Świat

W Izraelu szczepienia przeciw COVID-19 będą co pół roku? Manipulacja wypowiedzią Netanjahu

Na Twitterze rozsyłane jest tłumaczenie wystąpienia premiera Izraela, który rzekomo stwierdził, że w kraju jest najgorszy ze scenariuszy poszczepionkowych i trzeba będzie "wszystkich szczepić co pół roku". To manipulacja na dwóch poziomach: tłumaczenie jest fałszywe, a wypowiedź pochodzi z czasów kampanii wyborczej. Celem jest podważenie zaufania do szczepień jako słabo skutecznych.

Sceptycy pandemii chwalą politykę Białorusi wobec COVID-19. Nie ma ku temu podstaw

Na forach skupiających sceptyków pandemii COVID-19 i przeciwników obostrzeń pojawiają się posty wychwalające politykę Alaksandra Łukaszenki dotyczącą "koronaszaleństwa". Według oficjalnych statystyk Białorusi pandemia nie bardzo dotknęła jej mieszkańców, lecz według obliczeń ekspertów Białoruś należy do krajów o najwyższych współczynnikach umieralności z powodu COVID-19.

"Słaba photoshopowa przeróbka" - próba oczernienia ruchu LGBT. Uwaga na fake newsa

Internauci w Polsce rozsyłają ilustrację popularną wcześniej w anglojęzycznym internecie, która ma dowodzić, że środowisko LGBT akceptuje pedofilię. Wbrew przekazom internautów źródłem ilustracji wcale nie jest facebokowa strona LGBT News. Zagraniczne serwisy fact-checkingowe uznały to za kolejną próbę oczerniania ruchu LGBT.