Opublikowane na australijskiej stronie satyrycznej zdjęcie Toma Hanksa pokazujące aktora rzekomo podczas kwarantanny w szpitalu szybko rozniosło się w internecie. Fotografia jest jednak fotomontażem.

Aktor Tom Hanks poinformował na swoim oficjalnym Instagramie 12 marca, że stwierdzono u niego koronawirusa. Pozytywny wynik testu miała także jego żona Rita Wiliams. Oboje przebywają w Australii,  zostali poddani kwarantannie. W internecie popularność zaczęła zyskiwać fotografia przedstawiająca  aktora będącego niby w pomieszczeniu przypominającym szpitalną salę i trzymającego w dłoniach piłkę Wilson. To nawiązanie do filmu z 2000 roku "Cast Away - Poza Światem", w którym Hanks grał główną rolę rozbitka, a piłka do siatkówki była jego "towarzyszem".

Jeden z tweetów udostępniających fotografię pojawił się już 12 marca, miał ponad 110 tys. polubień, a 23 tys. internautów podało go dalej. Zdjęcie szybko stało się viralem, pojawiło się także na polskim Wykopie z opisem "Tom Hanks dostał [piłkę - red.] od personelu w szpitalu, gdzie jest poddany kwarantannie (razem z żoną)".

Nie jest to jednak oryginalne zdjęcie, tylko fotomontaż pierwotnie opublikowany na australijskiej satyrycznej stronie Betoota Advocate - podała redakcja amerykańskiego portalu BuzzFeed News.

Sytuacja z meczu w 2015 roku

Jak zauważyli internauci, oryginalna fotografia przedstawia sytuację z 2015 roku. "To zdjęcie zostało przerobione z fotografii Toma Hanksa z 2015 roku podczas meczu NYRangers" - napisał jeden z użytkowników Twittera (tłum. - red.).

Na początku lutego 2015 roku Tom Hanks był na meczu hokeja drużyny New York Rangers w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku. Jego obecność na widowni została wychwycona przez kamery rejestrujące wydarzenie. Siedzący na trybunie aktor gestem przywitał się z publicznością po tym, gdy ktoś rzucił w jego stronę piłkę Wilson.

5 lutego 2015 roku nowojorska drużyna hokeja opublikowała nagranie przedstawiające całą sytuację na swoim oficjalnym Instagramie.

W filmie "Cast Away - Poza światem" z 2000 roku (polska premiera w 2001) Tom Hanks zagrał postać Chucka, żyjącego w ciągłym pośpiechu logistyka amerykańskiej firmy kurierskiej. W wyniku katastrofy samolotu Chuck utknął na bezludnej wyspie gdzieś na Południowym Pacyfiku. By przetrwać, używał przedmiotów znalezionych we wraku samolotu i w przewożonych paczkach. Jednym z nich była piłka do siatkówki, której nadał imię Wilson i zaczął z nią rozmawiać. Wilson wkrótce stał się najlepszym przyjacielem rozbitka.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Tak, parlamenty w Europie wciąż zwołują sesje plenarne

We francuskim Zgromadzeniu Narodowym deputowani każdej frakcji mogą głosować za jej nieobecnych posłów. W parlamencie włoskim każdy klub jest reprezentowany na sesji plenarnej przez jedną szóstą członków. Niemiecki Bundestag obniżył kworum w trakcie głosowań. Sprawdziliśmy, jak parlamenty krajów dotkniętych epidemią organizują teraz swoje prace.

To nie są śpiący włoscy lekarze, a wojsko nie interweniuje

Zdjęcia zmęczonych, śpiących lekarzy, wojsko na ulicach Palermo, pokaz lotniczy w hołdzie walczącym z koronawirusem - włoski internet obiegają fake newsy podgrzewające nastroje wśród obywateli. Wpisy takie popularyzują m.in. politycy.

Co Unia Europejska robi dla walki z koronawirusem? Prawie 7,4 mld euro dla Polski

Wbrew twierdzeniom rozpowszechnianym w mediach społecznościowych, Unia Europejska aktywnie działa na rzecz powstrzymania epidemii koronawirusa. Komisja Europejska ogłosiła inicjatywę o wartości 37 mld euro na walkę ze skutkami gospodarczymi epidemii. Prawie 50 mln euro przeznaczono na badania nad szczepionką. "Jeżeli ktokolwiek popełnił błędy w związku z obecnym kryzysem, to są to rządy narodowe" - komentuje prof. Tomasz Grosse. Wyjaśniamy, jakie kompetencje w obliczu kryzysu ma Unia Europejska.

Tak, na granicy turecko-greckiej zastrzelono syryjskiego uchodźcę

Greckie władze zaprzeczały, że na granicy z Turcją zastrzelono uchodźcę. Forensic Architecture, na podstawie analiz nagrań udostępnianych w internecie przez świadków zdarzenia, ustaliła jednak, że 2 marca na granicy postrzelono syryjskiego uchodźcę Muhammada Al-Araba. Zmarł w wyniku obrażeń.

Dezinformacja wokół kryzysu na granicy grecko-tureckiej

Walki z policją, uchodźcy szturmujący granicę, dzieci zmuszane do płaczu - informacjom o próbach przedostania się uchodźców i imigrantów z Turcji do Unii Europejskiej towarzyszą zmanipulowane treści w mediach społecznościowych. Publikowane obrazy i filmy pokazują wydarzenia w innym czasie i innym miejscu, a opisy wprowadzają w błąd.

"Przygotowania polskiej armii to katastrofa". Dezinformacja przed ćwiczeniami DEFENDER-Europe 20

Do Polski wjechał pierwszy transport żołnierzy amerykańskich przed ćwiczeniami DEFENDER-Europe 20, a w sieci już pojawiają się nieprawdziwe informacje dotyczące manewrów. Na przykład zmyślone wypowiedzi niemieckiego generała o "braku profesjonalizmu i całkowitej nieodpowiedzialności" Wojska Polskiego albo opinie, że polskie "koszary wyglądają jak zrujnowane stajnie".