Świat

"To jest najgorszy koszmar, jaki możesz mieć". Teoria spiskowa o pandemii SPARS

Szwajcarska badaczka zdrowia publicznego pisze dalszy ciąg teorii spiskowych: ujawnia plany kolejnej pandemii - o nazwie SPARS - która ma nastąpić w latach 2025-2028. Zapytana przez Konkret24, czy wie, że głosi nieprawdziwe teorie, odpowiada: "Wszyscy mamy powszechne przyrodzone prawo do posiadania odmiennego zdania".

Wieża Eiffla w kolorach flagi Szwajcarii? To fake news

Wieża Eiffla podświetlona kolorami szwajcarskiej flagi jako ukłon Francuzów dla rywali po porażce na Euro 2020 - taka fotografia pojawiła się w sieci dzień po pamiętnym meczu. Nie jest jednak wyrazem sportowej postawy Francji tylko zwykłym fotomontażem. I to nienowym.

Nie, dane z amerykańskiej bazy CDC nie dowodzą, że szczepionki na COVID-19 są niebezpieczne

Niezweryfikowane dane z bazy amerykańskiej agencji rządowej CDC dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych są wykorzystywane w postach wzbudzających strach przed szczepieniami. Internauci przytaczają te liczby i sugerują, że szczepionki przeciw COVID-19 są niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Ale widoczne w bazie liczby to za mało, by wyciągać wnioski.

"Grecja bez testów i szczepień oraz bez kwarantanny?". Niezupełnie

Internauci entuzjastycznie reagują na powielane w mediach społecznościowych informacje, jakoby podróżujących do Grecji nie obowiązywały ani negatywny wynik testu, ani szczepienie, ani kwarantanna. I jako dowód rozsyłają linki do tekstów o tej liberalizacji zasad - nieaktualnych.