Świat

Prezes Pfizera sprzedał udziały, bo "wie, że szczepionka to lipa"? Firma: powód był inny

Gdy prezes Pfizera sprzedał swoje akcje za prawie 5,6 mln dolarów w dniu, w którym firma poinformowała o skuteczności swojej szczepionki na COVID-19, w sieci zaczęły krążyć domysły. Jedna z tez brzmi: prezes sprzedał udziały firmy, bo wie, że szczepionka nie jest skuteczna. Pfizer zaprzecza i wyjaśnia, dlaczego do sprzedaży doszło akurat tego dnia.

Wybory w USA. Fejki i dezinformacja wokół liczenia głosów

Fake newsy, manipulacje i zwykłe oszustwa rozpowszechniano w mediach społecznościowych od 3 listopada, kiedy w Stanach Zjednoczonych rozpoczęło się liczenie głosów w wyborach prezydenckich. Autorzy fake newsów ścigali się z amerykańskimi fact-checkerami, ale wiele fałszywych informacji zdołało zdobyć spore zasięgi i dotrzeć do opinii publicznej.

Sympatyczny Donald kontra Senny Joe. Dezinformacja w amerykańskiej kampanii wyborczej

Joe Biden z racji wieku jest niezdolny do sprawowania urzędu prezydenta, obraża wyborców Donalda Trumpa, a jego syn jest zamieszany w aferę z wykorzystywaniem dzieci. Trump jest bardziej chory niż wygląda, nazywa swoich wyborców "zwierzętami" i wspiera teorię spiskową QAnon. Podczas kampanii prezydenckiej w USA fake newsy i dezinformacja uderzały w obu kandydatów.