Tylko w siedmiu państwach monitorowanych przez portal Our World in Data obie dawki szczepionki na COVID-19 dostało więcej niż 1 proc. obywateli. Przoduje Izrael - tam dwie dawki przyjęła już jedna piąta populacji. Niewiele lepiej wygląda sytuacja na świecie, jeśli chodzi o część populacji zaszczepionej pierwszą dawką - w większości państw odsetek ten utrzymuje się poniżej 3 proc. Polska jest pod koniec drugiej dziesiątki.

Do tej pory udało się wykonać ponad 1 milion 176 tysięcy szczepień (przeciw COVID-19 - red.), z czego pierwszą dawką zaszczepiono ponad 976 tysięcy osób. Już mamy ponad 200 tysięcy Polaków zaszczepionych dwiema dawkami - poinformował w poniedziałek 1 lutego Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień, podał TVN24.pl.

Na konferencji prasowej Dworczyk zapewniał, że takie tempo szczepienia "wpisuje się w nasz program zakładający, że do końca kwartału zaszczepimy trzy miliony Polaków".

Dworczyk: Jutro (2 lutego) przekroczymy milion osób zaszczepionych pierwszą dawką

A jak jest w innych krajach? Sprawdziliśmy, w których państwach na świecie zaszczepiono pierwszą dawką największą część populacji - i gdzie wśród nich jest Polska. A także: które kraje przodują pod względem odsetka populacji zaszczepionego już dwoma dawkami szczepionki.

Gdzie najwięcej zaszczepiono pierwszą dawką

Dane o liczbie mieszkańców i procencie populacji poszczególnych państw zaszczepionych jedną i dwoma dawkami szczepionki na COVID-19 publikuje na bieżąco portal Our World in Data prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Monitoruje statystyki z 43 krajów. W jego zestawieniu są tylko te kraje, które informują o wykorzystanych dawkach szczepionek z podziałem na pierwszą i drugą - dlatego brakuje m.in. Chin, Turcji i Indii.

Według danych na 30 stycznia największy odsetek obywateli pierwszą dawką zaszczepił niewielki, bo 34-tysięczny Gibraltar (zamorskie brytyjskie terytorium zależne) - 38,2 proc. Spośród państw pierwszą piątkę stanowią:

  • Izrael - 34,74 proc.
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie - 28,96 proc.
  • Wielka Brytania - 13,22 proc.
  • Bahrajn - 10,02 proc.
  • Stany Zjednoczone - 7,27 proc.

Polska była na 18. miejscu - z 2,53 proc. populacji zaszczepionej pierwszą dawką. Przed nami były: Słowenia - 2,55 proc., Hiszpania i Finlandia - po 2,61 proc.

Mniejszy procent populacji niż w Polsce zaszczepiono pierwszą dawką m.in. w Belgii - 2,36 proc., na Węgrzech - 2,3 proc., we Włoszech - 2,22 proc., w Niemczech - 2,21 proc. i Czechach - 2,15 proc.

30 państw i terytoriów z najwyższym procentem populacji zaszczepionej przeciw COVID-19 co najmniej pierwszą dawką szczepionki
30 państw i terytoriów z najwyższym procentem populacji zaszczepionej przeciw COVID-19 co najmniej pierwszą dawką szczepionki Foto: Our World in Data / ourworldindata.org

W większości państw odsetek populacji zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na COVID-19 utrzymuje się poniżej 3 proc.

Z wyjątkiem Izraela mały odsetek populacji w pełni zaszczepionej

Zestawienie państw, w których mieszkańcy otrzymali wszystkie dawki zalecane w protokole szczepień, obejmuje 40 krajów (nie ma w nim m.in. Bahrajnu, Brazylii, Gibraltaru). W większości państw dwie dawki szczepionki otrzymało nie więcej niż 1 proc. obywateli; tylko siedem państw przekroczyło ten próg.

Według danych na 30 stycznia najwięcej w pełni zaszczepionych obywateli miały:

  • Izrael - 19,98 proc.
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie - 2,53 proc.
  • Stany Zjednoczone - 1,59 proc.
  • Islandia - 1,41 proc.
  • Dania - 1,25 proc.

30 państw i terytoriów z najwyższym odsetkiem populacji zaszczepionej na COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami (stan na 30 stycznia 2021)
30 państw i terytoriów z najwyższym odsetkiem populacji zaszczepionej na COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami (stan na 30 stycznia 2021) Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Polska była na 19. miejscu - z 0,52 proc. populacji zaszczepionej dwoma dawkami. Więcej było m.in. we Włoszech - 0,94 proc., Hiszpanii - 0,54 proc., Niemczech - 0,55 proc., Portugalii - 0,67 proc., Wielkiej Brytanii - 0,72 proc.

Mniejszy procent niż w Polsce zaszczepionych dwoma dawkami miały m.in. Grecja - 0,37 proc., Czechy - 0,33 proc., Irlandia - 0,28 proc., Argentyna - 0,19 proc.

Należy zauważyć, że ranking za 30 stycznia może ulec zmianie, ponieważ w przypadku niektórych państw ostatnie dane pochodzą z wcześniejszych dni.

Różnice w tempie szczepień

Różnice w procencie zaszczepionych obywateli drugą dawką w poszczególnych krajach wynikają nie tylko z dostępności szczepionek, ale też m.in. przyjętej strategii szczepień.

Liczba przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła 100 milionów

Szybkie szczepienia w Izraelu były możliwe dzięki umowie tego państwa z amerykańską firmą Pfizer. Ten farmaceutyczny koncern zgodził się na szybkie dostawy szczepionki w zamian za częściowy dostęp do  bazy danych izraelskiego programu szczepień - opisywał portal TVN24.pl, przywołując ustalenia "Financial Times".

Z kolei w Wielkiej Brytanii m.in. ze względu na pojawienie się bardziej niebezpiecznego wariantu koronawirusa postanowiono podać pierwszą dawkę szczepionki jak największej liczbie osób z grup ryzyka. "Logika kliniczna polega na tym, że jedna dawka zapewnia znaczny stopień ochrony, pozwalając jednocześnie na szybkie udostępnienie ograniczonych zasobów szczepionki bardziej narażonym osobom" - pisała 14 stycznia na portalu Politico Cristina Gallardo (polska wersja dostępna na Onet.pl). Gallardo stwierdziła, że na szybkość szczepień w Wielkiej Brytanii miały też wpływ m.in. szybko rozpoczęte negocjacje z producentami, szybka zgoda na użycie szczepionek ze strony krajowego urzędu regulacji leków (Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę Pfizer/BioNTech dwa tygodnie wcześniej niż Europejska Agencja Leków) oraz szeroka sieć punktów szczepień.

W krajach Unii Europejskiej dużym problemem są opóźnienia w dostawach zakontraktowanych szczepionek Pfizera. W niektórych regionach Włoch modyfikowany jest plan całej kampanii. W Lacjum z powodu braków zawieszono podawanie pierwszej dawki seniorom po to, by wystarczyło ich dla tych osób, które czekają na drugą - relacjonuje portal TVN24.pl.

Polski rząd, opracowując strategię szczepień, zdecydował się zostawiać z każdej partii dostaw połowę dawek w magazynach. W ten sposób zapewnił szczepionki dla osób oczekujących na drugą dawkę.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, Our World in Data; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

Które kraje UE są najbardziej uzależnione od ropy i gazu z Rosji? Sprawdzamy

W 11 krajach Unii Europejskiej udział importu gazu z Rosji jest wyższy niż średnia unijna. Natomiast w 10 państwach udział importu rosyjskiej ropy jest większy niż średni dla UE. Europa szuka alternatywnych źródeł dostaw surowców energetycznych na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę – my sprawdzamy, które kraje UE są najbardziej uzależnione od rosyjskiej ropy i gazu.

"Aktywny front" Kremla: siedem fałszywych narracji o Ukrainie

Ukraina jest agresorem wobec Rosji, Zachód pcha Ukrainę do konfliktu, NATO unika dyplomacji - takie między innymi fałszywe kremlowskie narracje wyszczególnił Departament Stanu USA, obserwując rosyjskie działania informacyjne. Bo ekosystem informacji to jeden z "aktywnych frontów" w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.

Wirus "zaraża głównie osoby zaszczepione"? Jak zmanipulowano wypowiedź ekspertki

Włoska ekspertka do spraw zdrowia miała powiedzieć w telewizji, że jest tak wiele zakażeń koronawirusem, bo jeden z wariantów "zaraża głównie osoby zaszczepione, a zwłaszcza osoby zaszczepione trzecią dawką". Taki przekaz rozpowszechniają użytkownicy mediów społecznościowych. Jednak wypowiedź ekspertki zmanipulowano.