Świat

Pretensje, urazy, dąsy - jak Rosja buduje dezinformację o szczepionkach na COVID-19

W prokremlowskich przekazach forsowana jest teza, że Europejska Agencja Leków "od miesięcy odkładała ocenę Sputnika V". W rosyjskiej dezinformacji dominują: oskarżenia o niesprawiedliwe traktowanie rosyjskiej szczepionki w Unii Europejskiej, stawianie się Rosji w roli ofiary, dyskredytowanie szczepionek innych producentów.

"Przecież to alkoholiczka" - zmanipulowane wideo z Nancy Pelosi

Falę hejterskich i kpiarskich komentarzy wywołało krótkie wideo z wypowiedzią Nancy Pelosi, które pojawiło się w polskich mediach społecznościowych. Część internautów uważa, że szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów jest pijana. Nagranie zostało jednak zmanipulowane.

"Produkcja filmów pandemicznych"? Co przedstawia film z Izraela

"Plandemia", "Kpina na resorach" - tak internauci komentują wideo pokazujące szpital w Izraelu, które rozsyłane jest w mediach społecznościowych. Sugerują, że jest ono dowodem na produkcję fałszywych filmów o pandemii. Wyjaśniamy, gdzie powstało nagranie i w jakim celu.

Szczepienia na COVID-19: na tle krajów UE tempo w Polsce słabnie

Tempo szczepień na COVID-19 w Polsce słabnie w porównaniu z krajami Unii Europejskiej. Pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców jesteśmy teraz poza pierwszą dziesiątką państw. W ciągu tygodnia wyprzedziły nas Hiszpania, Finlandia i Słowenia.

Nadmiarowe zgony w 2020 roku: Polska przoduje w Unii Europejskiej

23,5 proc. wyniósł w Polsce odsetek nadmiarowych zgonów w czasie pandemii w porównaniu z latami 2016-2019 - wynika z danych Eurostatu. To najwięcej w krajach Unii Europejskiej. Choć wyliczenia czysto arytmetyczne nie oddają w pełni rzeczywistego obrazu, bo nie uwzględniają między innymi lokalnych uwarunkowań i stanu populacji - pokazują pewne prawidłowości. Dla Polski mało optymistyczne.

"Tymczasem w Sopocie". Gdzie naprawdę spał dzik?

Dzik w mieście śpiący na materacu porzuconym koło śmietnika - taką fotografię rozpowszechniają internauci na Twitterze i Facebooku, pisząc, że to scena z Sopotu. Zdjęcie nie pochodzi jednak z Polski.