej marki odzieżowej na kurtce protestującego mężczyzny. Nie jest to ironia losu, tylko fake news.

Ogromną popularność w internecie w lipcu bije zdjęcie zrobione podczas tłumienia jakiejś demonstracji czy protestu. Widać na nim policjanta na koniu z uniesioną pałką w dłoni. Wygląda, jakby chciał się zamachnąć na stojącego przed nim protestującego mężczyznę ubranego w ciemną kurtkę. Na niej zaś widać logotyp marki odzieżowej Ralph Lauren - logo zdaje się odwzorowywać pozę, w jakiej fotografujący tę scenę uchwycił policjanta na koniu.

Fotografia pojawiła się między innymi 10 lipca na twitterowym koncie Toma Moylana, doradcy dyrektora generalnego ds. komunikacji Komisji Europejskiej. Polubiło ją tam ponad 621 tys. osób. "Genialne!"; "Co za zdjęcie"; "Wow"; "Niesamowite"; "Wygrałeś dzisiaj internety"; "To zdjęcie zasługuje na Pulitzera czy coś" - komentowali pod wpisem zachwyceni internauci. Post podało dalej ponad 75 tys. osób.

Dzień później zdjęcie pojawiło się na twitterowym profilu Davida Scotta, brytyjskiego didżeja pracującego w BBC. Polubiło je tam ponad 100 tys. osób. "Ciekawe, skąd miał tę kurtkę"; "Co za ironia"; "Inspirujące" - brzmiały komentarze pod zdjęciem.

Fotografia rozpowszechniana jest też w polskim internecie. Gdy 12 czerwca zamieścił ją jeden z użytkowników Twittera z komentarzem: "Banksy by tego nie wymyślił" - wpis polubiło ponad 2 tys. osób. "Absolutnie unikalne"; "Haha" - komentowali internauci.

Część wskazywała jednak, że zdjęcie zostało przerobione. "Nie ma żadnego źródła, daty, kontekstu. Czy jest jakiś powód dla którego mielibyśmy uwierzyć, że to nie jest fotomontaż"?; "Oczywiście, że zdjęcie przerobione w Photoshopie"; "Fake" - pisali.

Przerobione zdjęcie sprzed ponad roku

Odwrócone wyszukiwanie Google pozwala sprawdzić, w jakiej sytuacji powstała fotografia. Obrazuje wydarzenia z 6 czerwca 2020 roku w Londynie. Tysiące osób uczestniczyły wtedy w proteście zorganizowanym po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda, który stracił życie dwa tygodnie wcześniej w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych podczas interwencji policji.

Protest w Londynie przebiegał raczej spokojnie, ale pod koniec doszło do starć grupy uczestników z policją. Było to w rządowej dzielnicy Whitehall, niedaleko rezydencji premiera przy Downing Street. Jak relacjonowała wówczas stacja Sky News, około 400-500 uczestników demonstracji zaczęło rzucać butelkami i innymi przedmiotami w policję. Gdy funkcjonariusze - niektórzy na koniach - próbowali zaprowadzić porządek i usunąć protestujących, doszło do starć. W ich trakcie jeden z policjantów spadł z konia, ten zaś spłoszył się i uciekł.

Dokumentujący ów protest Daniel Leal-Olivas, fotograf Agence France-Presse, zrobił serię zdjęć - a jedno z nich zostało komputerowo przerobione i bije teraz rekordy popularności w sieci. Na oryginalnej fotografii protestujący mężczyzna stojący przed policjantem na koniu nie ma żadnego logotypu na kurtce.

Amerykański portal fact-checkingowy Snopes jako autora przeróbki wskazuje Marijna Achternaama, grafika komputerowego specjalizującego się w tego typu pracach. Popularne dziś w sieci zdjęcie opublikował na swoim Instagramie 18 czerwca 2021 roku.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Daniel Leal-Olivas/Twitter

Pozostałe

"Kreskówka wczesnego ostrzegania"? To nie jest przedwojenny film

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma rzekomo przedwojenna animacja Disneya, w której jakoby ostrzegano, że możni tego świata mają plan przejęcia władzy i wykorzystają do tego pandemię oraz masową akcję szczepień. Sceptycy pandemii COVID-19 chętnie rozpowszechniają filmik - ale eksperci ocenili, że to współczesny montaż.

Julia Przyłębska w Wikipedii jako "polska kucharka"? Wyjaśniamy, skąd ten wpis

Czy Julię Przyłębską opisano w Wikipedii jako "polską kucharkę" i "odkrycie towarzyskie Jarka"? Jak sprawdziliśmy, krążący w internecie screen opisu jest prawdziwy, ale z serwisu szybko usunięto tę złośliwą edycję. "Tego typu aktywność internautów nazywamy wandalizmami" - mówi doświadczony wikipedysta.

Gigantyczna jodła, która Lasom Państwowym przeszkadzała? To nie jodła i nie Polska

"Straszne, żal patrzeć" - skomentował jeden z internautów zdjęcie pnia ogromnego drzewa, które zostało ścięte. Fotografia rozsyłana w polskich mediach społecznościowych przedstawia rzekomo pień jodły i ma być dowodem na wycinkę prowadzoną przez Lasy Państwowe. Jednak zdjęcie przerobiono, drzewo nie było jodłą i nie ścięto go w Polsce.

"Ubrali Macrona jak choinkę". Nie, kwiatów nie było aż tyle

Miliony wyświetleń na różnych platformach w internecie notuje nagranie z wizyty Emmanuela Macrona w Polinezji Francuskiej. Widać na nim prezydenta Francji obwieszonego naszyjnikami z kwiatów, które zakrywają jego sylwetkę od głowy do kolan. W rzeczywistości kwietnych naszyjników nie było tak wiele.

"Stary uciekł, nie przejmując się dziećmi i żoną"? To się nie zdarzyło

Internauci nie zostawiają suchej nitki na mężczyźnie, który - uciekając przed lawiną - ratuje się sam, zostawiając żonę i dzieci. Nagranie z taką sceną krąży w sieci. Zachowanie bohatera niektórzy łączą nawet z obecną sytuacją pandemii i reakcjami na nią. Tylko że wideo to krąży w internecie od lat i nie przedstawia prawdziwej sytuacji.