Nie z Ukrainy, a w Niemczech i to dwa lata temu
W mediach społecznościowych popularności nabiera informacja o tym, że Straż Graniczna co tydzień rekwiruje przemycaną z Ukrainy do Polski broń. Wpis na ten temat został zilustrowany zdjęciem kilku sztuk broni, leżących na stole z dopiskiem „Oto broń z Ukrainy”. Konkret24 sprawdził, że to nieprawda.

Informacja o przemycie broni pojawiła się za sprawą wpisu jednego z użytkowników serwisu Twitter o pseudonimie The Saint.  Zamieścił zdjęcie kilku sztuk broni z komentarzem: „Oto broń z Ukrainy. Nie ma tygodnia, aby Polska Straż Graniczna, celnicy nie znajdowali takich perełek w autobusach, czy samochodach dostawczych wjeżdżających z Ukrainy do Polski.”

Fałszywa informacja o przemycie broni z Ukrainy
Fałszywa informacja o przemycie broni z Ukrainy

 

Dwa lata temu w Niemczech

Internetowa przeglądarka, w której sprawdzamy opublikowane zdjęcie, przenosi nas na stronę szwedzkiego portalu thelocal.de. To anglojęzyczny portal, który zbiera i przetwarza informacje z lokalnych mediów z Austrii, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii i Włoch.

 

konkret-bron.jpg
konkret-bron.jpg Foto: tvn24

 

Zdęcie kilku sztuk broni jest ilustracją tekstu, opublikowanego na stronie  The Local 9 sierpnia 2016 r. Informuje on, że policja w Rudolstadt w Turyngii, zatrzymała 17-latka pod zarzutem nielegalnego posiadania broni i amunicji. Znaleziono u niego 5 pistoletów maszynowych AKM Kałasznikow, jeden  karabin automatyczny HK G3, pistolet maszynowy Uzi. The Local powołuje się na artykuł z niemieckiej gazety Ostthüringer Zeitung, do którego prowadzi zawarty w tekście odnośnik.

Zatrzymanie 17-latka przez policję w Turyngii nastąpiło niespełna miesiąc po tym, jak inny 18-latek w centrum handlowym w Monachium zabił 9 osób a sam popełnił samobójstwo.

„Nie ma tygodnia”

Autor internetowego wpisu napisał, że „nie ma tygodnia, aby Polska Straż Graniczna, celnicy nie znajdowali takich perełek” w pojazdach, jadących z Ukrainy do Polski. Jak wynika z informacji zamieszczonych w najnowszym biuletynie Straży Granicznej, od stycznia do września 2018 r. funkcjonariusze SG w całym kraju ujawnili przemyt 31 sztuk broni palnej, 6 sztuk broni gazowej i jednego granatu. Jak poinformowała Konkret24 rzecznik Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias, na odcinku granicy z Ukrainą ujawniono 16 sztuk broni palnej.

Statystyki SG  w kategorii inne (np. części do broni, broń biała, kastety itp.) podaje liczbę 12 488. Tak duża liczba jest związana z ujawnieniem w lutym 2018 r. produkcji bez zezwolenia prawie 12 tys. części do  karabinka typu kałasznikow, wytwarzanych w zakładzie w powiecie szamotulskim.

Autor:  pj
Źródło:  Konkret24