Opublikowane na australijskiej stronie satyrycznej zdjęcie Toma Hanksa pokazujące aktora rzekomo podczas kwarantanny w szpitalu szybko rozniosło się w internecie. Fotografia jest jednak fotomontażem.

Aktor Tom Hanks poinformował na swoim oficjalnym Instagramie 12 marca, że stwierdzono u niego koronawirusa. Pozytywny wynik testu miała także jego żona Rita Wiliams. Oboje przebywają w Australii,  zostali poddani kwarantannie. W internecie popularność zaczęła zyskiwać fotografia przedstawiająca  aktora będącego niby w pomieszczeniu przypominającym szpitalną salę i trzymającego w dłoniach piłkę Wilson. To nawiązanie do filmu z 2000 roku "Cast Away - Poza Światem", w którym Hanks grał główną rolę rozbitka, a piłka do siatkówki była jego "towarzyszem".

Jeden z tweetów udostępniających fotografię pojawił się już 12 marca, miał ponad 110 tys. polubień, a 23 tys. internautów podało go dalej. Zdjęcie szybko stało się viralem, pojawiło się także na polskim Wykopie z opisem "Tom Hanks dostał [piłkę - red.] od personelu w szpitalu, gdzie jest poddany kwarantannie (razem z żoną)".

Nie jest to jednak oryginalne zdjęcie, tylko fotomontaż pierwotnie opublikowany na australijskiej satyrycznej stronie Betoota Advocate - podała redakcja amerykańskiego portalu BuzzFeed News.

Sytuacja z meczu w 2015 roku

Jak zauważyli internauci, oryginalna fotografia przedstawia sytuację z 2015 roku. "To zdjęcie zostało przerobione z fotografii Toma Hanksa z 2015 roku podczas meczu NYRangers" - napisał jeden z użytkowników Twittera (tłum. - red.).

Na początku lutego 2015 roku Tom Hanks był na meczu hokeja drużyny New York Rangers w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku. Jego obecność na widowni została wychwycona przez kamery rejestrujące wydarzenie. Siedzący na trybunie aktor gestem przywitał się z publicznością po tym, gdy ktoś rzucił w jego stronę piłkę Wilson.

5 lutego 2015 roku nowojorska drużyna hokeja opublikowała nagranie przedstawiające całą sytuację na swoim oficjalnym Instagramie.

W filmie "Cast Away - Poza światem" z 2000 roku (polska premiera w 2001) Tom Hanks zagrał postać Chucka, żyjącego w ciągłym pośpiechu logistyka amerykańskiej firmy kurierskiej. W wyniku katastrofy samolotu Chuck utknął na bezludnej wyspie gdzieś na Południowym Pacyfiku. By przetrwać, używał przedmiotów znalezionych we wraku samolotu i w przewożonych paczkach. Jednym z nich była piłka do siatkówki, której nadał imię Wilson i zaczął z nią rozmawiać. Wilson wkrótce stał się najlepszym przyjacielem rozbitka.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Mamy kontakt z rosyjską propagandą, ale ją odrzucamy. Wyniki badania

Polacy w większości spotykali się z propagandowymi przekazami Rosji w kwestiach historycznych, jednak głównie reagowali na nie oburzeniem – wynika z raportu opublikowanego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. "Choć w warstwie deklaratywnej propaganda rosyjska wzbudza negatywne emocje, to niektóre jej przekazy znajdują w Polsce swoich zwolenników", zaznaczają jednocześnie autorzy.

Nie, wideo z mężczyzną wchodzącym do kapsuły to nie ustawka

"Nie było chudszego aktora?" - pyta jeden z internautów, którzy nie wierzą w prawdziwość popularnego w sieci filmu. Widać na nim, jak mężczyzna, prawdopodobnie zakażony koronawirusem, sam wchodzi do kapsuły, którą potem sanitariusze umieszczają w karetce. Zdaniem internautów to ustawiona scena, a mężczyzna jest zdrowy. Sprawdziliśmy, co przedstawia nagranie i gdzie zostało wykonane.

Zdjęcie z pogrzebu zmarłego na COVID-19 to "bez wątpienia fejk"? Nie, jest prawdziwe

Opublikowane przez rosyjską agencję informacyjną zdjęcie pogrzebu pacjenta zakażonego koronawirusem spotkało się z niedowierzaniem u większości komentujących Rosjan. Sugerowali, że tak nie wyglądają rosyjskie cmentarze, że fotografia to fotomontaż oraz że agencja kłamie. Pogrzeb jednak rzeczywiście odbył się na jednym z cmentarzy Sankt Petersburga.

Tłumy na plaży? Tak, to aktualne zdjęcie

Uwagę naszego czytelnika przykuło rozpowszechniane na Twitterze zdjęcie zatłoczonej plaży. Potwierdzamy, jest aktualne - zostało wykonane 25 kwietnia w Newport Beach w stanie Kalifornia. Władze stanu zdecydowały niedawno o częściowym rozluźnieniu restrykcji związanych z epidemią COVID-19. Lecz gdy na plażach hrabstwa Orange pojawiły się tłumy, zdecydowano ponownie o ich zamknięciu.

Mężczyzna wyrzuca śmieci do wody? Tak, w Rumunii

Na polskich stronach na Facebooku krąży zdjęcie mężczyzny wyrzucającego śmieci do rzeki. Internauci wzywają do udostępniania fotografii i odnalezienia sprawcy. Niepotrzebnie. Mężczyzna został odnaleziony i ukarany mandatem już przed rokiem. W Rumunii.