Świat

Joe Biden nie spał na wizji, wideo jest manipulacją

Podczas łączenia na żywo z telewizyjnym studiem kandydat na prezydenta USA Joe Biden miał spać, chrapiąc cicho. Takie wideo robi furorę w amerykańskim internecie, w Polsce też już jest popularne. Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja.

10 krajów Europy objętych zakazem lotów: jak wygląda w nich krzywa zakażeń

W Rumunii i Mołdawii przedłużono stan wyjątkowy. W Albanii z powodu epidemii zabroniono otwierania klubów nocnych i dyskotek. W niektórych gminach Kosowa obowiązuje godzina policyjna. Prezentujemy, jak rośnie liczba zakażeń koronawirusem w 10 państwach Europy, które od 2 września objął zakaz lotów.

Nie, to nie jest zdjęcie prezydent Estonii z mężem i synem

Zdjęcie prezydent Estonii pokazujące ją rzekomo w towarzystwie męża i syna zwróciło uwagę internautów, ponieważ jeden z mężczyzn ma na sobie sukienkę. "Takie czasy, że z wizerunku to nie wiadomo, który to syn, który to mąż, który to prezydent" - krytykowali. Jednak na fotografii nie ma ani męża, ani syna pani prezydent.

Rosyjskie trolle i dezinformacja obrazem. Wnioski z analizy 1,8 mln grafik w sieci

W jaki sposób kampanie dezinformacyjne wykorzystują obrazy? - tego m.in. chcieli się dowiedzieć badacze, którzy przeanalizowali 1,8 mln zdjęć opublikowanych na Twitterze na profilach wykorzystanych w dezinformacji sponsorowanej przez rosyjski rząd. Główna konkluzja brzmi: po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA rosyjskie trolle wciąż są aktywne.