Włoska siatkarka Paola Egonu słynie z wysokiego wyskoku. Dlatego internauci zachwycają się krążącym w sieci zdjęciem zrobionym rzekomo na igrzyskach w Tokio, na którym widać siatkarkę w wyskoku, gdy "jej kolana są na wysokości siatki". Jednak tak wysoko nie skoczyła, a zdjęcie nie pochodzi z Tokio.

Ogromną popularność w mediach społecznościowych zyskuje zdjęcie, na którym widać, jak włoska siatkarka Paola Egonu na boisku wyskakuje do piłki. Nogi rozgrywającej są powyżej głów jej koleżanek z zespołu - a nawet niemal powyżej siatki. Egonu to 22-latka z nigeryjskimi korzeniami. Ma 193 cm wzrostu i słynie z wysokości wyskoku. Gra we włoskiej reprezentacji siatkarek na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio - to jej przypadł zaszczyt niesienia olimpijskiej flagi podczas ceremonii otwarcia.

Jednym z najpopularniejszych wpisów w mediach społecznościowych komentujących zdjęcie z Paolą Egonu jest post autorstwa włoskiego dziennikarza Tancrediego Palmeriego zamieszczony 25 lipca na Twitterze. Dziennikarz skomentował: "Tymczasem najlepsza siatkarka świata Paola Egonu patroluje japońskie niego" - i dodał hasztag #Tokyo2020. Wpis polubiło 72,6 tys. osób.

Post włoskiego dziennikarza zacytował m.in. sir Gary Lineker, teraz komentator, a wcześniej znakomity brytyjski piłkarz. "Niewiarygodny skok" - ocenił na Twitterze; jego wpis polubiło 8,7 tys. internautów.

"To trzeba w ramki"; "Jej kolana są na wysokości siatki?"; "Ona po prostu leci"; "Jedno z najlepszych zdjęć, jakie widziałem"; "Najlepsza fotografia z tych igrzysk" - piszą zachwyceni internauci. Zdjęcie znaleźliśmy też na jednym z popularnych facebookowych fan page'y z komentarzem: "Jedno z najwspanialszych zdjęć, jakie widziałem". Udostępniło je stamtąd 23 tys. użytkowników.

Tokio. Rozmowa ze srebrnymi medalistkami w rywalizacji czwórek podwójnych kobiet

"Zawodnicy nie są w stanie tak skakać"

Jednak uważni internauci sprawdzili - a za nimi portale fact-checkingowe - że fotografia z Egonu została przerobiona. Popularne teraz w sieci zdjęcie pojawia się na youtubowym kanale Titans Volleyball Fan jako miniaturka ilustrująca umieszczone tam wideo. Twórca kanału Maksim Frolov w rozmowie z portalem francuskiego dziennika "20 minutes" przyznał, że zdjęcie było retuszowane. "Zawodnicy nie są w stanie tak skakać" - stwierdził.

Miniaturka fotografii, która została spreparowana i ukazała się na YouTube
Miniaturka fotografii, która została spreparowana i ukazała się na YouTube Foto: Youtube/Titans Volleyball Fan

Wideo, przy którym wykorzystano przerobioną miniaturkę, zostało opublikowane na YouTube 2 stycznia 2020 roku. Jak głosi tytuł, jest to film z najlepszymi zagraniami Paoli Egonu z 2019 roku. I to jest prawda. Zatem ani popularne teraz zdjęcie, ani nawet jego oryginał nie pochodzą z igrzysk w Tokio (o czym świadczy też obecność widzów na trybunach).

Mecz z sierpnia 2019 roku

Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu obrazu Google można znaleźć oryginalną fotografię. Została użyta również jako miniaturka do materiału wideo na zweryfikowanym kanale Volleyball World, oficjalnym kanale na YouTube Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB). Wideo opublikowano 2 września 2020 roku, to mecz kwalifikacji olimpijskich między reprezentacjami Włoch i Holandii.

Miniaturka oryginalnego zdjęcia
Miniaturka oryginalnego zdjęcia Foto: YouTube/Volleyball World

Mecz rozegrano 4 sierpnia 2019 roku w Katanii, we Włoszech. Po nim Włochy zakwalifikowały się do igrzysk w Tokio.

Natomiast oryginał zdjęcia jest w galerii fotografii z tego meczu, którą opublikowała siatkarska federacja. Porównując oba kadry, widać, że rzeczywiście Paola Egonu skoczyła wysoko - ale nie aż tak, jak na krążącej teraz w sieci fotografii. Zresztą to sfałszowane zdjęcie krąży po sieci od meczu w Katanii. Hiszpański portal fact-checkingowy Maltida.es znalazł wpisy z nim, które rozpowszechniano już początku tego roku.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24, Maltida.es, 20minutes.fr; zdjęcie: Twitter

Pozostałe

Józef Ratzinger i gest "zamawiania piwa"? To nie jest całe zdjęcie

W internecie rozsyłane jest zdjęcie młodego Józefa Ratzingera - czyli późniejszego papieża Benedykta XVI - na którym ma być widać, jak wykonuje on gest "Heil Hitler". Towarzyszą temu dyskusje o jego rzekomej nazistowskiej przeszłości. Jak jednak sprawdziliśmy, fotografia została przycięta.

Francuska policja "bije za brak paszportu covidowego"? Sprawdzamy

Ponad sześć milionów wyświetleń ma krążące w internecie nagranie, na którym widać interwencję policji w paryskim centrum handlowym. Według internautów funkcjonariusze biją kobietę za to, że nie miała paszportu covidowego. Policja opublikowała wyjaśnienie.