Świat

"Polska z wozu - Europie lżej". Rosyjskojęzyczne portale o planach polexitu

Polska rozpoczęła gry związane z wyjściem z Unii Europejskiej; Polacy chcą wyciągnąć ze wspólnoty Litwę i odtworzyć I Rzeczpospolitą - tak zapowiadane weto unijnego budżetu rosyjskojęzyczne portale wykorzystały do dezinformacji. Cel: przedstawić Polskę jako kraj nieodpowiedzialny i niebezpieczny dla Europy Zachodniej.

Nie, Rada Eugeniczna WHO nie istnieje, a Henry Kissinger nie mówił o przerzedzaniu stada dzięki szczepieniom

Najpierw w anglojęzycznym internecie, a teraz w polskim popularność zdobywa informacja, jakoby były sekretarz stanu USA Henry Kissinger miał mówić na posiedzeniu "Rady Eugenicznej WHO" o genetycznej modyfikacji dzieci i producentach szczepionek, którzy zarobią miliardy na obowiązkowych szczepieniach. Nie ma dowodów na takie jego wystąpienie, a w WHO nie istnieje Rada Eugeniczna.

"Sekretarz Ambasady RP na Litwie zatrzymany"? Kolejny hakerski atak dezinformacyjny

W wyniku ataku hakerskiego na stronie litewskiej straży granicznej pojawił się komunikat o zatrzymaniu polskiego dyplomaty przemycającego m.in. narkotyki i broń. Potem tekst udostępniono na fałszywym profilu marszałka województwa podkarpackiego. Był to kolejny już w tym roku atak dezinformacyjny uderzający w stosunki polsko-litewskie.

Tak. Duda, Putin i Orban nie dostali zaproszeń na zaprzysiężenie Joe Bidena - ale nie tylko oni

Andrzej Duda, Władimir Putin i Victor Orban jako jedyni w świecie przywódcy nie otrzymali zaproszenia na styczniową inaugurację prezydentury Joe Bidena - tę informację przekazują w sieci internauci. Prawda jest taka, że żaden przywódca nie otrzymał zaproszenia - w USA nie ma bowiem zwyczaju zapraszania liderów innych państw na uroczystość zaprzysiężenia prezydenta.